Foto: Shutterstock
Pokud si pořizujeme kočku, na co je potřeba pamatovat, na co se připravit?

Je dobré mít na paměti několik základních bodů. Pokud si pořizujeme koťátko od chovatele, je potřeba nebrat si ho příliš brzy (optimální věk je cca 12 týdnů) a vybrat si takového chovatele, kde jsou kočky v dobrých podmínkách a v intenzivním kontaktu s člověkem kvůli socializaci. Optimální také je, když bylo kotě vakcinováno ve věku cca 8 týdnů (hlavně proti FPV - kočičí parvovirus) a již revakcinováno (po cca 3-4 týdnech), čímž redukujeme poměrně častý problém příliš brzkého odstavu, stresu, kdy kotě snadno podlehne infekčnímu tlaku prostředí. Vždy je potřeba zjistit stav odčervení a vakcinace a je dobré s kočičkou navštívit veterináře a požádat ho o základní vyšetření, zopakování odčervení a pokračování ve vakcinaci.

Častým problémem jsou i ektoparazité, zejména blechy, což je vhodné podchytit preventivní aplikací přípravků proti ektoparazitům.

Zjištění stavu preventivních vakcinací a odčervení a návštěva veterináře jsou potřeba rovněž při převzetí kočičky z útulku. Pokud nejde o chovná zvířata, je vhodné naplánovat kastraci/sterilizaci dle doporučení veterináře. Správným provedením preventivních opatření lze předejít mnoha nepříjemným situacím. No a pak je důležitá samozřejmě správná výživa.

Má mít jiný jídelníček dospělá kočka na rozdíl od koťat nebo kočičích seniorů?

Dnes jsou běžně k dispozici krmiva určená pro jednotlivé životní fáze a rozdílné potřeby (kotě, dospělá kočka, kočičí senior, sterilizovaná/kastrovaná kočka), která se liší nastavením parametrů jako obsah proteinu, tuku, energie, makroprvků (především vápníku a fosforu) a vitaminů. Většina chovatelů krmí komerčním krmivem, tedy granulemi, kapsičkami, konzervami. Tato krmiva jsou svým složením vyvážená, obsahují esenciální látky (např. u kočky taurin) a dostatek vitaminů.

Liší se také typ krmiva, které je vhodné pro kočku, která nechodí z domácnosti ven na rozdíl od kočky, která běhá venku v přírodě a jen když se jí chce, tak se ukáže doma?

Kočka, která se pohybuje venku, má přirozeně více pohybu, má možnost zpestřit si jídelníček úlovkem, tyto kočky také přijímají více vlhkosti (z kořistí, více pijí). Kočka má v této situaci vliv na svůj jídelníček a je u ní méně častá např. obezita. Stále platí, že kočka je kočka, je to šelma, je to masožravec a tomuto faktu by měl být podřízen výběr krmiva.

Jakým problémům můžeme zabránit vhodným krmivem pro kočku?

Můžeme začít dutinou ústní – granule působí na zuby mechanicky, takže redukují do jisté míry problémy s tvorbou plaku a zubního kamene. Kvalitní krmiva založená na mase s minimem obsahu obilovin/škrobu (každá granule musí obsahovat škrob, bez škrobu není možná extruze, která je principem jejich výroby) obsahují kvalitní proteiny, tuky, esenciální mastné kyseliny, vitaminy a taurin - kočce tedy nechybí žádné esenciální látky a její metabolické pochody nestrádají. Benefitem krmiv založených na mase je také redukce rizika obezity a diabetu. Dostatek Omega 3 mastných kyselin má vliv na vývoj nervové tkáně, též má vliv na složení buněčných membrán a dokáže regulovat zánětlivé procesy. Správně vybalancované minerály – především vápník, fosfor, sodík, draslík, ale také hořčík - mají přímý vliv na redukci nebezpečí tvorby močových kamenů, činnost srdce a oběhové soustavy. Pak tady máme speciální veterinární diety, které jsou důležitou součástí managementu pacienta – např. se jim nevyhneme u terapie diabetu, obezity, močových kamenů, selhání ledvin.

Podle čeho je dobré vybírat krmivo pro kočku?

Již jsem to tady naznačil. Nejdůležitější je složení krmiva, ve kterém by základem mělo být maso. Maso by se mělo nacházet na prvních místech uvedeného složení a ideálně by měl být deklarován jeho obsah v %. Pro kočku je extrémně důležitý obsah proteinu, ale také jeho živočišný původ. Rostlinný protein totiž neobsahuje dostatek potřebných aminokyselin. Suplementace taurinem je dnes standardem. Ve složení by mělo být minimum obilovin a jiných zdrojů škrobu. Pokud možno je dobré se vyhnout pšenici, ovšem dobře je tolerována rýže. U kočky má smysl používat krmiva s označením Grain free, kde se obiloviny vůbec nevyskytují a kde nositelem škrobu je např. brambor, nebo hrášek. Pozor, u GF krmiv se ale také musíme dívat na obsah masové složky, GF automaticky neznamená vysoký obsah masa. Konzervy je možné vyrobit prakticky bez obsahu škrobu, u granulí jistý obsah škrobu být musí kvůli procesu výroby. U suchých krmiv představuje vrchol nabídky GF krmivo s obsahem čerstvého masa. Čerstvé maso má vliv na stravitelnost proteinu a také v neposlední řadě na chutnost.

