Retinol-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Jak retinol funguje

Každý milovník skin care produktů retinol zná, ale jen málokdo ví, jak vlastně funguje. Retinol patří mezi retinoidy, tedy deriváty vitaminu A. Zrychluje produkci kolagenu, čímž pokožku vyplňuje a zpevňuje.

Retinol také zrychluje obnovu buněk na povrchu pokožky. Díky tomu se nové a čerstvé kožní buňky dostanou na povrch pokožky rychleji, než by tomu bylo přirozeně. Tím dochází k rozjasnění pokožky a redukci pigmentových skvrn na povrchu pokožky.

Tři hlavní výhody retinolu

Retinol má mnoho benefitů, ale toto jsou tři hlavní důvody, proč tuto látku zařadit do vaší kosmetické rutiny:

  • Viditelně redukuje vrásky a jemné linky
  • Zjemňuje pigmentové skvrny
  • Bojuje proti unavenému vzhledu pleti

retinol-kolaz.jpg

1. Neutrogena, 550 Kč/ 2. Renovality, 478 Kč/ 3. CeraVe, 439 Kč/ 4. La Roche-Posay, 989 Kč/ 5. Vichy, 1 190 Kč
Zdroj foto: Koláž se souhlasem Neutrogena, Renovality, CeraVe, La Roche-Posay, Vichy

Jak retinol správně používat

V prvních 3 týdnech používejte pouze denní a/nebo noční krém s retinolem jen 2-3x týdně. V případě, že vaše pleť přípravek dobře snáší, zvyšte frekvenci používání až na 1x denně. Následně můžete do své rutiny přidat i další produkty – oční krém a sérum.
Přípravky s retinolem používejte na vyčištěnou a v případě olejové báze navlhčenou pleť. Vyčkejte zhruba 10 minut, aby měl přípravek čas se vpít a poté pleti dodejte hydrataci v podobě séra a krému.

Pokud je vaše pleť citlivá, můžete nejprve nanést trochu hydratačního krému a až poté retinol.

Retinol a jeho kombinovatelnost

Retinol se v kosmetice může kombinovat skoro se všemi jinými aktivními složkami, pouze ze začátku (po dobu asi 28 dní) se nedoporučuje kombinovat s AHA/BHA kyselinami a vitamínem C. Vitamín C sice pomáhá retinolu lépe pracovat – pomáhá ho chránit před oxidací, ale ze začátku je nepoužívejte v jednom kroku. Vitamín C zařaďte spíše ráno, retinol pak večer. AHA/BHA/PHA fungují jako exfolianty a společně s retinolem je to silná dvojka. Ze začátku je proto střídejte. jeden večer se zaměřte na exfoliacii kyselinami a druhý večer použijte retinol.

Zdroj info: Tiskové informace/ Neutrogena, mdpi, renovality