Nesnášíte spalující vedra, preferujete co nejkratší dopravu po pevné zemi, a přesto toužíte po charismatické atmosféře přímořského letoviska a romantických výletech? Jasná volba!

Při představě baltského pobřeží spousta lidí zavzpomíná na rodinné dovolené dostupné v období totality. Dnes míří zejména na Rujanu, kde naleznete překrásná lázeňská městečka, movitější tuzemci. My se rozhodli utéct sem před loňskými vedry a doufali, že se i vykoupáme, neboť Balt hlásil rekordních 21 stupňů.

1

Po ubytování s překrásným výhledem na moře a (naštěstí) ještě hezčím krytým bazénem, jsme se tedy natěšeně vydali na rozlehlou pláž, vyzdobenou typickými protivětrnými košíky, pamatující zřejmě ještě předválečná léta. Sluníčko sice pálilo, ale při procházce po pláži studený vichr přímo bodal a voda se tak zdála ještě studenější, než byla. Němcům to zřejmě nevadí, a tak jsme je zastihli vesele dovádějící ve vlnách dlouho do večera.

2

Rujana dnes „letí“, takže ubytování musíte objednávat hodně dlouho dopředu a ceny nejen v hotelových restauracích situaci odpovídají.

3

Tato patří k nejvyhlášenějším a místo nejlépe rezervovat alespoň den dopředu. Čerstvé ryby v Německu nepřipravují zrovna dietně, nicméně chutnalo nám.

4

Auto nabízející dovoz do babiččiny kuchyně jsme raději nevyzkoušeli: 

5

I nově postavené budovy kopírují původní architekturu z konce 19. století:

6

7

Atmosféra přímořské promenády zláká k večerním procházkám.

8

V ulicích to sice fouká, ale vesele „žije“. Osobně doporučuji coby dress code teplé bundy s kapucemi.

9

10

Druhý den jsme se rozhodli navštívit na kolech další přímořské město Sellin. Rujana je bohatě protkaná spoustou cyklostezek a zajezdit si lze i v městských ulicích či po promenádě. Po místy krkolomné trase po zalesněných vrcholcích útesů nad mořem se před námi otevřel nádherný pohled na pláž a mořský most sloužící jako přístavní molo:  

11

Moře chladilo trošku méně, než v Binzi, takže koupání nebylo již „za trest“,

12

ale víc jsme si užili procházku po molu, pozorovali obří racky a poseděli za větrem v kavárně s výhledem na lanovku:

13

Třetí den jsme obrátili kola na opačnou stranu a po cyklostezce vedoucí většinou podél pobřeží

13

a zejména okolo mnoha kempů, narazili na známý obří a nevzhledný rekreační objekt Prora, který postavil kdysi Hitler:

14

V přístavu Sassnitz jsme se s dalšími výletníky nalodili,

14

abychom mohli obdivovat křídové útesy v Arkoně:

15

Přítel nemínil vynechat prohlídku interiéru ponorky z roku 1962:

18

Přiznám se, že mně v těsných prostorách bylo úzko, zejména při představě, že zde žilo a na miniaturních lůžkách spalo 68 námořníků:

17

Hodiny pokročily, a tak jsem přítele přemluvila, abychom se zpět vrátili linkovou lodí, která ochotně nabrala i naše kola. Lenost se mi nevyplatila: poprvé jsem se na moři strašně bála – loď se ve vlnách hrozivě kymácela a na palubu stříkala voda. Nakonec nás v bezpečí dopravila do Binze:

18

Poslední den zbývalo navštívit ještě mys Arkona, ke kterému jezdí roztomilý vláček:

19

21

V majáku třeba zdolat spoustu schodů, abyste se pokochali výhledem na moře a krajinu:

22

Na závěr jsme na kolech sjeli k moři

25

prohlédnout si místní skanzen. V podobných romantických chaloupkách ale žijí i místní obyvatelé v okolí.

26

Nejvíce mě zaujal kostelík:

27

Rujana je nádherná, zejména, když přeje počasí. A komu vadí studená voda, v moři se koupat nemusí – stačí jej obdivovat z břehů a inhalovat zdravý mořský vzduch!

Přečtěte si také:

Reklama