Proč je dobré malým dětem číst knížky?
To je jednoduchá otázka - k čemu vlastně knihy jsou? Pro zábavu, ponaučení - platí o všech věkových kategoriích. 

Má smysl číst dětem odmala? Není počkat, až začnou více vnímat a budou mít širší slovní zásobu?
Právě i slovní zásobu tvoříme tím, že jim čteme a nejen ji, pomáháme tím rozvoji řeči po formální i obsahové stránce. Dáváme jim další možnost utváření jejich pohledu na život, myslet, přemýšlet...

Co dělat s tím, když chce dítě číst stále dokola jednu a tu samou pohádku?
Podpořit to, pomáháme tím v nácviku sluchového vnímání, paměti i pozornosti a sluchovému rozlišování. A také jistoty a vztahu mezi dítětem a rodičem (prarodičem).

Je vhodné číst dětem pohádky, které mohou být trochu strašidelné, nebo kde hlavní hrdinové trpí či umírají?
Pokud to jsou pohádky, tak ano. Patří do naší kultury a dítě žije v naší společnosti s našimi českými kořeny. Mělo by rozumět českému humoru, myšlení. V životě není vše ideální, to dobré oceníme, když umíme prožít i to špatné - jde o rovnováhu. A v pohádkách vítězí dobro - bez „zlého“ by nebylo nad čím vítězit. A vždy je přítomný dospělý, s kterým může dítě vše prodiskutovat.

Jak vybrat tu správnou knížku pro dítě?
Podle toho o co má zájem dítě, podle toho, co je oblíbené u dětí v jeho věku, také můžete prostě zkusit něco vybrat dle svého uvážení - velmi záhy zjistíte, zda to byla dobrá volba. Můžeme knihu utvořit spolu s dítětem, nebo koupit knihu, ve které bude dítě (jeho jméno) hlavním hrdinou - takové knihy trh nabízí.

Co dělat pro to, aby dítě čtení bavilo?
Čtení ho bude bavit, pokud ho bude bavit kniha kterou čte.
Pokud má dítě potíže se čtením, je dobré použít komiksy, nebo číst spolu s dítětem (střídat se). Spojit čtení s nějakou další pozitivní, nebo pro dítě lákavou činnosti, věci, situací, prostředím, člověkem...

Jak dítě ideálně navést na samostatné čtení, když už si může číst samo?
Dát mu dobrý příklad. Výchova je láska a dobrý příklad. Také mu knihy představit jako něco zajímavého, lákavého, kouzelného.  

Jak se může „nečtení“ na dětech podepsat? A co dítěti dá, když si čte?
Pokud dítě rádo čte, tak ho to obohatí nejen v osvojování jazyka, ale získává tím informace, tvoří si své názory, obohacuje představivost. 
Pokud dítě nerado čte, může mít i potíže, které mu ve čtení brání - např. dyslexii, potíže v porozumění přečteného apod.. Takové dítě nemá smysl do velkého čtení nutit, je tím vyčerpané a spíše bude tato aktivita více neoblíbenou.  Pomáháme mu tím, že čteme s ním.

Je pro děti dobré číst každý den? A kolik času tomu věnovat?
Zpočátku jistě, čas je individuální - abychom dítě neodradily „povinností“, ale zůstalo to zábavou. 

Jak vnímáte dnešní děti? Mají zájem o čtení, když už si mohou číst sami nebo vítězí elektronika a jiná zábava?
To je těžké posoudit, elektroniky a jiné zábavy je určitě, díky pokroku více. Vím, že se hodně píše o tom, jak děti teď málo čtou knihy, ale na druhou stranu slyším a vidím hodně dětí, které čtou.  Nevím o výzkumu, který by tuto problematiku zmapoval napříč generacemi. Vím, že i v mé generaci některé děti četly, některé rády, některé z povinnosti (povinná školní četba) a některé nečetly vůbec. Je to asi stejné, jen je více možností, které děti logicky využívají. Když pojedete hromadnou dopravou, je tam spousta lidí, kteří si čtou a ano i elektronické knihy a ve svých mobilech čtou neustále - jen jsou to kratší příběhy. Pokrok nezastavíme, i když z mého pohledu je to škoda, já miluji i vůni knih a když listy šustí a mohu se jich dotýkat. Patří to prostě k mé generaci.

