Smrt židovského spisovatele Arnošta Lustiga, který se proslavil celosvětově svými knihami o holocaustu, nepřišla náhle. Zemřel v osmdesáti čtyřech letech po boji s rakovinou. Dnes se s ním můžete rozloučit na Novém židovském hřbitově ve Strašnicích.

Spisovatel Arnošt Lustig byl bezesporu osobností se silným společenským vlivem. Proslavily ho po celém světě jeho knihy reflektující období holocaustu (zejména Démanty noci, Dita Saxová či Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou).

Arnošt Lustig se narodil 21. prosince 1926 v Praze a zemřel také v Praze, tuto sobotu, tedy 26. února 2011. Osudnou se mu stala rakovina. Dožil se 84 let.

Poslední rozloučení veřejnosti se slavným spisovatelem a publicistou proběhne dnes (1. března 2011) od 15.00 hodin na Novém židovském hřbitově ve Strašnicích.

Ze života

Arnošt Lustig se narodil v rodině malého obchodníka. V Praze, zde také vychodil obecnou školu a začal studovat na reálce, ze které byl v roce 1941 jako Žid vyloučen. Dal se tedy na krejčovské řemeslo.

13. listopadu 1942 byl poslán do Terezína; později poznal i další koncentrační tábory, Osvětim a Buchenwald. V dubnu 1945 jako zázrakem uprchl z transportu smrti (z Buchenwaldu do Dachau), a ukrýval se až do konce války v Praze.

Během holocaustu přišel téměř o celou svoji rodinu, a tak se jeho díla už od prvních povídkových souborů zabývají právě tematikou Židů a Druhé světové války.

Od roku 1946 studoval na Vysoké škole politických a sociálních věd, začal také přispívat do novin a časopisů.

Roku 1948 odjel do Izraele jako zpravodaj Lidových novin v izraelsko-arabské válce, po návratu pracoval jako redaktor Československého rozhlasu, vedoucí kulturní rubriky týdeníku Mladého světa, byl i scenáristou Československého filmu (Barrandov): napsal například scénář podle své novely Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou.

V průběhu padesátých a šedesátých let vystřídal několik zaměstnání.

Po invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu roku 1968 musel Československo opustit. Nejdříve emigroval do Jugoslávie, kde působil v záhřebském filmovém studiu, poté žil v Izraeli, v roce 1970 se usadil v USA, kde od roku 1973 přednášel film, literaturu a scénáristiku na Americké univerzitě ve Washingtonu. V roce 1978 byl na washingtonské American University jmenován profesorem. V roce 1995 se stal šéfredaktorem české verze časopisu Playboy.

- převzato z: www.wikipedia.org

Kam dál?

Reklama