Dětí z rozvedených rodin přibývá, a zatímco před třiceti lety se tyto děti mohly i ve třídě cítit poněkud nepatřičně, dnes už jich je v každé dětské skupině tolik, že se nad jejich situací prakticky nikdo nepozastavuje. Rozvod rodičů ovšem může zasáhnout člověka v každém věku, zvlášť když žije na vesnici, kde každý vidí druhému skoro do postele. Své o tom ví prodavačka Milada.

Sympatická Milada měla dle vlastních slov úžasné dětství. Rodiče se jí věnovali a ona cítila, že i mezi nimi to po letech stále krásně jiskří. Svou pozitivní zkušenost se snažila přenést také do své rodiny. A celkem se jí to dařilo. Aspoň donedávna.

Vdávala jsem se na dnešní dobu poměrně brzy, ale nikdy toho nelitovala. Svatba byla před mými dvacátými narozeninami a dnes máme desetiletého chlapce a pětiletou holčičku. Můj muž je ze stejné vesnice a podařilo se nám s pomocí našich rodin vystavět si na jejím kraji malý baráček. Splněný sen,“ začíná své vyprávění idylicky mladá žena, která v rodné vesnici také prodává v místním – jediném – obchůdku s potravinami.

divorce

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Nikdy jí nevadilo, že se veškerý její život odehrává na tak malém prostoru. „Nechtěla bych žít ve velkém městě. Tady se všichni známe, je tu klid, bezpečno, pro děti ideální prostředí, máme zahrádku, na které pěstuji zeleninu a pro radost sazím kytičky,“ nastiňuje svůj životní styl Milada.

  • Problémy v ráji ovšem nastaly zhruba před třemi lety. Po vesnici se začalo šuškat, že mezi Miladinými rodiči už to není jako dřív. Zlí jazykové dokonce tvrdili, že PÁN si našel nějakou mladou slečnu a že PANÍ mu to toleruje, aby od ní neodešel.

Samozřejmě se to doneslo i ke mně,“ přiznává Milada, ale jelikož se rodiče v její přítomnosti chovali stále víceméně stejně, bylo jí trapné se jich vyptávat.

O to víc ji ranilo, když po letošních Vánocích, které trávili s dětmi u babičky a dědy, Miladin otec prohlásil, že to byly poslední společné vánoční svátky a že se stěhuje z jejich malé vesnice do Ostravy.

Absolutně jsem tomu nemohla uvěřit,“ říká Milada, ale že nešlo o planá slova, se ukázalo již během ledna. Její otec si sbalil kufry a ve vesnici se již neukázal. „Mamka se úplně sesypala a skončila na antidepresivech a já k tomu neměla daleko,“ popisuje zklamaná dospělá dcera, které údajně moc nepomohlo ani prostředí.

Najednou se na mě všichni dívají úplně jinak, i můj manžel,“ kroutí nevěřícně hlavou. Sousedé se raději podívají jinam, když se máme potkat, a v obchodě je to pro mě naprosté peklo, protože až k pokladně slyším, jak si některé nahluchlé babky vyprávějí „pikantnosti“ o otcově novém vztahu.

Abych byla upřímná, připadám si jako bych tam najednou nepatřila, jako bych byla nějakým vyvrhelem, žákem poškolákem nebo dokonce místním bláznem,“ vyjmenovává své pocity nešťastná Milada, která teď musí řešit nejen svou psychicky zdeptanou mámu, ale také sebe a vlastní manželství, jež kvůli této situaci zažívá první velkou krizi.

Přečtěte si také: