Možná také patříte mezi ty, které přes léto trápí vaginální mykóza. Připravili jsme pro vás zajímavý rozhovor s MUDr. Miluší Kotalíkovou. Budeme rádi, když na problémy, které váš trápí, najdete odpovědi v našem článku. Za odpovědi paní doktorce děkujeme.

Mykóza trápí velkou řadu žen, a to zejména v létě. Proč tomu tak je?
S vaginální mykózou se setká až 75% žen v reprodukčím věku a to minimálně jedenkrát. Jde o nepříjemné onemocnění způsobené přemnožením kvasinek v pochvě. Za normálních okolností je v pochvě stabilní mikrobiální prostředí a k jeho narušení dochází stresem, změnou stravy, zapařením, nevhodnžým oblečením, …také při podávání určitých léků, při hormonálních změnách a velké sklony k vaginální mykóze mají i těhotné.

intimn

Má na zvýšené riziko propuknutí mykózy vliv letní koupání? Pokud ano – je rozdíl,  když se koupeme v přírodní vodě (řeka, jezero, moře) nebo v bazénu?
Některé ženě koupání problém nedělá, některá „ponořením, malíčku do vody“ již cítí první příznaky mykózy. V bazénech by měla být voda lépe ošetřena, ale i chemikále mohou nepříznivě působit. Rybník je přirozenější prostředí, avšak je zas ohrožen sinicemi  a  jinými neduhy. Lépe je na tom z tohoto pohledu řeka- kde voda nestagnuje proudí a měla by být z hlediska rizika nejméně zatěžující. Každé jsme jiná a je proto nutno vyzkoušet a zjistit, co uneseme. Koupání v moři by mělo být zcela bez rizika.

Můžeme riziko snížit například použitím tampónu při koupání? Hodně žen si myslí, že ano – jak to tedy je?
Tento způsob není zcela ideální. Má-li žena při zavedeném tamponu pocit větší ochrany, lze tak postupovat- nicméně nejde o 100% ochranu. Je lépe po koupání projít dokonalou hygienou a měnit běhěm dne vždy mokré plavky za suché.

Může mít vliv na toto onemocnění i oblečení?
Ano, těsné a syntetické oblečení podporuje výskyt vaginální mykózy zvláště v teplém počasí.

Jaký máte názor na speciální kosmetiku pro intimní místa a pro intimní hygienu?
Je na jednotlivé ženě, zda ji intimní mýdla vyhovují. Měla by být rozhodně šetrnější než klasické mýdlo . Intimní mýdla mají často přizpůsobené složení právě s ohledem na potřeby intimních partií. Proto bych jejich používání nezavrhovala.

Může působit jako prevence nebo spíše je doplňkem léčby, pokud propukne vaginální mykóza?
Intimní mýdla se dělí na ta, které jsou k běžné denní hygieně a ta, které se doporučují pouze při výskytu nějakého diskomfortu – pálení, svědění či přímo při vaginální mykóze. Běžná intimní mýdla mají pH přizpůsobené  normálním požadavkům pokožky intimních partií- mají pH kyselá, při aplikaci na podrážděné intimní patrie však pálí a proto většina intimních mýdel určená jako doplněk při léčbě mají pH zásaditější – proto při aplikaci nepálí a neštípou. Navíc velmi rychle tlumí nepříjemné pocity a ženě ulevují. Je však vhodné  tuto intimní hygienu používat pouze při potížích, není určena k pravidelné hygieně.

Pokud cítíme, že nám v pochvě propuká mykóza (klasické pálení a pocit svědění), jaká je první pomoc?
První a spolehlivou pomocí je včasné zahájení léčby. Ideální je jednorázová aplikace tablety s antimykotikem. Samozřejmostí by měla být také úvaha nad prádlem, stravou a ideálně eliminovat stres a jiné vyvolávající faktory.

Léto svádí k četnějšímu sexu. Jaký máte názor na sex v období léčby mykózy?
V době antimykotické léčby je doporučována sexuální abstinence. Pochva je podrážděná, oteklá a tak je i pohlavní styk bolestivější a méně příjemný. Navíc sperma mění pH v pochvě a tím učinnost léčby a kondomy jsou v době  léčby vaginální mykózy nespolehlivou ochranou ( latex je léčivem leptán).

V jakých případech si můžeme mykózu léčit koupeným přípravkem v lékárně a v jakém případě musíme vyhledat lékaře?
V případě, že spolehlivě víme, že jde o příznaky vaginální mykózy je vhodné co nejdřívě zakoupit v lékárně vaginální antimykotikum ( např. Canesten Gyn 1 den,Combi nebo 6 dní) a postupovat dle příbalové informace. K léčbě je také doporučeno změnit na krátký čas přípravky intimní hygieny ( vhodný je např. Canesten Intimgel). Lékaře vyhledáme tehdy, přidruží- li se k běžným příznakům vaginální mykózy horečka, bolestivost podbřišku, krvácení a jiné alarmující příznaky. Návštěvu lékaře doporučuji i tehdy , není-li se žena jista diagnozou a také ve věku méně než18 let a více než 65.

Canesten

Jaké přípravky by měly být součástí cestovní lékárničky?
Do cestovní lékárničky v souvislosti s tématem vaginální mykóza patří Canesten Gyn  Combi pack – obsahuje jednorázovou poševní léčbu pro ženu a případně i krém pro partnera. Vaginální tableta je lisovaná, suchá, nenpotřebuje proto uchovávat v lednici  a proto je ideální i na dovolenou.

Dále bych letní lékárničky přidala Bepanthen plus krém (dezinfikuje  ahojí drobná poranění) a také Bepanthen oční kapky – ulevují od unavy očí i při delším pobytu na slunci či větru. V době grilovací sezony by v lékárničce nemělo chybět Rennie na pálení žáhy a také Claritine –  pro případ projevů alergie. Na bolesti hlavy je určitě vhodné, aby v lékarničce byl i Saridon.

léky

Děkujeme za rozhovor!

Reklama