Jak se líčit? Jaké postupy používají profesionální vizážisté, pokud potřebují v obličeji zahladit nějaký problém nebo nesouměrnost? Jak pečovat o pokožku, jak si správně vybrat dobrou řasenku nebo jak vyřešit suché rty? Na tyto a mnoho dalších otázek vám odpovídal přední český odborník Pavel Bauer.

 

Pavel Bauer

V již uveřejněném článku jsme vydali výzvu pro připravovaný rozhovor s Pavlem Baurerem, mohli jste nám posílat otázky. Vybrali jsme deset otázek a nyní vám přinášíme jeho odpovědi.

Partnerem rozhovoru je kosmetická značka Avon, Pavel Bauer je oficiálním vizážistou této firmy.

Pavel Bauer

V roce 1996 získal titul mistra České republiky v make-upu a v roce 1997 na světové soutěži v Düsseldorfu titul vicemistra. Vede odborné workshopy, make-up týmy při natáčení velkých TV šou (ČS má talent, SuperStar, StarDance, Hlas...)Je členem řídicího výboru Unie kosmetiček.

Milý Pavle, obdivuji vaši práci a zasílám nesmělý dotaz. Mám kulatější obličej, jakými triky lze líčením obličej zjemnit, aby nebyl tak kulatý? Dá se to nějak?
U kulatého tvaru obličeje je zapotřebí jej mírně zúžit a prostínovat pod lícními kostmi. Za použití matnějšího, o několik málo odstínů tmavšího pudru ztmavit od uší směrem ke koutkům úst. To vytvoří stín (propadlý dojem) pod lícními kostmi. Pak těsně nad to naneste tvářenku, ale ne do středu obličeje (což by vás zakulatilo), ale směrem ke spánkům. Také tvar obočí a střih vlasů může odpoutat pozornost a příznivě ovlivnit celkový výsledek.

Pane Bauere, mám stárnoucí pokožku, je mi 38, jaký je vhodný krém na léto? Moc děkuji za tip.
V létě doporučuji hodně hydratovat, ale v případě stárnoucí pleti bych přidal regenerační sérum nebo výživu jako prevenci pod hydratační krém. Pozor na nadměrné slunění. Pleť tak rychleji stárne. Doporučuji nyní inovovanou řadu kosmetiky Anew Reversalist.

Zdravím, mě by zajímalo, jak docílit toho, aby mi řasenka vydržela na řasách a abych ji nenacházela po hodině od namalování na tváři. Používám podkladovou bázi, vyzkoušené mám i vodoodělné řasenky, včetně různých značek až po Chanel. Maluji se jen příležitostně, a to vrchní řasy, a stejně najdu řasenku do hodiny ne na víčku, ale právě pod okem, děkuji za radu.
To je velmi složité, protože to může být způsobeno různými aspekty: nekvalitní produkt, teplota pleti a mastnota pokožky, příliš dlouhé řasy a jejich mechanický pohyb. Asi by byla vhodnější osobní konzultace, ale osobně mám velice dobré zkušenosti s řasenkou Mega Effects. Také praktická se jeví varianta nabarvení řas na kosmetice.

Pavel Bauer

Já bych se chtěla zeptat, co mám dělat s krátkými rovnými řasami. Mám dost světlou pleť a tmavé vlasy, jaké odstíny tvářenek jsou teď IN? Díky.
Krátké řasy se dají permanentně zahustit a prodloužit. Levnější varianta úpravy rovných řas je, že se dají velmi jednoduše natočit kleštěmi na řasy a poté nalíčit řasenkou. Působí o hodně delší a otevřou pohled. Tvářenky je třeba vybírat podle barvy a podtónu pleti a i ročního období. Letošní jaro je ve znamení oranžovo-bronzových až po růžov-lososové odstíny.

Pavle, mě by zajímalo, jak nejlépe zakamuflovat a zahladit šedé stíny, kruhy pod očima, a čím projasnit horní víčka a koutek vnitřního oka - u kořene nosu. Díky moc za radu.
K tomu nám slouží korektory v různých barvách. Zelený korektor potlačí červenou barvu v pleti, fialové a oranžové odstíny zneutralizují zašedlé odstíny. Ale je třeba pracovat s citem nepřehnat množství. A nezapomenout je překrýt tělovou barvou, která je shodná s barvou pleti. Horní víčka a koutek oka postačí barevně vyrovnat lehkým korektorem, nebo bázi pod oční stíny. Po té se nanáší stíny s projasňujícím efektem pro světlejší dojem.

