Pokud jste nestihli zajít na unikátní výstavu Karel Škréta a jeho doba, pak byste si určitě neměli nechat ujít další, svého druhu jedinečnou výstavu nazvanou „Rožmberkové, rod českých velmožů a jeho cesta dějinami“.

 RožmberkovéProč právě Rožmberkové? Tento rok přesně 11. 6. 1611 uplyne 400 let od smrti posledního Rožmberka Petra Voka. Výstava v prostorách Valdštejnské jízdárny připomíná podstatné momenty dějin tohoto proslulého rodu. Je to vůbec poprvé, kdy se významné artefakty spjaté s rožmberským kulturním dědictvím dají spatřit na jediném místě.

Reprezentativní soubor obsahuje více než 400 uměleckých děl a jiných dokumentů spjatých s rodem Rožmberků. Na výstavě jsou k vidění vzácné obrazy Mistra Třeboňského, oltáře, restaurované obrazy s mytickým námětem Dělení růží ze zámku v Telči, dosud nikdy nevystavený iluminovaný rukopis oslavné básně Rosa Rosensis od Jacoba Cantera z konce 15. století, zcela neznámé renesanční portréty Petra Voka z Rožmberka. Vystaveny jsou také dopisy proslulé Perchty z Rožmberka (Bílé paní) nebo populární pijácká pokutní registra Petra Voka z Rožmberka.

Výstava nazvaná „Rožmberkové, rod českých velmožů a jeho cesta dějinami“ má ambice stát se podobně prestižní jako již uskutečněné výstavy Rudolf II. a Praha, Karel IV. - Císař z boží milosti nebo Albrecht z Valdštejna a jeho doba.

Není bez zajímavosti, že exponáty budou průběžně obměňovány, takže můžete výstavu navštívit i několikrát a vždy na ní najdete něco nového.

 
Rožmberkové zastávali od poloviny 13. století v každé generaci nejvyšší funkce na dvorech českých králů a výrazně zasahovali do vnitropolitických i mezinárodních událostí. Sídlem rodu byl původně hrad Rožmberk na jihu Čech a od roku 1302 se rožmberskou rezidencí stal Český Krumlov. Rožmberkové postupně ovládli podstatnou část území jižních Čech. Na svém panství budovali města a reprezentační sídla, iniciovali vznik vynikajících sakrálních i světských staveb a institucí, pečovali o rozkvět hospodářství. Velkolepý palác posledních Rožmberků na Pražském hradě byl první renesanční stavbou tohoto typu na území Čech. Rožmberské kulturní dědictví jako celek představuje podstatnou a neopominutelnou součást identity a historické paměti českých zemí.

Výstava potrvá do 20.08.2011

Otevírací doba denně od 10 do 20 hodin

Ceny vstupného: Plné: 150 Kč, snížené (ZTP, studenti do 26 let a senioři nad 65 let): 80 Kč, rodinné vstupné (tj. dva dospělí + max. 4 děti do 18 let): 350 Kč

Komentované prohlídky jsou s příplatkem 20 Kč na osobu.

Zdroj: NG Praha

Čtěte také:

Reklama