Velké množství žen není spokojeno se svou postavou, také to tak vnímáte?
Ano, vnímám to také tak. Současný trend bohužel stále klade velmi vysoké nároky na ženskou krásu. Mnohdy jsme na sebe až moc přísné nebo máme dokonce nereálné požadavky. A to nejen na svou postavu, ale i celkový vzhled. Ženy se obávají i fyzických projevů stárnutí, nechtějí se smířit s tím, že jejich tělo už nevypadá jako ve 20 letech. Spoustu tělesných předpokladů máme daných geneticky. Včetně toho, jak rychle budeme stárnout, nebo zda budeme s přibývajícím věkem přibývat i na váze. Mnoho žen zkrátka nebude vážit vysněných 50 kg, ani když pro to udělají maximum. To je zkrátka fakt. Být štíhlá, je samozřejmě důležité především kvůli zdravotnímu stavu. Navíc zdravá životospráva ovlivní i to, jak se budeme cítit po stránce psychické. Ale nejdůležitější je dle mého názoru umět se přijmout a mít se ráda taková, jaká jsem. I s vráskami, které ke stárnutí patří, ale i s pár kilogramy navíc. Protože všechny malé nedokonalosti nás dělají jedinečné, výjimečné, krásné.

Ženy chtějí být štíhlé, ještě štíhlejší, aby se líbily mužům, aby měly ze sebe lepší pocit. Často ale muži na hodně štíhlých ženách nelpí, není to pro ně priorita. Také se s tím setkáváte?
Pokud si žena přeje být štíhlá, aby měla ze sebe lepší pocit, cítila se spokojeně ve svém těle, pak je to v pořádku. Mnoho žen by ale asi bylo hodně překvapených, že mužům se opravdu líbí tvary trochu řekněme „kulatější“.   Žena, která je kost a kůže není pro většinu mužů atraktivní. Tím samozřejmě nechci ženy nabádat k tomu, aby přestaly svou nadváhu řešit. Mluvím o zdravě štíhlém těle. Tzn. žádný váhový extrém, a to ani směrem dolu, ani nahoru.  

Jaký je nejčastější motiv žen pro hubnutí?
Motivy jsou různé, některé ženy hubnou do plavek, jiné do šatů nebo kvůli partnerovi. Čím dál častěji se ale setkávám se ženami, které si začínají uvědomovat nebezpečí nadváhy a chtějí to řešit kvůli obavám z možných zdravotních komplikací v budoucnu. Jsem moc ráda, že společnost začíná být čím dál lépe informovaná o tom, jaké riziko nadváha či dokonce obezita pro náš organismus představuje. Je to např. zátěž na naši kostru a především klouby, které se díky nadváze mnohem rychleji opotřebovávají. Zkuste nosit celý den batoh s 15kilogramovou zátěží. Sami uvidíte, jak budete večer unaveni a co vše vás bude bolet. Nadváha ale představuje především zátěž na kardiovaskulární systém, a s tím je také spojený třeba vyšší krevní tlak nebo zvýšená hladina cholesterolu či krevního cukru. Pak hrozí vznik mnohých onemocnění. Například diabetes neboli cukrovka představuje obrovský celosvětový problém.  Mnoho žen již výše zmiňované potíže trápí, a proto se rozhodnou je začít řešit. Motivem je tedy velmi často zdravotní stav.

5ba4e07666314obrazek.png

Foto: Shutterstock

Kde se nejčastěji usazuje tuk v těle?
Kde se nám bude nejvíce usazovat tuk, máme dáno geneticky. Typicky ženská postava má obvykle tvar hrušky, takže nám ukládá tuk především v oblasti boků, zadečku a stehen. Je to způsobeno ženským hormonem estrogenem. Jak stárneme, estrogenu ubývá a díky tomu se tuk začne usazovat i v oblasti bříška. A tam je daleko víc nebezpečný než na stehnech nebo zadečku. Obklopuje totiž naše vnitřní orgány. Pokud je ho příliš, orgány začnou být utlačované, zhorší se jejich funkce, což má opět vliv na naše zdraví. Metabolismus se zpomalí a tuk se začne ukládat o to víc. Je to začarovaný kruh.  

Dá se zhubnout tuk z nějaké konkrétní partie? Například silná stehna nebo nenáviděné tučné břicho, to jsou místa, kde ženám nejvíce vadí tuk.
To je přáním mnoha žen, ale dopředu je to opravdu velmi těžké říci. Tělo si odbourává tuk rovnoměrně, tedy i tam, kde nám malé množství tuku nevadí. Problematická místa většinou odolávají nejdéle. Množství tuku na problematických partiích můžeme korigovat např. vhodně zvoleným cvičením. I větší zadeček bude vypadat lépe, pokud bude zpevněný.

