5ec676e86a8a3obrazek.png
Foto: Shutterstock

Jaké problémy s klouby lidé nejčastěji řeší?
Pacienti mladí a mladší řeší nejčastěji obtíže spojené s úrazy. Jedná o vykloubení ramenních kloubů, zlomeniny v oblasti lokte a hlezna, poranění měkkých částí kolene – postranní vazy, přední zkřížený vaz, menisky a poranění vazů hlezna.

Pacienti věku středního a starší pak obtíže etiologie degenerativní, tedy ve smyslu arthrosy. Jedná se zejména o kyčelní a kolenní klouby, méně pak klouby ostatní.

Mají problémy s klouby i mladí lidé? Jaké konkrétně?
Pokud pomineme etiologii vrozených vad, pak jsou to zejména obtíže úrazové, a to zejména hlezenných a kolenních kloubů.

Souvisí problémy s klouby i se životním stylem? Je pro klouby horší, když se lidé nehýbou, nesportují, nebo když je zatěžují sportem, během, byť ne extrémním?
Pohyb jako takový je pro klouby jistě vhodný. Dochází při něm ke zlepšení prokrvení této oblasti a tím lepší výživě a odplavení metabolitů. Nicméně vyloženě nevhodná je nadváha, která jde s pohybem, potažmo sportem ruku v ruce. Tzn. sport udržuje naše tělo v kondici, limituje nadváhu a tím i možnost vzniku či progrese degenerativních změn.  Nelze však opomenout, že sporty např.s nutností prudkých doskoků - nárazů jistě našim kloubům neprospívají.

Lze potíže s klouby ovlivnit výživou?
U mladých lidí minimálně, pokud se jednoduše nepřejídají a tím nepodporují vznik obezity. Látky potřebné pro výživu kloubů by jejich tělo mělo dostat z běžné stravy. S výhodou je jistě dostatek vitamínů a minerálních látek.
U lidí starších, kde metabolismus již není schopen si potřebné látky obstarat z běžné stravy, je vhodné tyto saturovat ve formě doplňků, tvz.chondroprotektiva.
Pomáhá k lepší funkci kloubů třeba takové chrupavky z kuřete nebo želatinové bonbony, jak se vždy tradovalo?
V jistém slova smyslu ano, nicméně potřebné množství v této formě by jistě vedlo k obezitě. Proto tento způsob není běžně ortopedy doporučován.
5ec6771fc99f5obrazek.png
Foto: Shutterstock

Jaké látky klouby ke své správné funkci potřebují?
SYSADOA, neboli chondroprotektiva jsou symptomaticky pomalu působící léky při arthrose. Název pochází z angl.Symptomatic slow acting drugs of osteoarthritis. Jedná se o glukosamin sulfát (a příbuzné sloučeniny), chondroitin sulfát, diacerein, ASU a kyselina hyaluronová - podaná intraartikulárně, tedy přímo do kloubu.

Mohou doplňky stravy určené pro správnou funkci pohybového aparátu fungovat také preventivně?
V případě správného metabolismu jsou zbytečné. Sice nijak neškodí, ale tělo je již těmito látkami saturováno a další již není schopné vstřebat.

Když už se zraníme – lze nějak podpořit hojení, zbavit se zánětu, otoku?
Ideálně je řídit se pokyny ošetřujícího lékaře. V některých situacích je s výhodou použít enzymatické preparáty.

Spousta lidí má potíže s artrózou. Co přesně je špatně s klouby při tomto onemocnění?
Vlivem degenerace dochází k úbytku chrupavčitých buněk.  Chrupavky odumírají a dále se nemnoží/nedělí/, což je fyziologické. Dojde tak k jejich úbytku až ztrátě, kdy v konečné fázi v podstatě dře kost o kost.

Když už artrózou onemocníme, jak s ní co nejúčinněji bojovat ještě nad rámec léčby?
Arthrosou nelze onemocnět. Jedná se o fyziologický úbytek chrupavky, který je ovlivněn více faktory jako váha, pohlaví, genetické predispozice aj. Nad rámec léčby je vhodné udržovat si váhu, dostatek pohybu jako plavání a jízda na kole a ev. užívání doplňků stravy.

Děkujeme MUDr. Michalovi Šléglovi za odpovědi na naše otázky.

Naše články na téma bolavé klouby a atróza najdete v našem aktuálním speciálu zde.

Redakční tip
5ec679869f0fbobrazek.png
Naším tipem pro kvalitní doplňky stravy pro problémy s klouby je ProfiChondro Original® OMEGA
Profi Chondro Original® OMEGA je komplexní doplněk stravy s jedinečným složením pro udržení zdravých a pružných kloubů. Obsahuje látky a přírodní extrakty s ověřenými účinky. Jejich působení je unikátně posíleno díky kombinaci ranní dávky s obsahem glukosamin sulfátu s večerní dávkou bohatou na omega-3 nenasycené mastné kyseliny pro každodenní optimální péči o klouby. Doplňky stravy jsou k dostání u lékařů, v konzultačním centru a na www.artrocentrum.cz
PŘÍPRAVKY NEJSOU PRODÁVÁNY V LÉKÁRNÁCH!

Bolí vás klouby? Využijte konzultačního centra s prodejnou
V konzultačním centru máte unikátní možnost ZDARMA využít konzultaci s odbornými lékaři ortopedy a urology a s nutriční terapeutkou. Nabízíme i sortiment exkluzivních doplňků stravy ProfiChondro Omega pro péči o klouby a chrupavku, ProfiSlim24 pro kontrolu tělesné hmotnosti, ProfiUroInfekt Chronic pro správnou funkci močové soustavy a mnoho dalších přípravků vyvinutých v České republice ve spolupráci s týmem odborníků. Konzultační centrum s prodejnou se nachází na Praze 5, v ulici Štefánikova č. 28 více najdete na na www.artrocentrum.cz


5ec6799dba40eobrazek.png

Reklama