Rekonstrukce kuchyně, celého domova nebo stavba nového domu není úplně jednoduchá věc. Pro ty z nás, které to čeká a nemají s realizacemi zkušenost přinášíme zajímavý rozhovor s odborníkem. Oslovili  jsme pana Martina Děkanovského, spolumajitele firmy Vestavstyl, která se realizací interiérů zabývá. Nejen realizací, ale i počátečními plány s klienty. Myslíme, že jeho rady jsou velmi inspirativní.


Lakovaná vestavěná TV stěna s knihovnou. Televize je efektně schovaná za posuvnými dvířky.

Tématem naše rozhovoru je to, jak přemýšlet, když si zařizuji interiér. Jakou máte zkušenost, v čem lidé nejvíce chybují?

Těch chyb mohou být tisíce, ale určitě je nelze paušalizovat ani je seřadit dle největších prohřešků. Každý interiér, ať již na míru nebo seskládaný se sériového nábytku bude mít punc individuality, kterou do něj promítne jeho majitel, a to v pozitivním i negativním smyslu slova. Zkušenosti se nepředávají, ale získávají. Kolikrát za život zařizujete interiér? Tedy kolikrát v životě máte prostor poučit se z vlastních chyb? Abych byl však alespoň trochu konkrétnější - někdo chybuje již v konceptu či dispozici, někdo ve výběru materiálů, někdo prostě šetří na špatném místě. A někdo to zazdí až na konci nevhodným výběrem doplňků, nicméně tahle chybka je naštěstí řešitelná snadno.

Nadčasový moderní interiér rodinného domu z naší dílny. Návrh: Architektonické studio Flat White, foto: Ondřej Rytíř

Proč zvolit poradenství odborníků? Jak to může dopadnout, když si chceme zařídit interiér, máme nějakou představu, jak by měl interiér vypadat, ale nemáme s tím žádné zkušenosti?

Třeba právě proto, že odborníci těch interiérů vymysleli a zrealizovali dostatek natolik, aby se poučili z případných chyb a pomohli vám se jim vyvarovat. Minimálně osm hodin denně pět dní v týdnu vymýšlejí, vyrábějí a montují nábytek do všech myslitelných půdorysů bytů, domů, kanceláří či jiných prostor. A právě tyto zkušenosti jsou pro vás jako zákazníka k nezaplacení.

Jak může dopadnout zařizování interiéru svépomocí? Výborně anebo taky katastrofálně. Je spousta lidí, kteří mají perfektní představivost, jasnou vizi a vědí, co chtějí. Takovou chci kuchyň. Takhle si představuji svoji pracovnu, obývací pokoj. Takto budou mít zařízený pokoj naše děti…s takovýmto zákazníkem řešíte spíše technickou funkčnost nábytku a maximálně jej upozorníte na zřejmé přešlapy v jeho vizích. Pak jsou zákazníci, co vlastně netuší, co chtějí, jen vědí, že se v tom chtějí cítit doma a útulně. Tam je vstup odborníka nezbytný. Ale nemluvím jen o nás, jako o výrobci nábytku. Tam doporučuji první oslovit interiérového architekta či designéra.

Koupelnový nábytek vyrábíme z voděodolných materiálů.

Jaké podstatné věci vaši zákazníci nejčastěji přehlížejí při přemýšlení, jak si zařídit interiér?

Funkčnost, koncept. Lidé chtějí hezký nábytek. Na internetu nebo v časopisech najdou mraky inspiračních fotografií a zamilují se do představy. Například touží po kuchyni s ostrůvkem, ale do jejich prostoru se ostrůvek prostě nevejde. Jsou unešení ze vstupní chodby, kde mimo minimalistického věšáku a botníku na odložení tří párů bot nic není, už jim ale nedojde, že na takový vstup nejspíš navazuje samostatná šatna, kdežto oni bydlí v třípokojovém bytě s dvěma dětmi a mimo chodbičky moc úložného prostoru nemají. A tak by se dalo pokračovat dlouho.


