V příběhu čtenářky Lucie se dočtete, jak její syn Adam prodělal v průběhu prvního roku života kvůli rozštěpu 3 operace. Jaké problémy měla Lucie s kojením a jak to bylo s Adamovým sluchem a řečí... Rozštěp nejsou jen problémy se rty.
Pokud jste se od lékařů dozvěděla, že vaše miminko se narodí s rozštěpem, není nutné vždy zoufat. Rozštěpů je mnoho druhů, a i když jde o vadu, se kterou budete bojovat až do dospělosti dítěte, čeká vás povětšinou vítězství!
Fakta o rozštěpu
|
---|
Rozštěpová centra
Pokud se vám narodí miminko s rozštěpem, budete s ním docházet do rozštěpového centra. Ty jsou v Česku jen ve dvou městech, a to v Nemocnici na Vinohradech v Praze, ve Fakultní nemocnici v Praze Motole a ve Fakultní nemocnici v Brně.
Kdy bude rozštěp diagnostikován?
Odborníci z Centra prenatální diagnostiky v Brně (www.prenatal.cz) pro náš magazín odpověděli na následující otázky...
Kdy je možné u plodu objevit rozštěp?
V našem centru diagnostikujeme rozštěp již ve 12. či 13. týdnu těhotenství. Ale záleží na použité technice a šikovnosti lékaře.
Který ze známých rozštěpů je nejnebezpečnější?
To je složitá otázka. Rozštěpy mohou postihnout jakoukoli tkáň a záleží na mnoha dalších faktorech, takže na otázku nelze takto jednoduše odpovědět. Snad jen, že zkušený diagnostikující lékař by vám měl být schopen říct, o jak závažno vadu se jedná.
Příběh Luce a Adama
Náš příběh začal, když mi paní doktorka na běžné ultrazvukové prohlídce řekla, že miminko se narodí s rozštěpem. Není vůbec jednoduché se psychicky vyrovnat s tím, že miminko nebude zdravé. Navíc člověk bojuje i s výčitkami svědomí, velmi dlouho jsem si vyčítala, že Adámek má rozštěp třeba kvůli tomu, že jsem někde během těhotenství udělala něco špatně, a stále jsem přemýšlela, co to mohlo být.
Samozřejmě, že jsem na nic nepřišla, protože těch ovlivňujících faktorů je velmi mnoho a velmi zřídka se přijde na to, proč miminko rozštěp má. Dnes s odstupem více než 6 let se mi zdá vše už hodně vzdálené, a to špatné pomalu zapomínám. Byla to spousta bezesných nocí, strachu o dítě i o to, co bude. Nejnáročnější byl první rok Adamova života.
3 operace a žádné kojení
Během toho roku jsme zvládli 3 operace, rtu, tříselné kýly a patra. Do jeho ukončeného 6. měsíce věku se mi podařilo krmit ho pouze odstříkaným mateřským mlékem. Později jsme řešili problém se sluchem, Adam dostal celkem třikrát grometky do obou uší. Tu konečnou kladnou zprávu o tom, že je sluch v pořádku a v podstatě stejný jako u normálních zdravých dětí, jsme slyšeli až před Adamovými 6. narozeninami.
Jak je to dnes?
Stále chodíme na logopedii, protože kvalita řeči ještě není ideální, ale pokroky jsou viditelné. Ve svých 6 letech zvládá Adam veškeré pobyty v nemocnici a návštěvy lékařů velmi dobře. Za lékaři chodí jako za kamarády, na všechny kontroly se moc těší a cesty do Brna bere jako výlet. Já sama se snažím svému synovi před každou návštěvou lékaře přibližně popsat, jak bude vyšetření probíhat. Docela se nám to osvědčilo, protože o každém vyšetření mluvím i několik týdnů předem a přiměřeně Adamově věku vysvětluji, co nás čeká. Tím Adama nenásilně připravuji na to, co přijde a vyšetření pak probíhají bez větších obtíží. Jsem si vědoma toho, že naše cesta za „šťastným úsměvem“ bude ještě dlouhá a trnitá.
