Politika šílenců, kteří na sebe nabalili moc, nás vede do záhuby. Nikdy se nestaneme součástí evropské rodiny národů. Sbohem Evropo, stydím se za nás, stydím se za Rusko!“ Napsala ve svém článku ruské spisovatelka Ludmila Ulitskaya, které byl na konci července udělena Rakouská státní cena za evropskou literaturu.

Ruská spisovatelka Ludmila Ulitskaya, která minulý měsíc získala Rakouskou státní cenu za evropskou literaturu, ve svém velmi sugestivním článku, který reflektuje tamní politické dění, popisuje své niterní pocity, jež s ní coby s nositelkou ruského státního občanství cloumají. „Moje země se každým dnes přibližuje svět nové válce. Promiň, Evropo, nikdy se nestaneme součástí evropské rodiny národů, s politikou šílenců, kteří na sebe nebalili moc, nesvedeme nic.

ddd

Ruská spisovatelka židovského původu ani na vteřinu neváhá a opírá se do politického dění ve svém státě, doslova říká, že se stydí za své vedoucí politiky, které označuje za zastánce násilí a zrady. „Rusko je nemocné agresivní nevědomostí, nacionalismem a imperiálním velikášstvím. Stydím se za svůj nevědomý a agresivní parlament, za moji nekompetentní vládu, za vedoucí politiky, stydím se za všechny z nás, za národ, který ztratil cestu k morálce. Provádíme sebevražednou a nebezpečnou politiku, která představuje v první řadě hrozbu pro nás samotné, ale může vést až ke třetí světové válce. Tato válka ale ve skutečnosti už začala. Lokální války v Čečně, v Gruzii a nyní na Ukrajině - to je prolog. Epilog, snad, už bude psát někdo jiný.“ Doufá Ulitskaya.

Jak mnozí z nás již správně tuší, za své výroky byla obviněna z nenávisti k vlastní zemi. Dalo se snad očekávat něco jiného? Za pravdu se totiž v těchto končinách stále platí…

 

Plné znění článku si můžete přečíst: zde

Reklama