A je to tady. Vládou schválený návrh státního rozpočtu prošel sněmovnou. I s původně navrhovaným schodkem 70,8 miliardy korun. Takže zase budeme žít na dluh. A ten, který už máme, se o něco zvětší.

Kdyby se jednalo o jednotlivce nebo o firmu, mohli bychom mluvit o zločinu – neustálé navyšování dluhu bez jakékoliv vize, jak jej v budoucnu splácet. A naprosto tragické nakládání se svěřeným majetkem. Ale stát si podobné chování, zdá se, může dovolit. Dokonce i na oblíbeného dvoumiliardového medvěda se nezapomnělo, aby měli poslanci co porcovat. A stávkující učitelé si vystávkovali necelou miliardu navíc. Jako bychom měli peněz na rozdávání.

Jenže nemáme. Rozpočet s celkovými výdaji 1,107 bilionu korun a příjmy pouhých 1,037 bilionu zvýší státní dluh, který už činí 856,1 miliardy korun, o téměř jedenasedmdesát miliard. A tak člověka napadá nehezká otázka: „Kdo to zaplatí? A kdy?“

Líbí se Vám schválený rozpočet? Nebo považujete ztrátové hospodaření státu za zločin, za který by měli být politici stíháni stejně jako manažeři za špatné hospodaření s majetkem firmy? Kde byste ušetřila Vy? A kdo dluh zaplatí? My nebo až naše děti?

Reklama