Jakou souvislost má vitamin D a imunita?
5e95839bcc5b7obrazek.png
Foto: Shutterstock

Vitamin D má významný vliv na funkci imunitního systému. Zásadní je jeho role v aktivaci obrany organizmu a stimulaci imunitní odpovědi. Zjištění, že dostatek vitaminu D je klíčový pro aktivaci některých populací bílých krvinek – T lymfocytů a dalších složek buněčné imunity, patří k významným objevům současnosti. V případě výrazného nedostatku vitaminu D tyto buňky nejsou schopny „být v dobré formě“ a zajistit řádnou obranu organizmu, a také nedovedou řádně zvyšovat svoje počty, což je také pro výsledek boje s infekčními agens podstatné.

Proč jsou lidé nejčastěji nemocní na konci zimy?

Letní měsíce jsou obdobím, kdy lidé přicházejí na sluníčko, a účinkem slunečních paprsků (složky UVB) dochází v kůži a následně v řadě dalších tkání k tvorbě různých forem vitaminu D řady. V zimním období, kdy chybí přirozený zdroj vitaminu D – sluneční záření, které spouští jeho syntézu z cholesterolu v kůži, dochází k relativně rychlému poklesu jeho zásob v těle.

Je ale třeba mít na mysli, že v posledních letech došlo k zvýšení výskytu kožních nádorů, které jsou připisovány právě vlivu přímého slunečního záření na kůži nechráněnou např. opalovacím krémem. Dnes kožní lékaři říkají, že jakákoli dávka ultrafialového záření kůži zatěžuje, je proto potřebné být opatrný.

Jak jsou na tom Češi s příjmem vitaminu D?

Vitamin D sice lze doplnit i stravou (např. mořské ryby a výrobky z nich, vaječný žloutek, mléko, tvaroh, sýry), ale údaje Státního zdravotního ústavu ukazují, že jen 1 % naší populace je schopno stravou řádně doplnit vitamin D, poměrně neutěšený stav byl zjištěn i pro dětskou populaci. Proto je třeba doplňovat hladiny vitaminu D substitucí vitaminovými přípravky, což v současnosti dělá jen část naší populace. Zdá se ale, že toto procento postupně roste a význam doplnění vitaminu D se již tolik nepodceňuje.

Nedostatkem vitamínu D trpí i mladší generace, lidé s potravinovými intolerancemi a poruchami vstřebávání, lidé s vyšší pigmentací pokožky, tmavší typy. Většinu dne trávíme uvnitř budov, nechodíme na slunce v době, kdy z něho můžeme vitamin D vytěžit, tedy 20 minut denně v květnu až -červenci s odhalenou pokožkou bez použití ochranného krému. U seniorů zároveň klesá funkce kůže o 75 %, a proto i když jsou na slunci, nejsou bohužel schopni vytvořit dostatek vitaminu D.

Proč ho máme v těle nedostatek a jakých věkových skupin se to hlavně týká?

Zejména u starších lidí, jsou nízké hladiny vitaminu D spojovány s nižší svalovou silou a nižší fyzickou aktivitou, osteoporózou a častějšími pády seniorů.  Svoji roli hraje i nedostatečná výživa, často z důvodů nechuti k jídlu u starších lidí.  Důsledkem častějších pádů seniorů jsou pak zlomeniny, zejména kosti stehenní, což může vést k dalším zdravotním komplikacím i ohrožení života.

Pokles potenciálu zdraví u starších lidí, který souvisí s dobou přežití - „stařecká křehkost – frailty syndrom“ je na rozdíl od chronologického věku vratný, což je velmi důležité. Pro českou populaci je proto obecně vhodné doplňovat hladinu vitaminu D substitucí. Pro posouzení dostatku vitaminu D v organismu dnes v EUC Laboratořích běžně stanovujeme 25-hydroxyvitamin D, jednu z forem vitaminu D (s doporučením i bez doporučení lékaře za přímou platbu). Zájem je poměrně značný, řada lidí se dnes svému zdraví věnuje. Často jde například o sportovce, je známo, že dostatečná hladina vitaminu D má přímý vliv na dobrou funkci srdce, svalů, a tedy i sportovní výkon.

Děkujeme za rozhovor!

Naše články:

Dostatečný přísun vitaminu D pomáhá posilovat bariéry, které chrání tělo před napadením viry, bakteriemi nebo toxiny. Protože zdrojem déčka pro organismus je z 90 % slunce, konkrétně UVB záření, které je v našem podnebném pásmu jen června do poloviny září, je důležité potřebnou dávku tělu dodávat jinak – ideálně přírodními doplňky stravy, např. D3 Extra Biomin.

5e9582c4b12e2obrazek.png

Více najdete ZDE.

Reklama