Od roku 2010 pracuje v Nemocnici Ostrov. Od roku 2011 pracuje nastálo na porodním sále. Od roku 2016 na gynekologické ambulanci NEMOS.

Jak jste se k vaší profesi dostala? V čem vidíte největší přínos porodních asistentek?

porodní asistentka

Asi už od mala jsem chtěla pracovat jako zdravotní sestra. Původně na chirurgii. Po absolvování Střední zdravotnické školy v Karlových Varech v oboru všeobecná sestra jsem se rozhodovala, co dál. V té době došlo v rámci EU ke změnám a otevřel se obor porodní asistence jako bakalářský. Rozhodla jsem se tedy pro toto zaměření a nastoupila na Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Postupně jsem zjistila, že právě toto povolání je pro mě to pravé. Svou práci bych popsala jako nejlepší povolání ze všech. Přivádět děti na svět a být součástí nejkrásnějších okamžiků v životě právě se stávajících rodičů je nezapomenutelným zážitkem. Pokud jste pro tuto práci ta správná osoba, stává se pro vás posláním, ale také závislostí. Rozhodně bych neměnila.

Čím je podle vás práce porodní asistentky tak důležitá?

Porodní asistentka být měla být tou osobou, za kterou se těhotná žena jde s důvěrou poradit. Měla by umět vyslechnout všechny její přání, obavy a dokázat jí poradit a pomoci.  Proto je důležité si vytvořit vztah s nastávající maminkou a získat její důvěru.

Jak vypadá práce na porodním sále? Kolik porodů již máte za sebou? Jaké jsou Vaše nejčastější obavy, když vedete porod?

Myslím si, že každý, kdo se někdy postavil k porodu, asi bude vědět, o jaký pocit se jedná. V rukou máte životy druhých lidí a úměrně tomu se mění i pocity ve vás. Je to směsice adrenalinu, respektu, pokory a dalších emocí.  Vést porod je zážitek, který se hrozně těžko popisuje. Je pravdou, že i když toto povolání děláte už léta, stále k porodu přistupujete s velikou dávkou respektu. Jde přeci jenom o život a štěstí tří životů. Jedná se o matku dítě, ale i partnera či manžela. Pokud bych měla říct, kolik porodů jsem již odvedla, bude to asi kolem 350. Ale těžko se to odhaduje, byla jsem samozřejmě u více porodů, ale sama jsem nerodila. Obavy samozřejmě máme z případných komplikací, které mohou nastat jak u dítěte, tak u matky. V nemocnici je maminka i dítě ve větším bezpečí, je zde vždy zkušený lékař, který situaci případně převezme do svých rukou.

Co vše jako porodní asistentka nastávajícím maminkám nabízíte? A co porodnické kurzy pro nastávající maminky? Jak je jo s nimi?

Řekla bych, že v současnosti se ta situace hodně vylepšila. Bývala jsem pouze na porodnici, kde se setkáváte pouze s ženami u porodu, později jsem se zapojila do předporodních kurzů, ve kterých navazujeme přímý kontakt s budoucími maminkami.  V současnosti kurzy ještě trochu inovujeme, a proto vytváříme novou koncepci individuálních kurzů pro maminky z daleka v pokročilejším týdnu těhotenství nebo pro ty, které nemají čas na klasický kurz v šesti lekcích. Všechny změny budou na internetových stránkách, platné od 4/2017. Vedení kurzů vidím jako velmi prospěšnou činnost, kdy je naším úkolem připravit budoucí rodičky. Zároveň je toto seznamování důležité i pro ně, poznají nás, poznají prostředí. Nejhorší, co může u porodu být, je obava a strach z neznámého, ať už se jedná o personál, prostředí, nebo co se bude dít.

porodní asistentka

A jak to vypadá v ostrovské porodnici? Co všechno maminkám nabízíte?

Porodnice v Nemocnici Ostrov je vyhlášená svým rodinným přístupem a příjemným rodinným prostředím. Na porodnici jsme zvyklé pracovat s porodními plány a jsme schopni vyplnit rodičce téměř všechna přání. Přítomnost doprovázející osoby zdarma je u nás samozřejmostí. Zajišťujeme klidné prostřední zrekonstruovaných sálů, péči odborného kvalifikovaného personálu, individuální řešení jednotlivých problematik. Oddělení šestinedělí má zaveden systém rooming-in, což je společný pobyt maminky s dítětem 24 hodin denně. Tento systém přispívá ke snadnějšímu zvládnutí kojení a celkové péče o novorozence, vše za pomoci zkušeného personálu. Šestinedělí v minulých letech prošlo také rekonstrukcí, tedy máme zde 4 nadstandardní pokoje a 3 pokoje standardní, kdy součástí každého pokoje je sociální zařízení. Novinkou minulého roku je rodinný pokoj. Což je další forma, kterou se snažíme přizpůsobit potřebám klientek. Jedná se o pokoj, na kterém s Vámi je celou dobu i partner nebo manžel, popř. jiný rodinný příslušník, mladší děti rodičky nevyjímaje.

Nově Vás mohou nastávající maminky potkávat také v nové gynekologické ambulanci v Karlových Varech…

Ano, dostala jsem příležitost v projektu naší nemocnice, která si ve spolupráci s partnerskou společností NEMOS AMBULANCE otevřela vlastní gynekologickou ambulanci v Karlových Varech na poliklinice Čankovská. Projekt s cílem, abychom měli pod jednou střechou lékaře všech odborností, se mi hrozně líbil. Výhodou této ambulance je, že v jedné budově, v rámci polikliniky naleznete Centrum praktického lékařství, pediatra, gynekologa, zubaře, psychiatrickou ambulanci a další odborná pracoviště. Nově zde bylo otevřeno i rehabilitační centrum a zanedlouho se otevře i Specializovaná interní a endokrinologická ambulance. Je krásné být součástí takového záměru.

Co je slabina českého porodnictví, se kterou se nedokáže smířit? 

 Slabinou by se mohlo stát, že se více žen odvrátí na základě špatných zkušeností a nevyplněných představ od porodu v porodnici a rozhodne se v našich podmínkách pro domácí porod. Naopak se také obávám, že slabinou by se mohla stát snaha zdravotníků vyhovět za každou cenu veřejnosti a jejím představám a potřebám u porodu na úkor zásad zdravého rozumu a bezpečí pro matku i dítě. Chtělo by to asi z obou stran větší míru tolerance, empatie a rozhodně větší podíl komunikace mezi rodičkou (partner – manžel) a zdravotníky.

Je něco, čeho si na českém porodnictví naopak vážíte? 

 Vážím si výsledků naší práce. Není nic hezčího, než když potkáte maminku, kterou jste rodil-a s dítětem. Nebo když Vám napíše někdo, že jste mu zpříjemnila tyto velice náročné, ale nezapomenutelné chvíle u porodu a že na to rodina ráda vzpomíná.

Sama jsem prožila porod, a ne příliš ráda vzpomínám na to, jak personálu chyběla jakákoli empatie. Vnímáte nějaký posun k lepšímu v tomto ohledu?

I když jsem starší ročník, tak jsem ještě nerodila, takže není nač vzpomínat. A vybrala bych si jako asistentka svůj tým, takže nedostatek empatie tam určitě nebude.

Reklama