Kdo by neznal loupežníka Rumcajse, Manku a jejich synka Cipíska? Vždyť tyhle pohádkové postavy Václava Čtvrtka a Radka Pilaře baví už tři generace dětí. A podobně vás pobaví také Rumcajsova ševcovna v Jičíně.

Jestli chcete vidět, jak to u ševce Rumcajse vypadalo, než mu „pro urážku starostenský nohy byla nadosmrti zavřena živnost“, vypravte se na výlet do Jičína. Tohle město má zhruba 17 tisíc obyvatel a leží v severovýchodních Čechách vedle Českého ráje. Kousek odsud jsou také Prachovské skály, jejich prohlídka se dá stihnout během jednoho dne i s Jičínem.

svec

Centrum Jičína je malé, ale docela pěkné, na obdélníkovém náměstí stojí barevné domy s podloubími, zámek a Valdická brána s 52 metrů vysokou věží. A za ní v zapadlé uličce Pod Koštofránkem najdete Rumcajsovu ševcovnu. Vevnitř se ukrývá celá Rumcajsova rodina, ševcovská dílna, herna pro děti, můžete tu vidět i talíř, z kterého jedl Cipísek, a venku na dvorku je Mančina bylinková zahrádka a Cipískova ZOO. Mimo jiné můžete posedět na lavicích, kde si švec pruboval (i nepruboval) svoji bambitku, a dát si tu malé občerstvení.

svec

Otevřeno je od dubna do září (9 - 17 hod.), předem objednané skupiny mohou přijet i mimo sezónu po dohodě s provozovatelem.

Více informací najdete tady:

A pokud máte Jičín daleko, podívejte se aspoň do naší FOTOGALERIE (16 snímků):

Reklama