Dvaatřicetiletá Australanka Priscilla Dunstanová ze Sydney tvrdí, že objevila - jak tomu sama říká, „mezinárodní řeč miminek“.

Moje nejlepší kamarádka se přestěhovala do Austrálie. Vdala se tam a nedávno porodila. Díky technickým vymoženostem jsme naštěstí pořád v kontaktu. Zrovna nedávno jsem jí volala přes Skype a a ona na mě: „Prosím tě, vydrž, vydrž, jenom si s malou něco dopovím.“ V duchu jsem si řekla, že se mi tam mezi těmi klokany asi naprosto zbláznila. Vždyť té malé je teprve měsíc!
Na základě našeho rozhovoru pak vznikl i tento článek. Sama už mám děti odrostlé, nemůžu tedy posoudit jeho pravdivost, ale možná to může zkusit některá z našich maminek právě narozených miminek...

mimino

mimino

Oprah Winfrey - americká moderátorka, herečka a vydavatelka časopisu, kterou magazín Forbes označil za nejvlivnější světovou celebritu. Do jejího populárního pořadu Oprah Winfrey Show se nepodaří dostat hned tak někomu. Priscille Dunstanové se to podařilo. Tato australská maminka v pořadu uvedla, že identifikovala 5 rozlišných „slov“, kterými plačící nemluvňata komunikuji se svými rodiči. Například, když je dítě hladové, „říká“ NEH. Další zvuky - OWH (čti ou nebo au), EH - EAIRH - HEH - znamenají (ve stejném pořadí), že je miminko unavené, potřebuje si odkrknout, potřebuje si prdnout a je nespokojené (např. potřebuje přebalit, bolí ho ouško apod).

mimino

Priscilla Dunstanová dále tvrdí, že miminka nevyluzují zvuky náhodně. Jsou způsobeny jejich fyzickými potřebami. Například již zmíněné NEH je vyprodukováno, když hladové dítě pláče přes sací reflex, který tlačí jazyk na horní patro úst dítěte. Priscille, nadané muzikantce, pomohla její eidetická paměť, která je podobná paměti fotografické (týká se ovšem zvuku), když hodiny a hodiny naslouchala svému synovi a mnoha dalším miminkům. Pokoušela se rozlišit zvuky, které vydávaly ještě před tím, než došly do hysterického pláče. Po osmi letech průzkumu inspirovaného zápasem s neustálým pláčem jejího vlastního syna Toma vytvořila dvojité DVD, které má pomoci naučit rodiče rozumět „řeči“ jejich nemluvňat. Je na něm návod hlavně pro rodiče dětí 0-12 týdnů, poté již rodiče svému dítku přece jen více rozumí i bez návodu. Tato studie se netýká pouze prvorodičů, ale i rodičů zkušenějších. Je úplně jedno, jestli je miminko australské, české či turecké. Všechna miminka totiž „hovoří“ stejnou řečí. „Mým cílem je pomoci rodičům prožít příjemné a produktivní rodičovství už od samého počátku. Vychovat spokojenější děti, které spí déle a pláčou méně,“ říká Dunstanová.

mimino

Nezávislé studie proběhly v Austrálii a také v USA, kde je tento objev ohromně úspěšný a mnoho šťastných rodičů tvrdí, že jejich dosud neutišitelné děťátko např. konečně spí. Litují jen, že tohle všechno nevěděli už dříve. „Je to efektivní, jednoduché a funguje to,“ hlásají všichni shodně. V USA a v Austrálii je tedy DVD již k dostání. Koupí ho už i rodiče ve Velké Británii - a možná už je k dostání i v Evropě, tedy i v Čechách. Stačí se zeptat. Více informací neleznete také na www.dunstanbaby.com.

mimino

Oprah Winfrey ve své show prohlásila, že tento objev by mohl změnit život všem maminkám. Priscilla Dunstanová pak byla pozvána jako host ještě také do pořadu Look Who's Talking (podobný název filmu s Johnem Travoltou - Kdopak to mluví) v TV Nine Network.

  • Zdroj a foto: Monika Wheler

Čtěte také...

Reklama