Dětský pokoj v nově postavené chalupě v Jizerských horách. Dominantou celého interiéru je masivní dřevo. Návrh: Ateliér Okulet

Kdy je ideální zařízení začít plánovat? Když je například prostor v rekonstrukci nebo se teprve staví.

Pokud plánujete zařizování celého interiéru, tak určitě již ve fázi studie. Nepotřebujete mít jasno, z jakého materiálu budete nábytek vyrábět, nebo v jakých barvách, ale potřebujete vědět, kde co v prostoru bude, abyste měli správně po domě či bytě roztahanou elektřinu, umístěné zásuvky, vyvedenou vodu či připravené odpady.

Realizace rodinného domu nedaleko Prahy. Dominuje nadčasový bílý lak, přírodní dubové dřevo a lakovaná ocel. Návrh: SMLXL, foto: Ondřej Rytíř

Mnoho lidí, kteří si zařizují interiér zamíří nejprve do hobbymarketů nebo do velkoprodejen s nábytkem. V čem vidíte výhody výrobků, které vyrobí truhláři oproti koupenému zařízení v těchto velkoprodejnách?

V kvalitě. Levný nábytek prostě kvalitní nikdy nebude. Nemluvím ale o pohledových částech nábytku. Dnešní i relativně levná lamina vypadají zdánlivě velmi hezky, mluvím o částech, které nábytek dělají funkční. Třeba kování, zavírání, úchytky, atd…Jasně, zařídíte si byt rychle a levně. Jenže za rok můžete začít znovu. Jinými slovy, v Ikee jsme začínali skoro všichni a je to naprosto v pořádku v okamžiku, kdy bydlíme v pronájmu a potřebujeme postel na pár měsíců, maximálně let. Víme, že ten pravý domov budeme plánovat později. Pak je sériový nábytek z obchodních domů vlastně ideální.


Luxusní pokoj pro dívku s koupelnou. Neutrální bílý lakovaný nábytek umožňuje ladit interiér dle nálady do jakýchkoliv barev.

Jakou má výhodu nábytek, doplňky, který je na míru interiéru namísto nákupu sériového zařízení?

Opět jako první zmíním kvalitu. Netušíte, s jakou fušeřinou se často setkáváme. A jak často od zákazníků slýcháváme, že je mrzí, že spěchali a nepočkali si na nábytek od nás. Chtěli bydlet rychle, těšili se na svůj vysněný byt či dům vybavený dle jejich představ. A tak sáhli po kuchyni sériového výrobce a ejhle. Dvířka vestavěné trouby nedovírají, protože skříňka, do které je trouba vestavována, je nařezána prostě křivě. Támhle zbylo 5 cm, frkneme přes díru lištu, ono se to zakryje. Chvíli se to dá, máte radost, že máte novou kuchyň. Ale postupně vás to začne štvát, když zjistíte, že nábytek nefunguje tak, jak jste očekávali. Obzvláště, když pak máte srovnání s kvalitou. Rádoby obyčejná vestavěná skříň od nás a šlape jak švýcarské hodinky, když ji otevíráte, zavíráte, vytahujete šuplíky či další vnitřní vybavení. „Pane Děkanovský a nemohli byste se mi kouknout na tu kuchyň? Nejde nám zavřít šuplík a tady mám na jedné straně 1,5 cm škvíru. Na pracovní desce se mi udělal flek…,“ atd. Bohužel v tuto chvíli nemůžeme dělat nic. Chyba totiž není v jedněch dvířkách, ale v celém korpusu, mizerném kování, špatném zpracování.

Další bezespornou a už naznačenou výhodou je nábytek bez kompromisů. Je-li to technicky možné, vyrobíme prostě cokoliv a dnes už z téměř jakýchkoliv materiálů. A to nemluvím pouze o vestavěném nábytku, ale i o tom solitérním.
 

