Zima není pro obdivovatele rozkvetlé zahrady nejšťastnějším ročním obdobím. Přesto se ale najdou rostliny, které kvetou právě v čase, kdy ty ostatní spí. Jednou z nich je i jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum). Na keříku, který na podzim opadává, se při mírné zimě už kolem Vánoc začnou objevovat drobné žluté kvítky o průměru do 2 centimetrů. Jsou velmi podobné zlatici (neodborně zlatému dešti). Však také obě tyto rostliny patří do čeledi olivovníkovitých. Tím ale jejich podobnost končí.
5a3cfe42f2b1aobrazek.jpg

Kde se bude vyjímat?

Jasmín nahokvětý je poléhavý keřík s obloukovými, tmavě zelenými, hranatými větévkami metlovitého růstu dosahujícími až tří metrů. Přirozeně se drží při zemi (dorůstá do výšky jednoho metru nad zemí), takže může být pěstován jako půdokryvná rostlina. Lze s ní čarovat i tak, že ji necháte přerůst přes zídku nebo růst ze svahu, kde vytvoří iluzi vodopádu. Stejně tak je ale možné jeho větvičky vyvázat ke konstrukci do výšky či jinak tvarovat dle libosti. Přes léto se větvičky zahalí do tmavě zelených drobných lístků.

Jak ho pěstovat?

Ačkoli upřednostňuje lehčí, hlinitopísčitou půdu, poroste i v jílovité zemině. Co ale vyžaduje, to je slunné stanoviště chráněné před větrem. Prospěje mu také, když ochráníte jeho kořeny před mrazem. Zapomenout byste neměli ani na zálivku, a to nejen v létě, ale také v zimě, když zrovna nejsou mrazy.

Vyžaduje také silný řez, se kterým hned po odkvětu neotálejte. Jen tak se dočkáte záplavy květů i následující rok.
Celkově jde o nenáročnou rostlinu, u které se nemusíte bát ani neblahého působení škůdců a chorob, netrpí na ně.

Výhodou je i jeho snadné rozmnožování. Stačí nechat ležet větvičky na zemi, velmi pravděpodobně zakoření. Díky tomu můžete odmladkem této krásné rostliny obdarovat i své přátele.

Jasmín nahokvětý má jen jednu vadu na kráse. Jeho květy nevoní. Ale to mu při pohledu na tu zářivě žlutou záplavu rádi odpustíte.

Čtěte také: