Marie Zemanová (nar. 1971) vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze. Po sedmileté praxi v Ernst and Young nastoupila v roce 2002 do vnitřního auditu ČSOB. Od roku 2011 řídila v ČSOB útvar Compliance, který se zabývá zejména prevencí praní špinavých peněz a financování terorismu, ochranou klientů a investorů, ochranou osobních údajů a také etikou, prevencí a odhalováním podvodů. Nyní je šéfkou ČSOB Penzijní společnosti.

Marie Zemanová má čtyřletou dceru a kromě ní je jejím velkým koníčkem cestování do neprobádaných oblastí, potápění s dýchacím přístrojem a také fotografování podmořských živočichů.

Vnímá vaše společnost změny v tom, jak si Češi spoří? Spoří si více nebo o spoření nemají takový zájem. Jaké jsou trendy v této oblasti?

wo1.jpg

V oblasti spoření zažíváme nový trend. Nedá se říci, že by si všichni Češi aktivně spořili a byli v této oblasti výrazně zodpovědní, ale zvyšuje se počet těch, kteří chtějí mít penzijní spoření a i když mnohdy ne velkou částku, tak alespoň pár stovek tam pravidelně přispívají. Často vzniku penzijka pomůže i to, že přispívá zaměstnavatel. Těší nás také to, že se snižuje věkový průměr našich klientů a penzijko si zakládají i mladší ročníky. V neposlední řadě pomohla penzijku také možnost, že může být založeno dětem. Zde jsme zaznamenali nejen pozitivní reakce od rodičů, ale vše potvrzují í čísla. K dnešnímu dni sjednali rodiče V ČSOB penzijní spoření pro skoro 4 000 dětí.

Je zájem o dětské finanční produkty?

Penzijko pro děti našlo díru na trhu. Produkt jako tento, který umožní dítěti spořit v průběhu celého života a navíc se státní podporou, na trhu neexistoval. Je to další produkt, který zapadá do našeho „dětského menu“, které v ČSOB vytváříme. A myslím, že je to správná cesta, protože s finančním vzděláním je vhodné začínat brzy a vysvětlovat dětem jak pro různé účely či potřeby jsou vhodné jednotlivé finanční produkty – běžný účet, různé karty, spoření, investice, spotřební či hypoteční úvěry.

Co dítě získá tím, že mu rodiče v dětství penzijko založí? Není lepší spořit pod polštář?

V dětství se mi moc líbila představa, že když si dám pod polštář učebnici, tak ráno budu všechno umět, ale dost rychle jsem pochopila, že to tak není. A s penězi je to podobné. Když si je dáte pod polštář, tak se nic nestane. Nebude jich víc. Naopak. Díky inflaci se jejich hodnota sníží. Proto musím ukládat peníze do něčeho, co mi pomůže jejich hodnotu minimálně zachovat, ale ideálně zvýšit. Penzijko je dlouhodobý produkt a tudíž si člověk může dovolit investovat do trochu rizikovějších investic, které se během té doby budou pohybovat nahoru a dolů, ale v tom dlouhém horizontu by nakonec měly přinést vyšší zhodnocení. To platí o penzijku obecně a tom pro děti obzvlášť, protože jejich investiční horizont je opravdu dlouhý.

Výhodou penzijka je také to, že je flexibilní (výše spořené částky se dá kdykoli měnit), zdarma (bez vstupního poplatku), kromě zhodnocení investice dítě získá státní podporu a v 18 letech může jednu třetinu naspořených peněz vybrat. Třeba na studium nebo příspěvek na první bydlení.

Jak jste na tom vy se spořením pro svou dceru? Využila jste možnosti založit dítěti penzijko?

Kdybych nezaložila Terezce penzijko, tak bych asi nemohla hlásat jeho výhody. Samozřejmě jsem jí ho uzavřela hned na začátku minulého roku, kdy to začalo být možné. Jak se říkalo dřív, bude z ní jednou bohatá nevěsta. V případě nutnosti totiž může kdykoli v dospělosti penzijko vypovědět. Přišla by tím sice o státní podporu, která by tam za ty roky naběhla, ale zůstane jí vše, co jí tam naspoříme a samozřejmě také zhodnocení celé investice.

wo2.jpg

Je penzijko dostatečný produkt pro zajištění na budoucnost?

Penzijko je produkt, který je vymyšlený právě pro zajištění na budoucnost. Je to dlouhodobé spoření, kdy v ideálním případě klient z něj po odchodu do důchodu čerpá pravidelné měsíční příspěvky k důchodu. Kromě toho si nespoří sám, ale pokud má dobrého zaměstnavatele, tak má i nezanedbatelný příspěvek od něj, státní příspěvek od státu a od penzijní společnosti zhodnocení celé investice.

Samozřejmě ani penzijko nespasí vše, pro zajištění na budoucnost každý potřebuje mít těch věcí víc. Vždycky říkám, že je nejlepší trojkombinace – děti, bydlení a úspory. To poslední může mít různé podoby a mělo by to být ideálně složeno z různých produktů – peníze na okamžitou potřebu na účtu, nějaké dlouhodobější spoření, stavebko, penzijko, investice atd.

Máte ověřený recept, kdy si začít spořit a kolik, aby byl člověk ve stáří zajištěný?

Ten recept je velmi jednoduchý – začít si spořit co nejdřív a kolik si člověk může dovolit. Já vím, že většina z nás má pocit, že nemá dost peněz, že je potřebuje na tohle a tamto a že si spořit nemůže. Nicméně ruku na srdce, opravdu je to tak? Nemůžeme někde ušetřit? Co si třeba dát k obědu místo coly sklenici vody. Jednak je to zdravější, ale také ušetříme řekněme dvacet korun, které když to vynásobíme dny v měsíci, dostaneme 600 korun úsporu. Když takové peníze investujete třeba právě do penzijka řekněme ve 30 letech a ještě k tomu vám podobnou částkou přispěje zaměstnavatel, půjdete do důchodu s cca milionem na přilepšenou ke státnímu důchodu. To pak znamená cca 10 tisíc korun měsíčního přilepšení. A to není málo vzhledem k tomu, že na začátku stálo „odřeknutí si“ jen pár sladkých limonád.