Petra Joanidu před šesti lety během mateřské dovolené začala háčkovat čepice. Z práce v obýváku v severomoravském Jeseníku se stalo podnikání, založila značku ručně háčkovaných čepic, tunelů, návleků, kabelek a dalších doplňků. Teď zaměstnává více než 40 “plateřek” po celé republice a díky spolupráci s místní kožedělnou dílnou pozvedává háčkování a pletení na novou úroveň.

doke-tym.png

Představuji si maminku, která ve volném čase háčkuje, plete. Co se ale musí stát, aby se z domácí práce stalo podnikání?
Moje maminka je švadlena a už jako malou mě učila šít na šicím stroji, kreslit střihy. Ušít si kalhoty neboi sukni pro mě nebyl problém, ale při pletení šály jsem vždy dosáhla něčeho, co se opravdu nosit nedalo. Naučila jsem se plést a háčkovat až při prvním dítěti na mateřské, kdy klučina musel mít ke každé mikině a bundě jinou čepici (a s ním postupně i celá rodina). V té chvíli jsem měla obrovskou podporu v mém muži, pro kterého nic není překážkou. Když člověk něco chce, má to rád a jde si za tím, tak to dokáže. Takže se to povedlo. Nebylo to jednoduché - výchova syna, domácnost plná klubíček vlny, pletení dlouho do noci, vyřizování pošty (elektronické, i odesílání balíčků). Teď, když se na to dívám s odstupem času, vím, že i když jsem byla unavená, dělalo mi to radost. A to se nezměnilo ani teď.

doke-set.png

Jak náročný je takový proces? Máte ještě čas sama na sebe?
Nic není samozřejmě jednoduché. Zjistila jsem, že člověk dokáže jít hodně daleko, posouvat své hranice a zvládnout spoustu věcí. Ale ne neustále. Každý potřebuje dobít baterky a bez toho to nejde. Proto jsem pyšná na to, že Doke už dávno není jen o jedné osobě, ale o skvělém týmu ženských a kamarádek, které se navzájem doplňují a dělají naši značku stále lepší a lepší.

V čem jsou vaše výrobky originální?
Jde kompletně o ruční výrobu, všechny čepice jsou podšity funkčním úpletem ThermoCool, takže spolehlivě zahřejí a neprofouknou. A asi bude klišé říct, že je pleteme s láskou, tak raději řekneme, že je tvoříme skutečně moc rády.

Čepice pletou ženy po celé republice – jak to vlastně probíhá? Jaké máte nároky na kvalitu práce?
Vzhledem k tomu, že jde o ruční výrobu, tak i když se snažíme sebevíc, vždy se najdou velikostní odchylky. Samozřejmě, že náš úkol je tyhle odchylky minimalizovat. Máme nastavené parametry, které musí dodržovat všechny naše „včelky“ /tak říkáme našim pletařkám a háčkařkám/. Pokud jsou rozdíly větší, práce se musí opravit. Každý kus prochází kontrolou a to hned několikrát, až pak dojde k jeho odeslání k zákazníkovi.

Kdo přišel s nápadem “generátoru čepic”? Opravdu si mohu zvolit cokoliv mě napadne?
Již od počátku jsme věděly, že musíme dělat něco navíc. Konkurence je veliká a šikovných rukou je tady více než dost. Možnost zvolit si vlastní design, mít k tomu grafický návrh, kde si může zákazník hrát s barvami, byla myšlenka, která se zrodila hned na začátku. Každým rokem se generátor snažíme zdokonalovat. Přidáváme barvy, mimo čepice si zákazník může vytvořit čelenku či nákrčník. Někteří nám také posílají fotografie oblečení a nechají čistě na nás, abychom jim vytvořily speciální design na míru. Takže ano, opravdu si můžete zvolit cokoliv vás napadne.

Kolik kusů za jednu sezonu vyrobíte?
Okolo 25 tisíc, když mluvíme pouze o háčkovaných či pletených produktech. Mimo ně máme i kolekci bavlněných čepic, které šijí švadlenky v naší dílně.

Doke-celenka.png

Podléhají vaše výrobky módním trendům? Řídíte se nějakými “fashion” pravidly?
Samozřejmě sledujeme módní trendy, inspirujeme se a hledáme barvy, které budou hitem další sezónu. Ale nemůžeme se držet pouze tohoto. Musíme také reagovat na poptávku našich zákazníků a spousta z nich jsou konzervativní a volí jednoduchost. Každá kolekce je hodně rozmanitá a každý si u nás najde to své. A pokud ne, může si to v generátoru vytvořit podle svého.

Co máte na své práci nejraději?
Volnost tvořit, zpětnou vazbu zákazníků, skvělý pracovní tým. A také to, že práce nemusí být jen „práce“, ale část života, která vás naplňuje.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama