Čeština i se všemi nářečními výrazy má zhruba milion slov. A to jsme malinká zemička, jejíž identitu se už mnohokrát snažil někdo potlačit, a už nebyla daleko doba, kdy by česky mluvili jen fandové historických jazyků. Ta pestrost naší řeči mě fascinuje. Stačí ujet pár desítek kilometrů, a hned se trošinku změní i lidská mluva.

V Krkonoších (Kerkonoších) vám na přezutí dají bačky, na Moravě papuče. Moje babička z Třebíče vytírala hadrou a vařila knedle, šudlíky a erteple. A když jsem chtěla přidat, ptala se, jestli mi stačí jen jeden žufánek, nebo raději dva. Holky byly žaby a nikdy se nechodilo na procházku, ale na špacír. Dodnes mě ta slova hladí po duši, i když už je babička dobrých dvacet let po smrti. Jak vy vnímáte různá nářečí? A umíte nějaká?

Dokázaly byste například přeložit tohle?

Žďáreš sa v tem jak chudobný v řiti. Žerů ťa mole, či co? Lapni a futruj sa, ať je to zezené. Dyť si ani rici ani cici!

A co tohle?

Hrknem z hokny, skočíme na šalinu, frknem do špory, vyšpulíme tečky, hrknem na prýgl, nachalujem sa v šopě a skolime koc a pudem bořit do ketle na ker.

Tak schválně, která z vás tomu rozumí?


Dnes (pátek 30. října ´09) nám posílejte vyfocenou pracovní plochu vašeho počítače a my vám řekneme, jací jste!Jak na to, se dozvíte zde: Redakcezenain@gmail.com - náš dnešní mail!
Nejkrásnější plochu odměníme malým dárkem!

Reklama