Strach ze školy i z puberty
Momentálně je před námi zápis do první třídy a čeká nás začátek školní docházky. Čím jsou děti starší, tím jsou i více všímavé a více řeší viditelné rozdíly mezi sebou. A tak musím sebe i syna připravit na to, že se může stát, že se mu třeba bude nějaký spolužák smát kvůli tomu, že zatím mluví jinak než on, nebo že má třeba jizvu pod nosem.
Adam je chytrý kluk a věřím, že společnými silami zvládneme nástrahy školní docházky i blížící se puberty. Snažím se mu vysvětlit, že to, že se narodil s rozštěpem, není ostuda ani ničí vina. Jsou na světě i děti, které jsou na tom mnohem hůře. Také mu říkám, že jsem ráda, že ho mám, a on i jeho sestra jsou ten nejkrásnější dar, který jsem kdy v životě dostala. Domnívám se, že je velmi důležité, aby cítil mou podporu a to, že ho mám ráda a jsem na něj hrdá. A vždy ho budu bránit před „chytráky“, kteří mají potřebu kritizovat jeho vzhled. Podpora rodičů je to nejdůležitější, co můžeme našim dětem dát, protože když se rodiče stydí za své dítě, je to horší, než když se mu sousedi nebo spolužáci posmívají.
Lucie
Pozn. red.: Článek vznikl ve spolupráci s nadací Šťastný úsměv.
Nový komentář
Komentáře
zajímavý článek
Maminky jako Lucie to nemají jednoduché. Je to hodné obdivu!
zajímavý článek
Milanka — #9 Není po tom ani památky
Ještě,ze je chirurgie a plastika u nás na vysoké úrovni,dokáži dělat zazraky
Milanka — #9 kočka, není to ani poznat.
Držím palečky,bohužel,i děti umí být někdy zlí,ale s Vaší podporou a láskou určitě vše zvládnete.
Myslím, že ji to dr. upravil hezky
Moje sestra se narodila za války 1941 a měla rozštěp rtu. Tenkrát ji to zašili a mamince dr. něřekl, že v Praze je klinika, která se zabývá plastikou, kterou založil dr. Burián.Maminka nekojila, odsával si mléko a krmila ji lžíčkou. Po zašití ji to srostlo dobře, ale měla jizvu pod nosem. S mluvením a ani jídlem pak už neměla problém.Do dvou let mluvila. V 18ti letech byla v Praze na plastice, bylo to zadarmo a udělali ji to pěkně. Z nemocnice si přivezla knihu o těchto případech podepsanou Dr. Burianem.
Samozřejmě, že roštěp patra je horší, ale myslím si, že v dnešní době by si s tím měli doktoři poradit a výsledek by měl být dobrý. Vždy záleží na jakého dr. člověk narazí. Přála bych si, aby dr. zjistili důvod tohoto onemocnění, aby se tomu mohlo předcházet.
Moc smutné a pro rodiče těžké chvilky
Ještě dnes jsou lékaři tam, kde jsou a mohou pomoci v těchto případech..
Mám sama 2 známe, jejich děti měly rožštěp patra - bylo to před 30 lety, kdy ještě nebya lékařská věda na takové úrovni,jako dnes. Pamatuji, že chlapeček tehdy do 3 let prošel asi 23 operacemi .Není to vůbec jednoduché .
Jedna dcera máminy kamarádky, má nejen oboustranný rozštěp horního rtu a čelisti, narodila se i úplně bez horního patra. Do svých 3 let musela absolvovat asi 25 operací, aby vůbec přežila. Měla štětsí a teď je matkou úžasného malého klučiny.
není to jednoduché
Určitě to nemají jednoduché. Mám kolegyňku, která si tímhle se synem také prošla. Před všemi smekám
Držím palečky ať vstup do školy Adámek zvládne co nejlépe, podpora nejbližších mu jistě moc pomůže