5accc1c9309d7obrazek.png
Pane doktore, když prudce zakašlu a při tom mi samovolně unikne trochu moči, jedná se o inkontinenci? Stejně tak při prudkém smíchu?
Za inkontinenci považujeme každý samovolný únik i malého množství moči, to je její definice. Tedy ano, při úniku moči zakašláním, smíchem nebo jakoukoli jinou činností můžeme hovořit o inkontinenci.

Proč je v mnoha případech inkontinence spojena s porodem?
Porod představuje velkou zátěž pro ženské pánevní dno. Může dojít k poškození svalů a vazů, a tím k uvolnění závěsného aparátu močové trubice a močového měchýře. Právě to má za následek nedobrovolný únik moči neboli inkontinenci. Při zvýšení nitrobřišního tlaku se jedná o tzv. stresovou (námahovou) inkontinenci.

Co když už má žena lehkou inkontinenci a plánuje další děti? Může se stav zhoršit?
Ano, po dalším těhotenství se inkontinence může zhoršit, právě kvůli zmíněné zátěži. Ženy tomu však mohou předcházet správným cvičením na posílení pánevního dna.

Co je varovným signálem, kdy by měla žena navštívit lékaře?
Asi je to ta situace, kdy ji nedobrovolný únik moči začne obtěžovat, začne být příliš častý nebo příliš intenzivní.

Jak se dá řešit lehká inkontinence, pokud se jí chceme zbavit?
V prvé řadě by se žena měla svěřit svému lékaři a nechat se vyšetřit, a to i ve chvíli, kdy nepovažuje svůj problém za velký V případě stresové inkontinence pak většinou následuje doporučení a ukázka cvičení pánevního dna, u hyperaktivního měchýře bývají předepisovány léky.

Co pokládáte za nejúčinnější?
Velice záleží na správném vyšetření, nejlépe specialistou urogynekologem, které by pro pacientku nemělo být nijak náročné a zatěžující. Inkontinence je onemocnění, při kterém je obzvlášť důležitá důvěra pacientky v ošetřujícího lékaře a jeho léčebné postupy. Ty, včetně přesné diagnózy, jsou určeny vždy až na základě individuálního posouzení.5accc0ee76591obrazek.png

Jakým způsobem si žena s inkontinencí může zlepšit život? Jaké jsou vhodné hygienické pomůcky?
Velmi vhodným řešením je používání absorpčních pomůcek, které pomáhají zmírňovat obtěžující příznaky a udržet problém v tajnosti. Do provedení operace, nástupu účinku medikamentů či efektu rehabilitace tak pacientkám výrazně zlepšují kvalitu života.

Jak si vybrat ty správné? Menstruační vložky asi nejsou vhodné, že?
Množství krve, které absorbují menstruační vložky, je oproti množství moči při inkontinenci relativně malé. Kromě toho mají správné inkontinenční pomůcky zabránit i nepříjemnému zápachu. Důležité je vybírat kvalitní prostředky od známých firem.
5accc10023ac0obrazek.png
Mluví o problému s inkontinencí ženy ve vaší ordinaci? Jakou s tím máte zkušenost?
Sám provozuji specializovanou urogynekologickou poradnu, takže se s inkontinencí setkávám často. Také v ostatních gynekologických ordinacích, které vedu, máme na tento problém zkušený a proškolený personál, který je schopen s pacientkami citlivě komunikovat a případný problém odhalit. Vzhledem k tomu, že se jedná o choulostivou záležitost, správná komunikace je zde na prvním místě.

Řada žen ví o svém „lehkém“ problému, ale říká si „ještě to není tak hrozné“, mohl byste nám k tomu napsat vyjádření?
To je samozřejmě špatně. Pokud je problém v zárodku, můžeme ho vyřešit jednoduše a mnohdy bez jakéhokoli operačního řešení, kterému se chce většina z nás vyhnout.

Vnímáte problém inkontinence jako tabu pro vaše pacientky?
Pro mé pacientky už to myslím tabu není, snažíme se s nimi o inkontinenci hovořit. K tomu provozuji webové stránky www.mocova-inkontinence.cz, kde si mohou přečíst mnohé informace včetně těch, které se jinde nedozvěděly.

Na naše otázky odpovídal MUDr. Horčička, my za jeho odpovědi děkujeme.

Reklama