Minulý týden jsme se zaměřily na ruce a péči o ně (klikni ZDE). Pouhé mazání ovšem nestačí. Rukám po každodenní námaze dopřejte nejen zvláčňující kosmetické ošetření, ale také procvičení, uvolnění a protažení.

S rostoucím věkem svaly na našich prstech ztrácí sílu a pružnost – je čím dál obtížnější věci s jistotou uchopit. Americká trenérka fitness Barbara Barsham sestavila cvičení, které udržuje prsty obratné, napomáhá pohyblivosti a zachovává pevný stisk plný vitality. Specifické pohyby prstové gymnastiky jsou napoprvé velmi nezvyklé, a proto se mohou zdát obtížné, ale určitě se dají zvládnout.

sdZačněte uvolňováním rukou. Zkřižte uvolněné paže před hrudníkem a zahákněte malíčky o sebe. Ostatní prsty doširoka roztáhněte. Pětkrát se zhluboka nadýchněte a vydechněte. Uvolněte prsty a otočte dlaně směrem vzhůru.

Nyní zahákněte palce o sebe a opět se zvolna pětkrát nadýchněte a vydechněte. Asiaté nazývají tento typ spojení rukou „Garuda-Mudra“. Mudry jsou prstová cvičení, která mají podobný účinek na tělo jako jóga. V indické mytologii je Garuda vládcem vzduchu. Cvičení Garuda-Mudra má uvolňovat energii, stimulovat oběh a pomáhat chránit před vyčerpáním.

sdPro začátek koulejte dvě skleněné kuličky (korálky) mezi dlaněmi rukou (po chvilce střídejte směr). Při cvičení se ruce zahřejí. Pokud kuličky bez problémů ovládáte, přejděte k dalšímu cvičení.

Malé kuličky stimulují reflexní zóny rukou, a tak dodávají energii do celého těla. Přímo pod prsty jsou reflexní zóny očí a uší. Reflexní zóna mozku leží ve spodní třetině ukazováčku (pravý ukazováček působí na pravou, kreativní polovinu mozku, zatímco levý působí na levou, logickou polovinu). Svoji paměť můžete aktivovat prostřednictvím posledního článku ukazováčku a prostorové vnímání prostřednictvím posledního článku malíčku.

sdSe dvěma kuličkami mezi prsty máte spoustu možností. Převalujte je od konečků ke kořenům. Zkuste obě kuličky nechat volně putovat. Jednu kuličku pošlete z ukazováčku na prostředníček, druhou kuličku z prostředníčku na prsteníček, a pak zase zpátky.

Další možnosti: Zkuste to samé pouze s jednou kuličkou nebo se dvěma kuličkami různé velikosti.


sdPřevalujte jednu kuličku mezi ukazováčkem a palcem, pak mezi prostředníčkem a placem, prsteníčkem a palcem, malíčkem a palcem, a pak zase zpátky.

Další možnosti: Zkuste cvičit oběma rukama najednou, a kuličky válejte v opačném směru v pravé a levé ruce.

dsZatlačte nehtem každého prstu proti poslednímu článku palce a prst rychle pusťte vzhůru. Postupujte jako při lakování nehtů - ukazováček, prostředníček, prsteníček, malíček, a zase zpátky. Zopakujte desetkrát na pravé ruce, desetkrát na levé ruce a desetkrát oběma rukama najednou.

 


dsPředstavte si, že se vám nad hlavou vznáší klávesnice piána, a když natáhnete ruce vzhůru, jen taktak na ni dosáhnete. Natáhněte se po ní a všemi prsty „hrajte“ na pomyslné klávesnici po dobu zhruba 30 vteřin.

Svěste paže a hrajte dalších 30 vteřin na úrovni pasu. Opakujte toto prstové cvičení 10 krát střídavě nad hlavou a u pasu.sd Vzpažte obě ruce nad hlavu. Roztáhněte prsty od sebe, co nejvíce to jde. Pak jednu ruku sevřete v pěst, zatímco druhá zůstane doširoka rozevřená. Počítejte do deseti a pěst otevřete. Opakujte desetkrát, ruce střídejte.


Zdroj foto: Nivea

NA ZÁVĚR

Pořádně si zatleskejte. Spojte dlaně dohromady a konečky prstů obou rukou tlačte proti sobě. Pak ruce sevřete silou v pěst a otevřete. Na závěr cvičení zatřepte rukama, jako byste z nich chtěli setřást vodu.

Čtěte také:

Reklama