Netradičně řešený obývací pokoj s ložnicí v malém pražském bytě. Lakovaný nábytek do libovolného odstínu RAL s masivním dřevem většinou v přírodním tónu je oblíbená a nadčasová kombinace materiálů v moderních interiérech. Návrh: Hana Davidová, Klára Valová, foto: Ondřej Rytíř

Na co si dát pozor, při zařízení interiéru?

To už tu myslím bylo zmíněno mockrát, ale suma sumárum platí přísloví – dvakrát měř, jednou řež. Tedy ujasněte si, co opravdu potřebujete a chcete a buďte trpěliví.

Masivní sůl s ocelovým podnoží. Nádherný solitérní kus je dominantou jídelny v rodinném domě.
Dětská postel s hrací zónou. Návrh: Hana Davidová, Michal Narovec, foto: Ondřej Rytíř 

A co spotřebiče, máte nějaké dobré rady, jak je dobře vybrat?

My spolupracujeme téměř výhradně s firmou Bosch-Siemens, jejichž spotřebiče, ať již kuchyňské nebo koupelnové, považujeme za velmi dobrý poměr kvality, ceny a designu. BSH nabízejí širokou škálu spotřebičů pro každého, od základních řad za rozumné ceny až po špičkové řady pro náročné zákazníky. S výběrem samozřejmě našim zákazníkům pomoci můžeme a umíme, pokud známe zadání. Není ale problém, aby si zákazník vybral spotřebiče jakékoliv jiné značky.

Každé moderní kuchyni sluší spolehlivé spotřebiče Siemens.

Co vaše firma Vestavstyl nabízí svým zákazníkům?

Vyrábíme nábytek a doplňky bytové architektury. Jinými slovy, do interiéru vám na míru vyrobíme prostě cokoliv. Čím dál častěji realizujeme kompletní vybavení domů či bytů. Hodně spolupracujeme s předními interiérovými architekty, v tuto chvíli více než 80% naší produkce projde rukama designérů.
No a mám-li být konkrétní, tak vyrábíme kuchyně, obývací pokoje, knihovny, TV nábytek, ložnice, dětské pokoje, pracovny, koupelny, šatny, skříně, úložné prostory, ale taky interiérové dveře na míru, schodiště atd. Pro firmy jsme schopni vyrobit recepce, kanceláře, vybavení restaurací, hotelů, prostě cokoliv. Máme dílnu vybavenou špičkovými stroji, vlastní lakovnu, nově také kovovýrobu. A veškerý vyráběný nábytek rovnou také klientům montujeme.

Představení firmy Vestavstyl

Jsme rodinná, ryze česká firma zabývající se návrhem, výrobou a montáží nábytku a doplňků bytové architektury. Ctíme tradici pořádného truhlářského řemesla i trend doby. Na českém trhu působíme od roku 2003, kdy došlo ke sloučení Vestavstylu, výrobce především laminátového nábytku, s truhlářstvím Straka, zaměřeným na výrobu nábytku masivního. Od počátku roku 2010 fungujeme jako společnost s ručením omezeným.

Vyrobíme pro vás:

  • Vestavěné skříně
  • Kuchyňské linky
  • Obývací pokoje
  • Dětské pokoje, ložnice
  • Koupelny
  • Vstupní haly, schodiště, interiérové dveře atd.
  • Atypický nábytek
  • Nábytek pro firmy – školy, školky, zdravotnická zařízení, hotely, restaurace, kavárny, ale také kanceláře, zasedací místnosti, recepce
  • A nově také cokoliv z kovu jak do interiéru, tak do exteriéru

V posledních letech čím dál častěji spolupracujeme s předními architekty a designéry a vyrábíme nikoliv solitérní nábytek, ale převážně kompletní interiér.

 Více inspirace na VESTAVSTYL.CZ

Reklama