Stihli jste už v kině zhlédnout britské životopisné drama Kód Enigmy s osmi nominacemi na Oscara? Pokud ne, měli byste to co nejdříve napravit. A kromě příběhu se soustředit také na scénu, v níž zazní swingová skladba Coffe Meditatiton. Hlavní hrdinové Keira Knightley a Benedict Cumberbatch totiž tančí na hudbu českého skladatele Milana Svobody.

Ten patří mezi přední osobnosti české hudební scény. Jeho tvorba je slyšet z řady českých i zahraničních celovečerních filmů (například Oznamuje se láskám vašim nebo Den zúčtování), ale také z krátkých dokumentárních a animovaných filmů, televizních inscenací či rozhlasových her.To je však jen zlomek jeho práce. Jako jazzový pianista a bandleader si získal velké mezinárodní renomé.

Filmařům skladbu nabídlo české nahrávací studio Fontána, které se produkční hudbou zabývá. A vlastní jej další muzikant – frontman kapely Bek Ofis Jan J. Nedvěd. Čeští hudebníci se zkrátka v úspěšné zahraniční kinematografii prosazují stále častěji. K těm nejznámějším jménům patří Markéta Irglová, držitelka Oscara za píseň k filmu Once. Letos se její jméno opět pojí s filmem s řadou nominací na Oscara -  irským pohádkovým příběhem Píseň moře.

 

Reklama