5e6b5ba08bf73obrazek.png
Foto: Shutterstock
V jakých intervalech si umývat ruce?

Přesný počet není stanovený. Platí, že za současné epidemiologické situace častěji, nežli je běžným standardem, zdůraznila bych vždy, když přijdete domů či do práce.

Je třeba být obezřetný i doma nebo jen ve veřejných prostorech?
Pokud po návratu domů ihned dodržíte základní hygienická pravidla a nebudete sdílet společnou domácnost s osobou Covid -19 pozitivní, není důvod se obávat nákazy.

Jsou antibakteriální gely spásou nebo jen doplňkem hygieny? Kdy po nich vlastně sáhnout?
Vše je dáno procentuálním zastoupením alkoholu. Důvěru bych měla v přípravek s alkoholovou složkou 70 a více %. Upozorňuji, že antibakteriální účinek se nerovná virucidní účinek!

Jsou nějaké materiály, na kterých viry a bakterie ulpívají snadněji? Textil, kov, kůže?
Obecně je možné říci, že mikroorganismy ulpívají na površích, délka jejich „životnosti“ je také dána podmínkami, určitým „komfortem“, který jim daný povrch nabízí.

Některé rody bakterií jsou na druhou stranu schopné přežívat i velmi „nehostinné“ podmínky několik let, a to díky schopnosti změny své vegetativní formy na spóry – typickým příkladem je bakterie, jejíž toxin způsobuje onemocnění zvané tetanus.
5e6b5bf346123obrazek.png
Foto: Shutterstock

Je třeba žádoucí po příchodu z práce nebo jízdě v MHD se převléknout a oblečení vyprat? A případně na jakou teplotu?
Upřímně si neumím představit, že po každém použití MHD či po příchodu z práce si peru své svrchní oblečení. Určitě je vhodné se převléknout do „domácího“ a současně pohodlného oblečení.

Jak jsou na tom naše osobní věci jako telefon, klíče, kabelka, peněženka, kniha? Je vhodné dezinfikovat i je?
Na těchto věcech jsou mikroorganismy, které se běžně vyskytují na naší pokožce nebo ty, které jsme si přenesli na tyto osobní věci prostřednictvím našich rukou z okolí, popř. byly přeneseny z povrchu, na který jsme tyto věci položili.

S dezinfekcí je třeba pracovat podle doporučení výrobce, pokud vám výrobce potvrdí vhodnost použití tohoto dezinfekčního prostředku na daný materiál, pak je jeho použití na tyto věci pouze na vašem zvážení.

Reklama