pow.jpg
Foto: Shutterstock

Ruce v mraveništi

Když jsme šly s maminkou do lesa, věděla jsem, co bude následovat,“ vypráví dnes již skoro třicetiletá Petra a pokračuje „Zkrátka, jakmile se objevilo mraveniště, nahnala mě k němu a řekla mi, abych si do něj na chvilku strčila ruce. Takhle to zní strašně drasticky, ale mně to ani nevadilo. Neměla jsem z toho žádnou újmu. Mravenci mě trochu poštípali a já měla jistotu, že budu zdravá.“

Mravenčí jed neboli kyselina mravenčí se v lidském těle dokonale vstřebává, ale přesto je její syntetická varianta v EU v potravinářství zakázaná. Nejsou žádné potvrzené účinky na lidské zdraví, dříve do mraveniště strkali ruce revmatici. Fyzické zdraví dítěte v takovém případě zřejmě ohrožené není, otázkou je, co to psychické.

Skákání do kopřiv
Romanu zase její maminka nabádala, aby skákala polonahá do kopřiv. „Měli jsme je na zahradě, takže jsem nelítala jako blázen polonahá v lese. Svlékli jsme se s bratrem do spodního prádla, skočili do nich a pak rovnou do řeky. Byla to sranda, i když nás svědilo celé tělo,“ vypráví Romana, která dodává, že se alespoň v pozdějším věku nebála procházet zarostlým lesem, jako její ostatní kamarádky. Navíc má prý skvělou imunitu.

Kopřiva je zdraví prospěšná bylina, která se využívá v léčitelství. Nové výzkumy prokazují, že její listy neobsahují kyselinu mravenčí, ale směs tří chemikálií. Histamin a acetylcholin (vyvolání podráždění kůže) a serotonin (zvýší účinky předchozích látek). S jistotou se díky popálení prokrví kůže, ale revma se s ní, jak se říká, nevyléčí. Imunitu s ní můžete posilovat v případě, že ji budete pít ve formě čaje.

Úplný zákaz sladkostí
Živě si pamatuji, jak si máma výjimečně koupila zmrzlinu v kornoutku a mě jen kornoutek, který mi zmrzlinou lehce otřela. Měla jsem z toho šílenou radost, protože jinak jsem sladkosti vůbec nesměla. Místo bonbonů jsem dostávala rozinky,“ říká Jana. Díky tomu nemá ani v dospělosti ke sladkému vztah a je za to ráda.

Odpírat dětem potravinářský cukr není nic špatného, pokud konzumují místo toho ovoce. Jako ale platí téměř u všeho, uměřenost je vítězstvím!“ říká výživová poradkyně Radka Kopečková.

Ani jedna z praktik není odsouzeníhodná a pravda je taková, že z ní v dospělosti ani jedna ze zmíněných žen neměla žádný psychický nebo fyzický problém. „Nutno dodat, že děti mohou být v důsledku takových extrémních způsobů vyloučeny z kolektivu nebo šikanovány, což se může projevit na jejich psychice,“ upozorňuje na závěr psycholožka Kateřina Novotná.

Reklama