Květiny vždy potěší
Řezané květiny už nedostáváme jen k významným dnům – svátkům či narozeninám, k promoci nebo ke jmenování na vyšší post. Stávají se naší každodenní součástí. Dostáváme je od partnera, kupujeme si je sami, pro vlastní potěšení...

Pokud jste milovnice nákladných vazeb nebo máte ve váze radši jednoduché luční kvítí, potom se vám možná budou hodit následující informace. Nabízíme vám několik rad, jak řezaným květinám co nejvíce prodloužit život.

Určitě znáte staré osvědčené „babské rady“, které ovšem nejsou vždycky zárukou kvality. Proto raději nedrobte do vody acylpyrin, nepřidávejte cukr ani dezinfekční septonex, nezkoušejte ani citronovou šťávu nebo měděný drátek. Nic z toho květinám příliš neprospěje.

Aby vám rostliny dělaly co nejdéle radost, dávejte pozor už v obchodě. Zkontrolujte, zda jsou stonky čerstvé, stejně dlouhé a jsou svázány do spirály. Samozřejmě celá vazba má být pevná a držet pohromadě. Přesto se vázací materiál nesmí zařezávat do stonků kytice.

Nechte si vždy kytici na cestu dobře zabalit, abyste ji ochránili před slunečním úpalem (v zimě před mrazem). Dobu převozu zkraťte na minimum.

Pokud přikoupíte sáček se speciální výživou pro řezané květiny, pak jim určitě zajistíte delší život.

Jestliže nedarujete kytici ihned, věřte tomu, že ji lze i doma několik hodin uchovat v plné kráse. Doma kytici najděte místo v chladné a temné místnosti. V horkém létě udělá svoji dobrou službu i lednice, ale květiny v ní rozhodně dlouho neskladujte.

Frézie GerberyRůže

Než kytici vložíte do vázy, seřízněte šikmo stonky cca o 1–2 cm a odstraňte jakékoliv zbytky listů, které by ve vodě zahnívaly.

Do vázy dejte přiměřeně vody, jen tak, aby byly stonky bezpečně ponořeny. Přidejte výživu, kterou jste zakoupili v květinářství, je to totiž jediný opravdu účinný fígl, jak květinám prodloužit život na maximum.

Ale ruku na srdce, jestli na servis pro chudinku kytičku běžně zapomínáte a po týdnu je výměna vody úkolem spíš pro fekální vůz, možná uvítáte poslední radu: Jedinou možností, jak kytici udržet při životě, je denně měnit vodu, přitom vymýt čistou vodou vázu a vydatně opláchnout i stonky, aby se na nich nedržel nehezký sliz.

Když už jsme u slizu ze stonků, jeho výrobcem je typicky jarní kytička, a tou je narcis. Je jedovatý, takže pokud ho chcete kombinovat například s tulipány, nechte nejprve narcisy v samostatné vodě „vylouhovat“, a pak je teprve přidejte do kompozice k ostatním. Jedovaté slizy odejdou a narcis bude moci sousedit s ostatními…

A kam nejlépe kytici umístit? Na místo, kde nepraží slunce, kde není průvan ani velké teplo. Mírné přítmí je výhodou. Hlavně dejte pozor na blízkost zrajícího ovoce, třeba jablek nebo banánů. Urychlují totiž kvetení řezaných květin, a ty potom příliš brzy odkvétají a vadnou…