S jakými mýty se nejčastěji setkáváte ve své ordinaci ve spojení s výživou koček nebo výběru krmiva? V čem chovatelé nejčastěji chybují?

Bohužel ne každý čte deklarace a složení a krmivo bývá často vybráno na základě masivní emotivní reklamní kampaně a snadné dostupnosti v supermarketech. V minulosti jako kluk jsem sám věřil, že dělám to nejlepší … Majitel kočky, který se o problematiku zajímá, tak většinou navštěvuje specializované obchody, nechá si poradit, diskutuje s veterinářem. Tím se prakticky automaticky nasměruje ke krmivům vyšší kvality. V našich podmínkách je bohužel hlavně na vesnicích často kočka brána jako samozřejmost, tyto kočky jsou často špatně krmeny a někdy postrádají i základní péči (očkování, odčervení příp. kastrace).

Proč jsou některé kočky tak vybíravé a vyžadují pouze své oblíbené krmivo?

Kočky jsou vybíravé asi všechny. A rády střídají různé příchutě. Mají to dáno přírodním instinktem, který jim radí střídat kořist, aby nevyhubily nějaký druh kompletně, čímž zachovají jistou část populace, která zabezpečí rozmnožení té které kořisti. Druhým faktorem je krmení kotěte. Kotě si vytváří jisté preference a proto je vhodné zabezpečit kotěti/mladé kočce zkušenost s více druhy potravy – např. granule obohatit pravidelným nabídnutím vlhkého krmiva.

Je pravda, že si venkovní kočka vždy něco uloví k snědku?

Ano, zdravá venkovní kočka přirozeně loví.

Foto: Shutterstock

Pokud kočka chytá myši, jde jí o lov nebo pak svou kořist spořádá?

Pokud je hladová, tak kořist taky spořádá, ale pokud již nemá chuť, tak si zaloví „sportovně“ a často kořist přinese majiteli, čímž mu vyjádří svou náklonnost.

Může se kočka nakazit nějakými cizopasníky, pokud venku loví hraboše, ptáky…?

Ano, mnohé běžné parazity mají ve svých životních cyklech kombinaci více hostitelů a některé můžou být nebezpečné taky pro člověka, t.z. mají zoonotický potenciál. Proto je doporučováno pravidelné odčervování. Jeho frekvence by měla být minimálně jednou za 3 měsíce a je potřeba ji přizpůsobit situaci – pokud kočka žije střídavě venku a mám doma malé děti, které se s kočkou pravidelně mazlí, tak i častěji. Je dobré se poradit s veterinářem, existuje spousta přípravku, a to i s kombinovanou účinností proti endo (červům) a ektoparatitům (blechám a klíšťatům).

Někteří chovatelé dávají kočce mléko nebo smetanu, je to pro kočky vhodné?

Ne, kočka má žádnou nebo pouze nízkou aktivitu laktázy, což je enzym trávící mléčný cukr laktózu. Takže nestrávená laktóza způsobí nežádoucí fermentaci ve střevě a tím gastrointestinální problémy, bolesti, průjem. Pokud podávat nějaký mléčný produkt, tak třeba kousíček tvrdého sýru (neslaného), nebo tvarohu (nejlépe tzv. lactose free), ale lépe to nechat např. na aplikaci nějaké tablety.

Jaká je vaše rada pro chovatele, je dobré mít jídelníček kočky pod kontrolou? Na co nezapomínat?

100% pod kontrolou máte hlavně kočku, která žije v bytě. Právě bytová kočka je ale ve velkém tlaku kočičích „civilizačních“ chorob jako obezita, diabetes nebo problém s močovým ústrojím – kameny, resp. tzv. FIC (felinní idiopatická/intersticiální cystitida), což je dráždivé zánětlivé onemocnění spojené s nízkou aktivitou, stresem. Tady má správná výživa a celkový management kočky extrémně vysoký význam. U kočky je potřeba podpořit aktivitu, vytvořit jí prostředí, kde se cítí dobře, kde má spousty míst, kde se může napít a kde má také více toalet.

Jakou máte zkušenost s krmivem Calibra?

Krmiva Calibra měla již v minulosti dobře postavené receptury pro kočky, z obilovin používala pouze rýži, resp. byly zde i GF varianty a velmi kvalitní konzervy a kapsičky. Jsou tady i účinné Calibra veterinární diety, které kryjí většinu nejdůležitějších problémů. Dnes krmiva Calibra prodělala výrazný krok kupředu zejména novou řadou Verve, která kombinuje grain free filozofii s vysokým obsahem čerstvého masa (nad 30 %) a variací zajímavých funkčních aditiv a bylinek. Pro mě tato řada patří k vrcholu nabídky ze světa krmiv pro kočky.
Děkujeme za vaše odpovědi

Naše články:

Redakce testuje nové superprémiové krmivo Calibra Cat Verve pro kočky

Výzva pro chovatelky koček: Pojďte s námi testovat krmivo Calibra Cat Verve

Calibra Cat Verve: Krmivo plné masa pro vaši kočku

Reklama