Tato štíhlá krasavice pochází nejspíše ze severního Ruska z okolí Bílého moře. Pokud budete o této kočce hledat nějaké informace, tak se u jejího jména setkáte velmi často s přídavnými jmény typu  distingovaná, elegantní nebo krásná.

No posuďte sami! 
Má protáhlé tělo se středně silnou kostrou, na vysokých nohách s úzkými tlapkami. Hlavu má krátkou, klínovitou, se středně dlouhým nosem. Uši jsou velké a zašpičatělé, v místě nasazení široce rozevřené a stojící na hlavě kolmo. Oči jsou daleko od sebe a jejich živá zelená barva připomíná drahokamy.

Hlavním znakem je přepychová dvojí srst, která je velice hustá, jemná, jakoby měkká, se stříbrným leskem. Odstává od těla jako plyš, je texturou naprosto odlišná od všech ostatních plemen. No jen ji zkuste pohladit – a nebudete chtít jinou!!!

Barva srsti je modrošedá se zřetelným stříbřitým třpytem.

Vyšlechtěny jsou i kočky v barvě bílé a černé, ty ale nejsou tolik rozšířené. Modrá ruska je stále ještě nejrozšířenější a také nejoblíbenější.

Jejich srst díky jedinečné textuře tolik nelíná, což je velkou výhodou. Úplně bez chlupů domácnost samozřejmě mít nebudete, ale je jich podstatně méně než u jiných plemen.

Jejich povaha je stejně příjemná jako jejich vzhled. Jsou jemné a velmi inteligentní. Mají chování aristokrata a také vyžadují svůj řád a klid. Ruské modré kočky jsou nesmírně laskavé a tiché, téměř až plaché, rezervované před  cizími lidmi.  Pokud přijde návštěva, většinou se jí straní a už vůbec nemají rády, když je cizí lidi hladí, nebo dokonce zvedají. Na vytasení drápků je tato kočka sice příliš dobromyslná, ale rozhodně se nebude tvářit nadšeně. Respektujte to! Nejsou tedy vhodné do domácností, které jsou průchoďákem J nebo kde se neustále dějí nějaké velmi podstatné změny, protože jsou velice citlivé na změny prostředí. Za to vše se odmění svému majiteli naprostým souladem s chodem domácnosti. Se psy nebo jinými kočkami se ale snáší výborně.

I přes svoji vysoce kvalitní srst milují teplo, takže jim rezervujte místo na radiátoru nebo za oknem na sluníčku.

Pokud se pro ruskou kočku rozhodnete, pak počítejte s tím, že se patrně setkáte s někým, jako je Lucie Vrabcová, která o svých miláčcích říká:

„Rusky jsou asi nejlépe charakterizovány jako kněžny. Málokterá kočka vypadá tak vznešeně. Postavou je velice elegantní, štíhlá. Dlouhý ocas do špičky, dlouhé nohy a malé oválné tlapičky. Koťátka mají modrá očička, potom se přes žlutou barví do zelena, ale plně zelená barva očí je u nich až v dospělosti. Jejich zelené, velké mandlové oči podtrhují jejich vznešený vzhled.  Srst má dvojitou texturu a milovníci rusek tvrdí, že není nad pohlazení ruské modré kočky. Výhodu má, že se o ni nemusí moc pečovat, stačí několikrát denně hladit.

Povaha rusátek podtrhuje jejich vzhled. Jsou velmi osobité. Samy si rozhodnou, s kým se skamarádí. Jsou věrné svým lidským kamarádům. Patří k nejméně destruktivním plemenům, ale rozhodně to nejsou flegmatické kočky. Zachovávají si svoji aktivitu do pozdního věku. Samy se rozhodnou, kdy se chtějí mazlit. Mají rády svůj klid a rituály. Nehodí se do příliš hlučné domácnosti."

 

A na závěr jsem opět položila svoji oblíbenou otázku na cenu této kočky. Snad i proto, že tohle byla svého času moje vysněná kočka, jenže tenkrát nebyla moc k sehnání…

Tak tedy – paní Lucie mi odpověděla a přidala ještě jedno důležité upozornění:

 

„Cena v ČR je od 6 000 do 15 000 Kč. Čím dál víc se objevují kočky bez PP, ale ty nedoporučuji, protože velice často buď nejde o rusky a můžete být překvapeni konečnou povahou či vzhledem už dospělé kočičky, nebo se jedná o chovatele, kteří mají koťátka vícekrát než třikrát do dvou let, kočičky pak vysilují častými porody. Rusky jsou obzvláště citlivé na klid v období březosti.“

 

A na závěr ještě jednu zajímavost.

Česká republika se může pyšnit jedním z nejlepších chovů na světě spolu s Velkou Británií, Švédskem a USA.

 

Fotky poskytla Lucie Vrabcová

chovatelská stanice

Kníže Miškin  

Reklama