Půjčka pro ty, kteří se bojí, že je rozvod zruinuje, je mezi Japonci populární. Peníze z půjčky jsou určeny na pokrytí rozvodového vyrovnání a na zaplacení právníků. Úroky jsou nižší než u hypoték, ke kterým se zatím většina Japonců při potížích s rozvodem uchylovala.

„Rozhodně lidi nenabádáme k tomu, aby se rozváděli. Chceme ale, aby si lidé připadali lépe, když přijdou do banky promluvit si o řešení takové osobní situace," říká Yoshimi Aoki, mluvčí banky Ogaki Kyoritsu ve městě Gifu, která půjčku nabízí. V rozhovoru s listem Mainichi Newspaper také dodal, že rozvádějící se si mohou půjčit až 5 milionů yenů (840 tisíc korun).

Počet rozvodů je sice zatím v Japonsku nižší než třeba ve Spojených státech nebo v Evropě, ale stále roste. Při rozvodu ale také ten z partnerů, který je uznán vinným za rozpad manželství, musí platit v průměru 4 miliony yenů (670 tisíc korun) poškozené straně jako kompenzaci.

Zdroj: Korzo

Líbilo by se vám, kdyby se u rozvodů zase určovala míra zavinění a viník platil tisíce korun? Měly by se u nás také zavést rozvodové půjčky? Nezneužívali by jich lidé? Hodila by se taková půjčka někdy vám?

Reklama