Já bych měla na pana Bauera dotaz, jak co nejlíp líčením zamaskovat širší (a poklesávající) spodní tváře a dvojitou bradu, i když to je asi spíš z říše sci-fi... Přestože se mi daří shazovat kila, odcházejí bohužel jen z oblasti těla - obličeje a krku jako by se hubnutí vůbec netýkalo.
Velmi záleží, v jakém stádiu je povolená pleť, pokud je problém velký, tak doporučuji konzultaci a zásah plastického (estetického) chirurga. V případě, že to zvládne zpevňující (liftingový) krém v kombinaci s optickou modelací (vystínováním) pomocí stínovacích pudrů (korektoru), tak se to dá dobře vykorigovat. Na místa, která jsou převislá, a dvojitou bradu naneste tmavší odstín pro potlačení a vytvoření stínu a zapadlé části prosvětlete světlejším odstínem. Chce to ovšem kvalitní štětce a trošku cviku.

Zajímalo by mě, jaký má Pavel Bauer názor na parabeny v kosmetice a na které látky by si dal při koupi kosmetiky pozor? Je zastánce používat při líčení i péči o pleť pouze jednu značku, a nebo naopak si najít oblíbené výrobky klidně různých značek?
Velmi častý dotaz. Protože už se napsalo o parabenech v kosmetickém průmyslu mnoho, je na každém z nás, jestli volit výrobky s jejich obsahem. Je třeba si uvědomit rozsah a pravidelnost používaní takové kosmetiky a množství obsahu parabenu v nich. Parabeny mají v kosmetice svoji roli, která ovšem může byt nahrazena u přírodní kosmetiky jinou látkou, ale na úkor trvanlivosti. Je velmi dobré (zodpovědné) sledovat, co přípravky obsahují, a číst etikety na obalech. Určitě nejsem zastáncem používaní jedné značky. Málo která firma má ve svém portfoliu kompletní nabídku, i když se najdou opravdu veliké kosmetické společnosti, jejichž portfolio je obrovské. Rád kombinuji a experimentuji. Zkouším neustále nové produkty, značky a techniky.

Dobrý den, Pavle. Prosím o odpověď - mě by zajímalo, jak zhustit řasy (řasenkou?) a jaký máte názor na umělé řasy - myslím, že to musí být nepříjemné a pro mnohé oči dráždivé. Ženy s nimi vypadají jako mrkací panenky...
Pokud se rozhodnete pro zhuštění permanentními nebo jednorázovými umělými řasami, může být výsledek velmi přirozený, pokud se svěříte do rukou odborníků. Je to možná o praktičnosti a investici. Pokud jste věrná klasické řasence, doporučuji před aplikací použít kleště na řasy, které udělají dobrý efekt. A po té použít zhušťující řasenku pouze na horní řasy. Já používám jinou na spodní (přirozenou) a na horní s jiným kartáčkem.

Pavel Bauer

Poslední dobou jsem začala používat místo lesků klasické rtěnky, zkoušela jsem různé značky, levnější i dražší, ale ve výsledku jsem se všemi měla stejný problém. Po několika hodinách jsem měla pocit, že mám rty úplně vysušené, přestože na nich stále vrstva rtěnky zůstávala. Nepomůže ani přidat další vrstvu rtěnky, za chvíli mám zase pocit vyprahlé pouště. Existuje na to nějaký trik? Děkuji za odpověď.
Zkuste pod rtěnku použít balzám, pomádu nebo hydratační krém jako podklad. Vrstvením rtěnek to nevyřešíte a pocit může být nepříjemný. Můžete také vyzkoušet hydratační rtěnku, například Ultra Colour Absolute.

Mě by zajímalo, jak správně vybrat odstín pudru, a které produkty a postupy by pan Bauer doporučil pro líčení velmi suchých rtů. Děkuji.
Odstín pudru by měl být totožný s barvou podkladu (make-upu) anebo transparentní, aby pouze fixoval nebo zmatnil, ale neovlivnil barvu pleti. Pro velmi suché rty volte hydratační a mastné rtěnky. Matné a dlouhotrvající mají trošku vysušující efekt. Také rty ošetřujte: jemný peeling (třeba plochým zubním kartáčkem), balzámy a kondicionéry na rty patří k základní výbavě.

Mám jeden dotaz, dá se použít tužka na oči jak na dolní okraj očí, tak nahoru místo linek, protože s tekutými linkami dost zápasím a neumím to, s tužkou se lépe pracuje.
Určitě dají. Nejlepší a nejvhodnější také pro citlivé oči jsou kajalové měkké tužky. Ty se dají také jemně rozetřít a linka nepůsobí tak tvrdě. Také se vyplatí si linku předkreslit tužkou a po té na ní (horní víčko) nanést linku tekutou pro zvýraznění intenzity.

Jak pan Bauer vidí líčení dívek školou povinných. Co by doporučil, co by zakázal?
Jsem pro minimum líčidel. Záleží na stavu pleti. Řešil bych spíše problémy, jako je akné nebo malé zapadlé oči apod. Vystačil bych si s řasenkou, leskem na rty a troškou tvářenky.

Děkujeme Pavlovi Bauerovi za jeho odpovědi

Náš tip: čtěte naše články

Avon

Kosmetika Luxe je k dostání online na www.avonpremium.cz a www.avon.cz, stejně jako u všech Avon Ladies a Avon Gentlemanů.

Reklama