V období, kdy jsme zamilované, se nám zdá všechno krásné. Svět vidíme skrze růžové brýle a děláme spoustu nerozvážných věcí. Jednu takovou, fatální, udělala i Hanka, která se v osmnácti letech vdala a dnes už je rozvedenou ženou. Konečně...

Hanka je pětadvacetiletá, dnes už rozvedená žena, která udělala před sedmi lety osudovou chybu, kvůli níž žila ve svazku s tyranem, který ji ponižoval a občas na ni vztáhl i ruku. Jaké to bylo žít sedm let po boku takového muže a jak se ve svém věku potýká se statutem rozvedené ženy? O tom nám sama povyprávěla.

Hanko, je ti pětadvacet let a jsi už rozvedenou ženou. Proč ses vdávala tak mladá?
Na to se mě ptá hodně lidí (smích). Když jsem svého dnes už bývalého muže Pavla (30) potkala, moc jsem se do něj zamilovala, oba jsme byli mladí a nerozvážní a asi po půl roce známosti jsme se zkrátka vzali.

Jak na to reagovalo tvé okolí?
divorceSamozřejmě že si všichni klepali na hlavu, v dnešní době už to není tak obvyklé, aby se lidé brali takto mladí. Neposlouchala jsem je, ale dnes už musím bohužel říci, že jim dávám za pravdu. Už nikdy bych se tak brzy po seznámení s nějakým mužem nevdala, jelikož dotyčného člověk vůbec nezná...

Znamená to, že se z Pavla vyklubal úplně jiný člověk?
Přesně tak! Asi po roce od svatby jsme se začali hádat. On už pracoval, já ale studovala, šla jsem po gymplu na vysokou a pořídili jsme si společný byt, který jsme sice financovali napůl, ale samozřejmě že skloubit studium a práci šlo velmi těžce, a tak jsem to měla od Pavla dennodenně na talíři.

Co Pavlovi konkrétně vadilo?
To, že dál studuji. Že jsem nešla pracovat jako on. Dnes už vím, že jeho nepochopení pramenilo z jeho ega. Nedokázal přenést přes srdce, že budu mít vysokou školu a on je jen vyučený automechanik. A proto mě během studia začal i ponižovat a bít – když nemohl útočit na mou inteligenci, našel si jiný důvod.

Jak tě konkrétně ponižoval, Hanko?
Říkal mi, že jsem tlustá, a ať koukám zhubnout. A pak také to, že než školu dokončím, tak mi už bude třicet, a tím nám zničím nejkrásnější společná léta života. Nacházel si zkrátka úplné nesmysly a pak navíc začal pít.

Proč jsi s ním vydržela sedm let?
Víte, když o tom tak přemýšlím, nedovedu si to vysvětlit, byla jsem prostě káča. Snižoval mi sebevědomí, vlastně jsem si ani neuměla představit, že bych se seznámila s někým jiným, když od někoho pořád slyšíte, jak jste tlustá a hnusná, zanechá to na vás stopy. Navíc, když začal pít, vyhodili ho z práce a já jsem tak musela přejít na kombinované studium, abych utáhla naši domácnost, když se Pavel válel doma. Teď vážně nechápu, jak jsem to mohla vydržet.

Co bylo tím zlomovým okamžikem, kdy ses rozhodla, že ho definitivně opustíš? 
Bylo tomu minulý rok na podzim. Připravovala jsem se na závěrečné státnice a odjela jsem tedy ke své mamince na chalupu. Pavel si myslel, že tam budu celý víkend, ale já se vrátila dřív a načapala ho s jinou ženskou. To byla poslední kapka.

Podala jsi tedy žádost o rozvod?
Ano, ale až na začátku tohoto roku. Do té doby jsme spolu bydleli v bytě a každý si žili svým životem. Rozvod byl samozřejmě na spadnutí, když jsem mu oznámila, že se hodlám rozvést, ani neprotestoval, šli jsme k právníkovi, a ten nás jednoduše rozvedl. Docela se divím, že to šlo tak hladce, ale teď už je Pavel určitě nastěhovaný u jiné, omluvte můj slovník, „naivní nány“.

Hanko, navzdory všem zážitkům působíš velmi silně a vyrovnaně. Čiší z tebe neuvěřitelný klid, jak jsi to dokázala?
Opravdu? (smích) To jsem ráda, je to proto, že teď jsem konečně po sedmi letech zase šťastná a sama sebou. Vše jsem zvládla i díky psycholožce, které tímto moc děkuji. Uvědomila jsem si, že k Pavlovi jsem tenkrát přilnula i díky tomu, že jsem jako malá postrádala otce, naši se totiž rozvedli velmi brzy.  Byla jsem tehdy ještě naivní dítě, které bohužel chybovalo.

Jak se na tebe po rozvodu dívá okolí? V tvých letech je to dosti neobvyklé…
Ano, to je. Ale lidé mě berou samozřejmě úplně normálně, mnoho mých přátel a kolegů mi gratulovalo, když jsem přišla s občankou, v níž je zanesený rodinný stav rozvedená. Ti, kteří mě neznají, chvilku zírají, ale rozhodně to není nemoc (smích). Teď jsem si navíc zažádala o navrácení svého rodného příjmení, čímž přetrhám veškeré vazby na svého exmanžela, což pro mne bude znamenat začátek další životní kapitoly, na kterou se už moc těším.

Prozradíš nám tedy, jaké máš plány do budoucna?
Chci si co nejvíc užívat samostatnosti a svobody. Samozřejmě že se toužím zase jednou vdát, ale tentokrát si to setsakra rozmyslím a budu chtít dotyčného pořádně poznat. Páry, které se berou po roční známosti, totiž velmi riskují! Díky své zkušenosti jsem se naučila vážit si svého života. Okroužkovat mě teď už nebude tak snadné (smích).

Hanko, děkujeme ti za rozhovor a přejeme mnoho štěstí!

Čtěte také:

Reklama