Lenka Průšová
Foto: Lucie Kout
Je rozdíl v péči o pleť v chladném počasí a v teplém počasí?
Rozdíly skutečně existují, protože naší pleti škodí střídání teplot. K buňkám se kvůli stahování a opětovnému roztahování cév hůře dostávají živiny. Přicházejí také o vodu a v kůži se narušuje takzvaná hydrolipidická bariéra. Pokud navíc používáme jen přípravky, na jaké jsme zvyklí přes léto, třeba hydratační péči s kyselinou hyaluronovou, která v pleti váže vodu, a pak se půjdeme projít do mínus 20, nebude nám to příjemné. Voda se bude z obličeje odpařovat, bude to studit, kůže může šupinatět, v horším případě dokonce červenat nebo popraskat.
Jak by tedy měla vypadat péče o pleť v zimě? Jaké produkty pro péči vybírat?
V chladném počasí je nutné posilovat právě zmiňovanou hydrolipidickou bariéru kůže. K tomu jsou skvělé látky jako třeba skvalan, ceramidy nebo ještě lépe jejich nová generace, takzvané Ecoceramidy. Ty mezi buňkami fungují jako „malta“, která v kůži zadržuje vodu. Já s nimi pracuji často, protože patří k tomu nejlepšímu, co je v 21. století k mání. Pokud máme tuhle část péče zajištěnou, pak můžeme klidně používat hydratační přípravky – ale nejlépe na noc.
Jaké složky by měly obsahovat pleťové krémy pro péči o pleť v zimě a proč?
Například můj nejnovější bariérový krém proti nepřízni počasí se o ochranu pleti stará využitím lecithinu, skvalanu a vzácných olejů: avokádového, jojobového a makadamiového. Obsahuje i látky, které cíleně omezují zarudnutí, třeba extrakt ze „zlaté řasy“ Laminaria Orcholeuca. A pochopitelně pracuji s kanabidiolem, který podporuje buněčnou obnovu. Pak si člověk může nechat na obličej i nasněžit – když to tedy vydrží.
Jaké děláme nejčastěji chyby v péči o pleť v zimě?
Některé jsem už zmínila, ale rozhodně své pleti nepomůžeme, když se o ni přes zimu s odvoláním na „vysušování zimou“ přestaneme starat pravidelným čištěním. Někteří lidé si myslí, že když ji nechají „mastnější“ – ale zároveň špinavou – mráz se k nim nedostane... Velkou službu si neuděláme ani dodržováním různých pověr, třeba mazáním se sádlem a podobně. Promastit pokožku sice dává smysl, ale k tomu jsou určené speciální oleje a emolienty, nikoliv vrstva mastnoty, která nám zadělá na akné. Špičková kosmetika se chová trochu jako funkční oblečení: je lehké, udržuje základní komfort, nemusíme na něj myslet a můžeme dělat, co potřebujeme.
Nemůže stav pleti ještě zhoršovat peeling? Je dobré se mu v zimě vyhnout?
Peeling není potřeba vynechávat, pokud jsme schopní se o kůži postarat způsobem, jaký jsem nastínila. Místo mechanického peelingu, s nímž to míváme tendenci přehánět dřením pokožky, bych ale zařadila exfoliační masky s jemnými AHA kyselinami. Můj oblíbený je ibiškový extrakt, u nějž nehrozí zarudnutí, pokud tedy dodržíme správnou dobu použití. Ta je v mé masce 10 minut, ani o minutu víc.
Foto: Shutterstock
Proč jsou rty tak citlivé na zimu a chlad, studený vítr?
Kůže na rtech je ještě tenčí než na zbytku obličeje – to abychom je měli maximálně vnímavé. Tady je ochranná vrstva proti odparu vody ještě důležitější. Nezapomínala bych ovšem ani na oční okolí.
Je důležité, aby přípravky, které v zimě používáme měly ochranu před UV zářením, i kdy venku moc slunce nesvítí a je zima?
Přistupovala bych k tomu rozumně. Pokud nejezdíme na hory a maximum našeho pohybu venku představuje přesouvání se z vozu do domu, případně cesty hromadnou dopravou, používáním přípravků s nižším SPF nic nepokazíme. Na horách, kde sluneční paprsky posilují i odlesky od sněhu, je to bez SPF zbytečný hazard s pigmentovými skvrnami, v horším případě se spáleným obličejem nebo zaděláváním si na něco horšího. Když vím, že budu v zimě na sluníčku, tak se namažu.
Jaké používat pleťové masky v zimě?
Vybírejte, po jakých vaše srdce touží, pokud neřešíte nějaký zdravotní problém. Jinak si myslím, že mezi populárnější masky budou v tomto období patřit zklidňující, vyživující a vitaminové masky. Když si na ně dáte sérum a správný krém, nenechejte se omezovat.
Je pravda, že se nemá suchá kůže zakrývat makeupem?
Na trhu je dnes k dostání množství kvalitních, vyživujících make-upů i BB krémů, které o pokožku pečují, zatímco ji jemně tónují. Suchá pokožka si žádá speciální péči, která ji vyživí, a zároveň po sobě nenechá mastný film. Pleť je naopak ideálně připravená na líčení. Doporučuji například kombinaci zmiňovaných přípravků s Ecoceramidy, ideálně v lamelární bariérové struktuře, vaše pleť bude chráněná proti odparu vlhkosti, bude hebká, ale nebude se potit a líčení vám po obličeji nebude zatékat do pórů.
A co odlíčení? Je tato rutina stejná bez ohledu na roční období nebo se také liší?
V odličování platí to, co vždycky: večer se pleť dvoufázově vyčistí, nejdřív pěnou nebo micelární vodou, a pak se použije tonikum. Tady si dovolím opakovat to, co říkám pořád – tonikum není „krok navíc”, tonikum dočistí pleť a zajistí, abychom drahé přípravky, které máme doma, neznehodnotili. Micelární voda se vždycky musí spláchnout! Ráno stačí pleť tonizovat a namazat dobře zvoleným produktem. A pak můžete dělat sněhové andělíčky třeba i obličejem dolů.
Děkujeme za rozhovor.
Lenka Průšová Je odbornicí v oblasti vývoje finálních kosmetických produktů a zdravotnických prostředků a léčiv a také v oblasti bezpečnosti kosmetiky. Od roku 2018 je jejím zázemím společnost CB21 Pharma, pod niž spadá značka Canneff. Zpočátku pracovala jako ředitelka kosmetické sekce, od března 2020 jako provozní ředitelka. Pod značkou Canneff najdete jak kosmetiku, tak farmaceutické produkty. K dnešnímu dni pro Canneff a pro jiné převážně zahraniční značky vyvinula zhruba 500 kosmetických produktů, které se úspěšně prodávají na trhu EU. |
Nový komentář