I když není kožní mykóza život ohrožující onemocnění, dokáže člověka pěkně potrápit, pokud ji neléčí. Jenže často ji neléčí správně a včas proto, že ji vůbec nerozpozná. Existuje totiž celá řada nemocí, za něž ji můžete zaměnit.

Mykóza může postihnout jakoukoli část těla. Nejčastěji se objevuje na nohou či rukou, ale výjimkou nebývá ani ve vlasech.

Jak se mykóza projevuje?

  • V meziprstích nohou se objevují šupiny, někdy i trhliny, kůže svědí, nejčastěji bývají postižena meziprstí mezi čtvrtým a pátým prstem, kde na sebe prsty těsně naléhají. Chodidla se jemně olupují, někdy se na nich objevují drobné puchýřky.
  • Nehet postižený mykózou začne měnit barvu, nejprve na volném okraji, zežloutne, je drolivější a může být i deformovaný. Může tlačit v botě. Mykóza se postupně šíří z volného nehtového okraje až na celou nehtovou ploténku.
  • Při postižení těla se objevují ostře ohraničená růžová, nebo červená ložiska. Ta mohou být prstencovitá, oválná, nebo okrouhlá, většinou mívají vyvýšený okraj, který se jemně olupuje. Někdy se objevují i drobné pustuly.
  • Mykóza ve vlasech se projevuje ložisky s ulámanými vlasy, ložiska jsou poprášená drobnými bělavými nebo šedavými šupinami. Vzácněji vznikají zánětlivé hrboly s abscesy a pustulami. 

Lékaři většinou poznají, že jde o mykózu, ale také ne ve všech případech. Někdy je zapotřebí potvrdit diagnózu mykologicky. Tak totiž navíc určí i druh houbové infekce.

nozky

Zdroj foto: Shutterstock

S čím můžeme mykózu zaměnit?

  • Na hladké kůži těla, ve dlaních či na chodidlech se může mykóza zaměnit třeba s ekzémem nebo lupénkou.
  • Na nehtech nohou bývá padesát procent změn mykotického původu a dalších padesát procent jde na vrub lupénky či jiných dystrofií nehtu.

„Přesnou diagnózu stanovujeme na základě mykologického vyšetření, kdy se odeberou šupiny z postižených míst a vyšetří se mikroskopicky a kultivačně,“ říká doc. MUDr. Ivany Kuklová, CSc. z Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN.

 

Pro dobrou orientaci jsme pro vás připravili speciální stránku www.nechciplisen.cz, kde najdete základní důležité informace, ostatní články najdete v rubrice zdraví, budou vycházet celé léto. Pokud by vás napadl nějaký dotaz, nějaký problém, který sami řešíte, napište nám na redakční email nechciplisen@zena-in.cz, vaším tématem se budeme zabývat.

Užijte si léto bez plísní, a pokud se s ní perete nebo ji během léta objevíte, u nás na stránkách najdete řešení. Vše na www.nechciplisen.cz.