Jak vnímáte dnešní rodiče? Čtou svým dětem?
Dnešní rodiče nejsou o nic horší ani lepší, pokud to mohu vůbec soudit já. Jen doba je jiná, než ta našeho dětství a byla a bude jiná v jiných generacích. A rodiče se snaží být rodiči právě ve své rodičovské době, takže logicky řeší, co je v ní aktuální pro ně (i se svou vlastní historií) a co je aktuální pro děti (bez rodičovské historie). A když se to všechno povede v již zmiňované rodinné rovnováze, je to štěstí.

Děkujeme za odpovědi. Na naše otázky odpovídala odbornice, která působí jako terapeut v psychoterapeutickem poradenství a klinický logoped, Petra Petrlíková.

Foto: Shutterstock

TIPY NA KNÍŽKY PRO DĚTI:

Nejkrásnější pohádky
Obři, čerti, čarodějnice a víly kralují skvostným vyprávěním z pokladů našich a světových pohádkářů. Obři jsou největšími a nejsilnějšími protivníky hrdinů, kteří se vypravili do světa, ale naštěstí, ač mívají i tři hlavy, neoplývají velkým rozumem. To čerti bývají chytřejší a mazanější, třebaže ti hloupí se mezi nimi také najdou. Vyzrát na ně

Nejkratší pohádky
Pestrý výbor drobných lidových pohádkových příběhů o čertech, vodnících, chytrých chasnících, divoženkách, hajných a také o zvířátkách – o kocouru muzikantovi, o dvou psech, havranovi, o lesní slavnosti či o tom, proč se pes a kočka nemají rádi.
 
Horká & Stopa – Případy šité horkou jehlou
Sára Horká a její nejlepší psí kamarádka Stopa – to je detektivní kancelář Horká & Stopa! Netradiční detektivní duo spolehlivě vypátrá zločin i tam, kde po něm není ani stopy. Haf! Krátké a vtipné detektivní příběhy polechtají bránici začínajícím čtenářům.

Jakub a kouzelná koloběžka
Jakub bývá často sám. Žije jen s tatínkem, nemá žádné sourozence, a i kamarády si hledá těžce. To všechno se ale změní, když jednoho dne najde starou opuštěnou červenou koloběžku. Vezme ji domů, opraví ji a světe div se! Koloběžka k němu promluví. A nejen to! Začnou se dít úžasné věci a Jakub zažije neuvěřitelná dobrodružství.

Zapojte se do soutěže a vyhrajte krásné dárky - Pročti se létem a vyhraj jednu z 201 cen!

Ve 4 týdnech musíte splnit 4 soutěžní otázky. Týkat se budou knížek, a 50 registrovaných čtenářů, kteří správně odpoví, získá každý týden jak poukázky na knihy, tak hlavně dobroty od Milky, Brumíka, Halls a Orea. To proto, aby vám při čtení nebo lenošení u vody třeba nevyhládlo.

Pokud správně odpovíte alespoň na jednu soutěžní otázku, čeká tě účast v hlavní soutěži. V ní se nehraje o nic menšího než o pohádkový zájezd s partou nebo rodinou do studií Harryho Pottera v Londýně! Pokud správně zodpovíte všechny soutěžní otázky, do soutěže vás zařadíme rovnou čtyřikrát, a zvýšíte si tak šanci na výhru jedné z 201 cen.

Přejeme vám, abyste se pročetli létem, a taky, aby vám v batohu nechyběly dobroty od Milky, Brumíka, Halls a Orea. Soutěž trvá do konce srpna! Více najdete proctiseletem.cz

Reklama