Onemocnění prostaty je onemocnění, které postihuje 50 % všech mužů ve věku 60 let a jeho výskyt s věkem výrazně vzrůstá, takže v 85 letech činí již 90 %. Pro muže je to téma, které je často tabu.

prostata

Pokud se zajímáte o zdraví svých partnerů nebo jiných mužů ve svém blízkém okolí, pak musíte vnímat jeho zdravotní problémy, které jsou s onemocněním prostaty spojené. Ne každý muž je ochoten o svých problémech mluvit nebo si je přiznat. Protože je to velmi citlivé téma, připravili jsme pro vás zajímavý rozhovor s odborníkem, který toto onemocnění a následnou léčbu řeší se svými pacienty.

Za odpovědi děkujeme, odpovídal as. MUDr. Jiří Klečka, Ph.D., MBA
UROCENTRUM Plzeň  a Urologická klinika 3- LFUK v Praze, Královské Vinohrady.

Zajímají se z vašeho pohledu ženy o zdraví svých partnerů i v takových diagnózách jako je onemocnění prostaty?
Partnerky mužů trpících  močovými potížemi nejsou většinou lhostejné k potížím svých mužů, a to z důvodů, že netrápí jen jejich drahé polovičky, ale výrazně se promítají i do soukromého života. Jedná se o problematiku jednak intimního života a dále o odpočinek, který bývá narušen u častého nočního močení, kdy vstávající muž  probudí ženu. Tento stav velice často vede k rozdělení lože, což se projevuje  právě i v oblasti intimního soužití partnerů. 

Jaké varovné signály patří k tomuto onemocnění a kdy by měl jít muž k lékaři?
V zásadě je možno říci, že muži by měli začít navštěvovat urologa preventivně. Jedná se především o prevenci karcinomu prostaty, který v léčitelných stádiích nebolí a zároveň potíže pacienta mohou být minimální až nulové.  Doporučuje se, pokus se vyskytla nádorová onemocnění v rodině začít navštěvovat urologa od 40 roku života. Pokud je rodinná anamnéze onemocnění prostaty negativní, tak od 50 roku života. Intervaly vyšetření v intervalu 50-60 let jsou dva roky, po 60 roku života by se měl muž vyšetřit alespoň 1x ročně.  Mezi varovné signály patří zeslábnutí proudu moče, noční močení, přerušované močení,  delší spouštění proudu moče, nucení na močení přes den. Pokud pacient nevyslyší tyto první příznaky, mohou se objevit komplikace jako  neschopnost močit (retence moče) záněty močových cest, krvácení, vznik kamenů močového měchýře či dokonce selhání ledvin   

Koho onemocnění prostaty postihuje?
Onemocnění prostaty postihuje prakticky všechny muže  a jen otázkou věku, kdy dojde k jejich vzniku. První pacienti se objevují již kolem 40 roku. Histologicky prokazatelnou benigní hyperplázií prostaty trpí až 80 % mužů ve věku nad 75 let.

Prosím můžete vysvětlit problematiku nejvíce obtěžujících symptomů, které se vážou k onemocnění prostaty?
Problémy s močením lze shrnout do dvou základních skupin. Jednak tzv. obstrukční: slabý a přerušovaný proud moče , zpožděná mikce, pocit nevyprázdněného močového měchýře  a poté tzv. iritační : tj.  nucení namočení přes den - urgence  či noční močení - nykturie. Nucení na močení může dojít až do fáze  spontánních  úniků moče.

Kdy doporučujete svým pacientům léčbu?
Doporučení léčby  je individuální, ale v zásadě léčbu nasazujeme ve chvíli, kdy potíže s  močením začnou ovlivňovat kvalitu života pacientů. Tato je hodnocena tzv. dotazníky - IPSS (International Prostate Symptom Score). Pokud je součet více jak 8, jedná se již o středně těžké příznaky, které se zasluhují léčbu. Samozřejmě pokud pacient již přichází s komplikacemi  zvětšené prostaty je léčba nevyhnutelná 

Dá se tato nemoc úplně vyléčit nebo je pacient na stálé léčbě medikamenty?
Benigní hyperplázie prostaty je choroba, která se dá léčit jednat medikamentózně - pomocí tabletek , které se užívají dlouhodobě a pravidelně . Tímto ovlivníme symptomy dolních cest močových , ale pokud je léčba přerušena , dochází většinou brzy k obnovení potíží. Další možností je operace, kdy se odstraňuje adenom prostaty - ta část prostaty, která způsobuje překážku, ale periferní zóna zůstává. Z toho vyplývá, že během několika let (to je velice individuální 5-20 let) může dojít k recidivě, vyžadující buď nasazení medikamentů či reoperaci.

Jaký je posun v moderní medicíně? Dá se říci, že moderní léky řeší problémy komplexně, tedy řeší všechny potíže? (myslíme tím nejen problémy s vyprazdňováním, ale i ty, které pacienta ale i jeho partnerku rovněž obtěžují - časté nucení močení, noční buzení kvůli potřebě močení..)
Výzkum na poli léků pro léčbu benigní hyperplázie prostaty doznal velkého rozmachu a to především v rámci komplexnosti léčby a přístupu k fyziologii močení a inervace močových cest. Dříve užívané skupiny léků (alfalytika a inhibitory 5 alfa reduktázy) byly doplněny léky ovlivňující  nejen  obstrukční symptomy, ale především iritační symptomy  ( nucení na močení, noční močení).  Bylo zjištěno, že iritační potíže daleko více zasahují do kvality života jak pacientů , tak jejich partnerek. Jinými slovy, není nad klidný spánek. 

Na českém trhu se objevil lék, kombinovaná tableta, která přináší pacientům úlevu od všech příznaků. Jakou s tímto lékem máte zkušenost? Komu ji předepisujete?
Máte pravdu. Před nedávnem se na našem trhu objevila kombinovaná tableta, která v sobě obsahuje dvě látky. První z nich je určena k relaxaci  hladké svaloviny hrdla močového měchýře  a zlepšuje proud moče a vyprazdňování močového měchýře. Druhá aktivní látka ovlivňuje hyperaktivitu močového měchýře, která je příčinou iritačních symptomů a laicky řečeno zklidňuje močový měchýř.  Tato léčba je určena pro pacienty, kteří trpí oběma typy symptomů dolních cest močových. První zkušenosti jsou více jak vynikající.

Více informací o problematice onemocnění prostaty, příběhy pacientů, odborné rady, kontakty na lékaře a jednoduchý test najdete na stránkách www.mojeprostata.cz

Čtěte více v našem rozhovoru:

Reklama