pejsek-s-tlapkou.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Kde všude se dá s tímto nebezpečím setkat?
V podstatě úplně všude, kde se vyskytuje vysoká tráva. Ve městech, kde jsou parky pravidelně sekány je riziko menší. Také pokud se pes pohybuje pouze na upravované zahradě, riziko setkání se s osinou je nízké.

Které domácí mazlíčky dokážou osiny potrápit?
Nejčastěji řeším v ordinaci osiny u psů, výjimkou ale nejsou ani kočky.

Jak poznáme, že našeho mazlíčka trápí osina?
To záleží na tom, kudy do těla vnikla. Pokud spadne do ucha, zvíře velmi intenzivně klepe hlavou, nosí hlavu na stranu, ucho si drbe. Problém s okem je zjevný na první pohled, oko nadměrně slzí, následně je oteklé a zhnisané, zvíře si víčko dře o podložku, či drbe packou. Další častá lokalita je, zejména u psů meziprsí. To si pak pes silně olizuje, je vidět otok, většina psů kulhá.

Co se stane, když se psovi/kočce dostane osina do ucha či oka?
V obou případech dochází velmi rychle k rozvoji zánětu a proces je velmi bolestivý. V uchu hrozí poškození bubínku a následně rozvoj zánětu středního ucha. V oku se pak mechanickým drážděním velmi rychle poškodí rohovka, rozvíjí se zánět spojivek, může být poškozen i slzný kanálek.

64a2a5096ca21obrazek.png

Foto: Osina
Pastorius, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Máme se pokoušet vyndat osinu vlastními silami? Kdy navštívit doktora?
Pokud má majitel zvířete podezření na přítomnost osiny v oku, je nejlepší rozevřít víčka a oko prohlédnout. Osina bývá ihned vidět a lze ji opatrně vyjmout a oko propláchnout například borovou vodou, nebo ophtalmo-septonexem. Následně je vždy třeba nechat oko zkontrolovat veterinářem. Naopak při podezření na přítomnost osiny v uchu je důležité do zvukovodu nekapat žádné tekutiny, ani roztoky na čištění uší. To by mohlo způsobit ještě hlubší proniknutí osiny do zvukovodu a ztíží se tím její šance na snadné vyjmutí. Pokud majitel osinu vidí na kraji ucha, může ji samozřejmě vyndat. Většinou je ale v hlubší části ucha, kam bez potřebného vybavení není vidět. Osinu z meziprstí, či jiného podkožního prostoru by měl vyjmou veterinář. Místo je vždy nutné správně vyčistit a mnohdy je nutné nasadit antibiotika.

Co mohou osiny psovi/kočce způsobit?
Jak již bylo uvedeno výše, především zánět a s ním spojenou bolest. V naprosto krajních případech, kdy se stav déle neřeší, může dojít i k nevratnému poškození sluchu či zraku. Úplnou výjimkou není putování osin podkožním prostorem až podél kostí na končetinách.

Dá se tomuto nějak předejít?
Předejít se tomu dá asi těžko, jedině snad pohybovat se pouze po posekaných plochách, což je mimo větší města nemožné. Důležité je o tomto nebezpečí vědět a nastalý problém řešit ihned. Osina téměř nikdy z těla nevyjde sama.

64a2a58bf25a1obrazek.png
Zdroj foto: Se souhlasem Terezy Lázničkové

Zdroj info: Rozhovor s veterinářkou MVDr. Terezou Lázničkovou

Reklama