Už se vám to letos zase stalo? Jestli ne, tak vás to čeká v nejbližších dnech. Je začátek školního roku a fototeroristi si už na vás brousí zuby. Nebo mastí kapsy?
Už během docházky do mateřské školky nosila dcera pravidelně domů jednou za rok, vždycky v září, soubor fotografií v neskutečných rámečcích, to vše za pouhých 140 korun. Do školky přijde pan fotograf, nastaví si pozadí a na něm nacvaká postupně celou školku v unisono pozici, pěkně z poloprofilu, „tak hezky, bradičku trochu výš, podívej se sem a vyletí ptáček!“ Pak fotografie vyvolá, tři dá do samostatného rámečku neuvěřitelných barev a vzorů, jeden pěkně do kalendáře s dětským motivkem, přidá čtyři nerozřezané pasovky – a máme to pěkně v pytlíčku za 140 rovných. Dítko přinese tento poklad domů, že má druhý den přinést peníze, nebo tu krásu vrátit – a vysvětlete předškoláčkovi, že nechcete ten skvost koupit, že nechcete mít doma ty jeho krásné fotky v ještě hezčích rámečkách! Zaplatili všichni. I já, přestože bych daleko ochotněji zaplatila jenom fotky bez nechutné a nechutně drahé adjustace – nebylo však na výběr.
Letos se pan fotograf pochlapil, vždyť už nefotil jenom mateřinku, ale prvňáčky, „první fotografie ve škole, děti, to budou mít maminky radost!“ Maminka jenom zalapala po dechu, protože tohle ještě neviděla. Cena se rapidně zdvihla na 185 korun, neboť celý soubor obsahoval nejen kalendářík s pěkným motivem sfingy, která je pro holčičku v první třídě jako ulitá, jak můžete sami ohodnotit, ale oproti standardním prvkům bylo ještě navíc překvapení za 45 korun – ano, to pěkné vkusné srdéčko na pasovou fotografii, aby měla maminka co nosit v peněžence. A já letos říkám NE! Bouřím se proti fotografickému a rámečkovému teroru a vysvětila jsem svojí dceři, ač mě to stálo nemalé úsilí, že tohle překvapení opravdu nechceme.
Myslím, že chyba je hlavně v tom, že se do škol vůbec podaří fotografům, nabízejícím tak pofiderní služby tak nečestným způsobem, proniknout. Anebo je chyba v nás, rodičích, že nedokážeme rezolutně říct „ne!“? Co si o tom myslíte vy? Máte podobné zkušenosti a jak vy sami na podobné vydírání reagujete?