Po dlouhé zimě snad každého potěší první jarní paprsky. Vidina delších dnů, rostoucích teplot a probouzející se přírody nás však může pohltit natolik, že přeceníme své síly a přivodíme si nepříjemné zdravotní komplikace. Na přelomu zimy a jara je stále ještě poměrně chladno a právě v tomto přechodovém období se řada virů rychleji šíří. Po zimních měsících je navíc náš imunitní systém oslaben a je proto více náchylný k různým nemocem. Nejčastěji se jedná o opakované záněty horních cest dýchacích způsobené přepínáním sil a špatně léčenými zimními virózami. Jak se před nimi chránit?

nachlazení

Nastartujte tělo postupně

Příchod jara je pro mnoho lidí spojen s optimističtější náladou, venkovními aktivitami jako je sport, či práce na zahrádce a větším výdejem energie. Buďte však obezřetní a nepřetěžujte své síly. Zimní období je totiž pro lidský organismus náročné. Oslabené tělo v přechodovém období lehce podléhá jarním virózám a i banální nachlazení může člověka velmi vyčerpat a způsobit přetrvávající únavu. To potvrzuje i MUDr. Michal Lazák, praktický lékař z Prahy: „Přelom zimy a jara patří už od dob našich předků k zátěžovému období. Lidský organismus byl po zimě oslabený, trpěl nedostatkem vitamínů a nekvalitní stravou obecně. Lze namítnout, že dnes je doba jiná, ale to je pravda pouze částečně. Většina z nás sice netrpí hladem a zimou, ale imunitní systém neošidíme výdobytky moderní doby. Nedostatek světla, vlhké a chladné počasí, rychlé střídání teplých a studených dnů, špatné stravovací návyky - to vše jsou faktory, které naši imunitu oslabují. Imunitní systém dnešního člověka navíc nevyniká vysokou přirozenou odolností, protože není pravidelně trénován – žijeme v pohodlí přetápěných obydlí se suchým vzduchem, v klimatizovaných prostorách, nechodíme tolik pěšky a obecně trávíme málo času venku. Fyzická kondice průměrného konzumního člověka není nijak oslnivá. To vše způsobuje, že právě v období končící zimy dochází k epidemiím virových respiračních infekcí.“

Nepodceňujte léčbu viróz

Kromě přepínání sil mohou za jarními virózami stát také nedoléčené virózy ze zimního období. Rozhodně je nepřecházejte a snažte se je vždy dobře vyléčit, jinak si v důsledku oslabeného imunitního systému přivodíte jejich časté opakování.  Vrací se vám pak například záněty dýchacích cest, které se obecně řadí k nejčastěji se vyskytujícím onemocněním po celém světě. Šíří se nejvíce právě v přechodových obdobích, tedy na jaře a na podzim. V ČR se jich v průběhu roku objeví až 5-6 miliónů. Dospělý člověk infekcí dýchacích cest onemocní v průměru 2x ročně, dítě v předškolním věku dokonce 4-5x za rok.

Chřipková sezóna vrcholí před příchodem jara

 

Mezi závažnější virová onemocnění, která nás mohou s příchodem jara ohrozit, patří chřipka. Na rozdíl od nachlazení se chřipka projevuje vysokou horečku, bolestí svalů a kloubů, mnohdy suchým dráždivým kašlem a celkovou silnou únavou. Lidský organismus, oslabený na konci zimy, je tak pro chřipkové viry v tomto období živnou půdou. V České republice chřipkou onemocní každý rok statisíce obyvatel a na její následky zemře kolem 1 500 lidí ročně.

Nejúčinnější ochranou je prevence

paralen

Účinná léčba virových respiračních onemocnění prakticky neexistuje. Různými přípravky lze však zmírnit příznaky a urychlit průběh nemoci. Významnou roli hraje i prevence – pečlivá hygiena, vyhýbání se přelidněným místům, nepřeceňování sil po náročné zimě. Na začátku jara si také dávejte pozor na zdánlivě teplé počasí a neodkládejte zimní oblečení příliš brzy. Když už vás jarní viróza skolí, dopřejte si klid na lůžku, pijte horké nápoje (například čaje) a tlumte příznaky. Na snížení horečky a bolesti zabírá například volně prodejný Paralen v různých lékových formách. Dospělí a děti od 6 let mohou užívat PARALEN 500 ve formě tablet, které zmírní i nepříjemné bolesti hlavy provázející chřipku a nachlazení. Pro děti od 3 let jsou pak vhodné tablety PARALEN 125 a pro děti od 3 měsíců suspenze PARALEN SUS. V případě problémů s polykáním můžete u dětí s tělesnou hmotností nad 7 kg užívat PARALEN 100 ve formě čípků. Dostupné jsou i kombinované přípravky, například PARALEN GRIP horký nápoj citrón 650 mg/10 mg, který tlumí několik příznaků najednou. Zmírňuje bolesti svalů a kloubů, snižuje horečku a současně uvolňují ucpaný nos a vedlejší nosní dutiny. 

paralen

PARALEN 500, PARALEN 125, PARALEN SUS a PARALEN GRIP horký nápoj citrón 650 mg/10 mg jsou léky k vnitřnímu užití. PARALEN 100 je lék k zavedení do konečníku. PARALEN 500, PARALEN 125, PARALEN SUS a PARALEN 100 obsahují paracetamol. Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

SACS.GPARALZ.15.01.0072

Reklama