Pokud máme kila, která nechceme, čeho se máme vyvarovat? Jaké jsou nejčastější chyby v jídelníčku?
Pokud nás kilogramy navíc trápí, nikdy není pozdě na změnu. Čím dříve je začneme řešit, tím lépe. Tady opravdu platí, že čas je proti nám. Nejčastěji asi ženy chybují v tom, že ve snaze zhubnout, začnou hladovět. Ale pozor! Hladové tělo zpomalí metabolismus a bude mít sklony ukládat tuk na horší časy.

Je dobré začít den snídaní?
Vždycky jsem svým klientkám doporučovala, aby začaly den snídaní. Říkávala jsem, že ideální je nasnídat se do 1 hodiny po probuzení. Nové studie a výzkumy ale ukazují, že každé tělo je jiné. Někdo si nedovede ráno bez snídaně představit, jiný má problém do sebe po probuzení cokoliv dostat. Za dobu své praxe jsem tato striktní doporučení značně přehodnotila. Já snídám, protože se pak cítím celý den dobře, nejsem dopoledne v práci unavená a nekručí mi na schůzkách s klienty v břiše. Výživa je ale věc opravdu velmi individuální. Co vyhovuje jednomu, druhému nemusí. Proto doporučuji především poslouchat svoje tělo. Pokud ráno nemůžete snídat a cítíte se tak dobře, snídejte, až budete mít chuť. Nezapomínejte ale na pitný režim. Bylinkový čaj nebo voda s citronem by nikdy ráno neměla chybět.

Musí mít tělo neustálý příjem potravy?
Nevím, jestli neustálý je ten správný výraz. Tělo by mělo mít, pokud možno, příjem potravy pravidelný. Jestli to bude 5x nebo 3x denně záleží na nás, na složení našeho jídelníčku a na množství potravy, které v 1 porci přijmeme. Někomu vyhovuje jíst menší porce častěji, jiný si stejné množství rozdělí do 3 větších jídel. Spousta nových výživových směrů dokonce říká, že stačí jíst 2x nebo dokonce 1x denně. Naše tělo potřebuje hlavně dostatek živin, aby mohlo správně fungovat. Jde o to, abychom se cítili dobře, měli dostatek energie a nebyli unavení.
 
Co je dobré si uvědomit, co si srovnat v hlavě, když chceme zhubnout?
Na začátku je důležité si uvědomit, proč chci zhubnout. Bez motivace to nepůjde. Když něco dělám, musím vědět proč. Dále je důležité si stanovit reálný cíl. Pokud si řeknu, že potřebuji zhubnout např. 30 kg, protože jsem ve 20 letech vážila 48 kg, je to cíl nereálný. Naše tělo se během života mění a jen velmi malé procento lidí váží celý život stejně. Pokud se upnu k něčemu co není reálné, vystavím se nebezpečí, že budu sama ze sebe zklamaná. Pak mnohem víc hrozí, že svůj plán zhubnout nezrealizuji nebo nedotáhnu do konce. Každé shozené kilo se počítá. Už samotný proces hubnutí je důvod k radosti. Měla bych se radovat z toho, že jsem se rozhodla se sebou, a hlavně pro sebe něco udělat. Radovat se z každého shozeného kilogramu, z každého centimetru. Mnoho klientek má pocit, že hubne pomalu a je pak zklamáno. Ale to je přece strašná škoda. 30 kg taky nepřiberete za měsíc... Je třeba být trpělivá a vděčná za každou malou změnu. Přijmout nový životní styl za svůj a nevnímat jej jako nutné zlo. Pozitivní přístup dokáže doslova zázraky.

S jakou dietou máte dobrou zkušenost?
Mně se moc dobře pracuje s proteinovou dietou. V poslední době je velmi oblíbená pro svou účinnost, jednoduchost a rychlé výsledky. Na začátku může pomoct právě proto, abychom neztratili tolik důležitou motivaci, protože změny na sobě začneme pozorovat velmi brzy. Je ale třeba ji vnímat jako pomocnou berličku nebo lépe řečeno odrazový můstek ke změně stravovacích návyků. Pokud si někdo myslí, že se po dietě vrátí k nezdravé stravě a shozená kila nenabere zpět, je bláhový. Pokud ale z proteinové diety přejdu pozvolna ke zdravému stravování, není třeba se nechtěného jojo efektu obávat. 

5b34a2e632a8fobrazek.png
O Martině Dvořákové

Martinu nadchl zdravý životní styl natolik, že svůj koníček proměnila v roce 2006 v hlavní pracovní náplň. Jako výživová poradkyně vede a motivuje klienty i z řad celebrit k úspěšnému hubnutí. Mohli jste ji vidět také na televizních obrazovkách v pořadech Snídaně s Novou, Sama doma nebo Dobré ráno na České televizi nebo V ránu na gauči na TV Seznam, kde se podělila o své zkušenosti a dietní tipy.

Věnuje se také vlastnímu blogu o zdravém vaření pro celou rodinu. Začtete se do jejích článků www.ketomartina.cz nebo ji sledujte na Instagramu @ketomartina.

Naše články

Reklama