vlasyKdyž se letos Marta Trávníčková (34) přihlásila v Pelhřimově do každoroční soutěže o české rekordy, kterou pořádá agentura Dobrý den, netušila, že se zapíše zlatým písmem vítězů do České knihy rekordů jako žena s nejdelšími vlasy v republice. Měří celých 187 centimetrů. Jejich majitelka je vdaná, vychovává dvě malé děti a pracuje v obchodě jako prodavačka. Docela normální klidný život. Díky svým vlasům ho však úplně normálně žít nemůže.

Jak vás vůbec napadlo, že si necháte narůst vlasy do takové délky?

V mládí jsem chodila ostříhaná úplně nakrátko, v roce 2001 mi vlasy sahaly jen někam k lopatkám. Manželovi se ale dlouhé vlasy strašně líbí a nechtěl, abych si je stříhala. I moje babička tvrdila, jak mi to sluší a jak mám vlasy pěkně husté a že bych byla hloupá, kdybych si je nechala ostříhat. Já jsem stejně nevěděla o žádném hezkém účesu, a tak jsem vlasy nechala růst. Šlo to rychle, stačilo osm let.

vlasyJak se taková dálka na hlavě nosí? A jak se ošetřují?

Vlasy nosím běžně přes týden v takovém drdůlku, jinak to ani nejde. Lidé mi často nevěří, že se tak dlouhé vlasy vejdou do takového uzlíčku. Myju je jednou za týden nad vanou za pomoci manžela. Schnou mi pět šest hodin, fénem je ale nesuším, nechci je mít polámané. Taky je nebarvím a nežehlím, takže jsou pěkné a nemusím je ani zastřihávat.

V čem vás vlasy omezují?

Toho je dost. Jízda na motorce je nemožná, stejně tak helma na kolo, a o ladném skoku do vody si nechám jen zdát. Vtipné jsou také momenty, když na procházce potkáme pár - muž na mě obdivně kouká, jeho partnerka mu něco říká a on ji vůbec nevnímá. Procházka v podzimním větru, to je také zážitek. Párkrát jsem si je skřípla do dveří auta, často se mi zachytávají doma o kliku. A nakonec to nejhorší – nemůžu ani nosit čepici, takže mi je v mrazu zima na hlavu.

vlasyNo a co vám takové princeznovské vlasy přinášejí?

Obdiv lidí, které potkávám, upřímný a neskrývaný obdiv dětí. Můj mladší syn mi drdůlek s oblibou zdobí živými květy. Každá mince má ale i svůj rub. Takže se také setkávám se závistí. Naše pani vedoucí neunesla mou oblíbenost u zákazníků, a tak po novém roce musím opustit pracoviště. Má totiž pocit, že ji zastiňuji a zákazníci si se mnou víc rozumí. Již teď mi zákazníci říkají, že jim budu chybět a že beze mě to nebude ono. Mám však velkou podporu v rodině, tak to ustojím.

 

A co sex, nepřekážejí vám vlasy při něm?

vlasyJasně, že ano. Nosím je ale v drdolu i při něm. Manžel sice někdy prosí, abych je rozpustila, ale já bych je potom nerozčesala, takže mu nemůžu vyhovět. Jinak na noc na spaní si vlasy stahuji do gumičky, abych je ráno neměla moc zacuchané.

Jak dlouho se ráno češete?

Ne moc dlouho, tak 10-15 minut. Česání problém není.

A co se svými vlasy plánujete dál?

Chtěla bych si je nechat dorůst do dvou metrů a příští rok se znovu přihlásit do soutěže – tentokrát o nejdelší cop. No a potom se uvidí podle toho, jak budou vlasy vypadat, jestli mě z té tíhy na hlavě nezačne bolet páteř. Manžel je ale miluje, takže ostříhat si je určitě nenechám.

 

Ženou s nejdelšími vlasy na světě je Číňanka Xie Quiping. Žije ve městě Guangxi a je jí 49 let. Tato žena své vlasy nestříhala od třinácti let a v roce 2004 se zapsala do Guinessovy knihy rekordů s neuvěřitelnou délkou 5,6 metrů! Tu zatím nikdo nepřekonal.