Ženy o sobě většinou tvrdí, že se o politiku nezajímají. Ale jde to vůbec nemít žádný názor na dění ve světě? Naše čtenářka s nickem Eliana rozhodně apolitická není a napsala nám svůj názor na ruskou problematiku, která se týká nás všech.

V nejedné domácnosti se vedou diskuze nad tím, co se děje na Krymu, Ukrajině a ve vztazích Rusko vs. Evropa či USA. V jednom máme možná jasno, že takto se území nezabírají, i když na Krymu je situace podstatně jiná než v době okupace u nás v roce 1968.

Naši rusko-jazyční přátelé na to mají jiný pohled než my. Nechápou tu evropskou hysterii, protože většina Krymských občanů je pro- ruských a části je to převážně jedno. Jen malé množství lidí je ryze pro zachování Krymu Ukrajině. Nebudu se pouštět do detailů jejich historie. Ale je třeba si uvědomit, že s jídlem roste chuť a silné Rusko dalo pocítit, že si na rozpravy nepotrpí a rovnou jedná, což je přesný opak Evropy jako takové, kde vedeme dlouhé dialogy a koná se až ...až někdy...

Pocítili jsme určitou zranitelnost. Nové ruské stíhačky jsou na našich hranicích asi za 15minut. Za 15 minut si možná Karel Novák na radaru všimne něčeho neobvyklého a odloží housku se salámem.

Rusko dalo světu pocítit, kdo tu řídí planetu a historie se opakuje. Nezbedný moderátor a prodloužená ruka tajně rozvedeného vládce už roztrubuje další rozpínání země neomezených možností, kde včera znamená zítra. Nebudeme si lhát, že hladovou šelmu zastaví vtípek USA s Visa kartou či ekonomické restrikce. Navíc si velikáni tohoto světa nedají kazit obchody a Rusko je štědrý a potřebný strýček, co se obchodu týká. A navíc nebývale samostatný.

Finové už hledají případnou pomoc u svých kdysi historických uzurpátorů, ve Švédsku, protože nejsou členy NATO a nemají dostatečnou obranu pro případnou návštěvu turistů v tancích a zvýšeného leteckého provozu. Unie jedná, zkoumá, neví....nikdo nechce první strčit pořádně do vosího hnízda, když je Evropa na vosy alergická. Vesměs se vyčkává, zda Rusko zatáhne drápky a situace se uklidní.

Snad to není předzvěst věcí příštích a nebude se opakovat doba válečná. Neumím si naše mírumilovné muže představit v zákopech, neumím si představit žít zase ve strachu a v obavách o všechny možné ztráty.

Eliana

Milá Eliano, při čtení vašeho příspěvku mi naskakovala husí kůže. Vím, že není dobré malovat čerta na zeď, ale ani strkat hlavu do písku a dělat, že se nás to netýká.

Co si mylíte, milé ženy-in o situaci v Rusku a na Ukrajině? Bojíte se, že by Putin začal bránit zájmy ruských občanů žijících v Česku?

Napište nám na adresu: redakce@zena-in.cz

Reklama