1) Klíště je roztoč, který se dožívá 3 až 6 let. Existují jich stovky druhů, ale u nás je nejběžnější klíště obecné (Ixodes ricinus).
2) Prochází třemi sacími stadii. V prvním se z vajíček líhnou jako šestinohé titěrné larvy a okamžitě parazitují na drobných hlodavcích a plazech, ale mohou se přisát i na člověka. Už v té době může dojít k infikaci některou z přenášených nemocí. Po prvním nasátí se mění v osminohé nymfy, které už vyhledávají větší hostitele, třeba zajíce. Až když se podruhé nasají, stávají se dospělci a parazitují i na větších zvířatech. To celé trvá kolem dvou let.
3)
4) Klíště dokáže hladovět i jeden rok. Parazitování pak trvá jeden až dva týdny. A nejde přitom o vybíravého strávníka. Zatím bylo prokázáno, že jeho hostiteli bývá necelých 300 druhů zvířat.
5) Že na nás klíšťata neskáčou ze stromů, to už je celkem všeobecně známo. Nejčastěji na nás číhají na vršku stébel trávy, a to v místech s co nejvyšší vlhkostí. Vysoce rizikové jsou proto listnaté a smíšené lesy, křoviny a vysoká tráva. Ale pozor! Klíště můžete chytit třeba i ve městě nebo na vlastní zahrádce. Jak je vystrnadit? Spadeno na ně má drůbež a ostatní ptactvo, obojživelníci, ale také například mravenci a někteří brouci nebo pavouci. Proto si je na zahradě hýčkejte.
6) Jak klíšťata svou oběť vypátrají? Stačí jim vyčkávat na stéblu trávy a nastražit smyslovou jamku na konci prvního páru nohou. Jde o Hallerův orgán, který jim umožňuje zaregistrovat živého tvora díky vydechovanému oxidu uhličitému a jeho teplotě.
7) Klíšťata přenášejí celou řadu nebezpečných nemocí, ale infikována nejsou všechna. Nebezpečná je podle odhadů zhruba pětina z nich. Mezi nejčastější onemocnění, která přenáší, patří lymská borelióza. Tou v Česku ročně onemocní tisíce lidí. Klíšťovou encefalitidou u nás onemocní „jen“ stovky lidí ročně. Klíšťata přenáší i ehrlichiózu nebo patogenní mikrorganizmy, které způsobují vážné infekční choroby, například babéziózu, bartonelózu nebo tularémii.
8)
9) K nákaze klíšťovou encefalitidou může dojít i prostřednictví tepelně neošetřeného mléka infikovaného zvířete, především toho kozího či ovčího.
10) Chytit klíště a nakazit se můžete v průběhu celého roku. Nicméně nejaktivnější jsou roztoči na jaře, hlavně v květnu, a pak v průběhu srpna a září. Tak se mějte na pozoru!
Čtěte také:
- Nebezpečné mýty a fakta o lymeské borelióze! Rozhovor s primářkou Hanou Roháčovou z Nemocnice Na Bulovce
- Klíšťata budou mít o víkendu pré, umíte je správně odstranit?
Nový komentář
Komentáře
Já pamatuju, že jako malá jsem měla klíšťata v jednom kuse a nebyla očkovaná, vlastně ani nevím, jestli už tenkrát vakcíny byly? Ale měla jsem fakt kliku anebo se můj anděl strážný neflákal. Jinak opravdu zajímavé informace, já dlouho žila s domněnkou, že klíšťata na strom nevylezou a člověk je může chytit jenom v lese
Zajímavé informace.
Odporné zvířátko
To je šílené.