Sněhu je poskrovnu, a tak jsme zvolili procházku. Ale aby měla nějaký smysl nebo cíl, vybrali jsme si už tradičně zajímavé místa, kde je i něco k vidění. Zavítali jsme do zámecké obory na Kozel. Proč? Je na co koukat, a kromě toho tam smíte se psem.

Současné počasí je ideální k procházkám. Loni touhle dobou jsme možná brázdili brdské hvozdy na běžkách, letos nezbývá než obout dobré boty a vydat se na výlet „pěšmo“. Dali jsme si závazek (pozor, se silvestrovským předsevzetím to nemá nic společného), že každý víkend navštívíme nějaké zajímavé nebo hezké místo.

Zámek Kozel je nedaleko, a tak jsme vzali psa a vydali se na malý výlet.

pohled

Je to moc krásný přízemní zámeček v půvabném anglickém parku s rybníkem. Slibuji si, že na jaře, až bude otevřeno, ho projdu  celý, ale ani v zimních měsících mimo sezonu to není vůbec špatný nápad. Ten víkend si to myslelo mnohem víc lidí, než jsme čekali. Vyrazily celé rodiny, lidé na kolech, s kočárky, ale i pejsky jako my.

V oboře je musíte mít na vodítku, ale pro jednou to vydrží.

rybník

Cestou na zámek míjíte rozlehlý rybník s „bublajícím“ česlem.

šslo

To je dobrá atrakce pro děti. Ty zlobivé můžete „postrašit“ vodníkem. Procházka kolem rybníka je po udržovaných písčitých cestičkách, takže je snadno projdete i s kočárkem. V oboře je spousta odpočívadel s lavičkami, odkud máte přehled o okolním mírně zvlněném kraji.

zahradník

První budova, kterou míjíte, je stále obydlená. Patrně zahradníkem, který se stará o zámecké skleníky. V nich se uchovává zámecká vegetace a pěstují okrasné květiny do mohutných váz, které lemují cestičky a terasy.

ulička

Celý zámecký komplex včetně hospodářských budov je v jednoduchém empírovém stylu a krásně zrekonstruovaný.

Vždycky když navštívím nějaký zámek, snažím se ve své fantazii přenést do doby jeho největší slávy. V okolních lesích se pořádají hony, ve stájích podupávají koně, po parku se prohánějí děti a v átriu zámku se procházejí dámy v éterických šatech… musela to být krása

kozel

Když jsme přicházeli k zámku, na věži zámecké kaple (budova vpravo) zrovna „cinkali“ poledne.

jízdárna

Z jízdárny už se dávno neozývá dusot kopyt, prostory se proměnily na místo rozjímání. Dnes je tam galerie.

galerie

Kašna se sousoším

boční pohled

pohled

Ze zámecké terasy je fantastický pohled na celou krajinu se zříceninou hradu Radyně. V zimě alespoň oceníte, že vám výhled necloní vzrostlé stromy.

kozel)

Pohled na boční křídlo

stromy

Především mohutné duby a lípy.

detail

Detail

skála

Součástí scenérie parku je i přírodní skalní masiv, který vystupuje ze země. Jako v pohádce.

socha

Pohádku vám připomínají i keramické sochy, kterých je tady hned několik.

alwin

Alwin pózuje vedle medvěda a vůbec se ho nebojí.

jelen

Mnohem víc než současné umění oceňujeme překrásnou litinovou fontánku s hlavou jelena.

pohled

Procházkou nám pěkně vyhládlo a dostali jsme chuť na horký čaj nebo grog. No a přesně tohle přání vám rádi a ochotně splní v útulné rodinné čajovně poblíž parkoviště.

kavárna

Při posezení u kávy, čaje či jiného horkého nápoje si můžete v klidu prohlédnout fotky a třeba naplánovat další výlet.

Čtěte o dalších zajímavých místech, které jsou půvabné i mimo sezonu

Reklama