5e9ef5bb32c48obrazek.png
Máte pylovou alergii? Trpí alergií někdo z vaší rodiny? Pokud ano, přečtěte si náš rozhovor s MUDr. Miluší Kotalíkovou.

Jak se projevují pylové alergie?

Pylové alergie se nejčastěji projevují svěděním a otokem nosní sliznice, vodnatou sekrecí, kýcháním a také výtokem z očí, jejich svěděním, pálením, řezáním a někdy se alergikům může i hůře dýchat.

Mají tyto problémy rychlý nástup?
Většinou příznaky přicházejí s prvními výskyty alergenů v ovzduší a ano, nástup je rychlý..alergik ihned pozná, že se něco děje, že „to“ zas přichází.
Pylová sezóna obvykle začíná v březnu nebo dubnu a končí v červenci. Sezóna je však velmi individuální.

Jak tyto projevy trvají dlouho?
Záleží na délce sezóny a také na typu alergenu. Některé se vyskytují jen krátce, některé delší čas a některé trvale celoročně (často se nejedná o pyly, spíše o roztoče, alergeny ze zvířecí srsti apod.)

Mají alergici, kteří jsou citliví na pyl většinou potíže s jednou rostlinou, nebo jich může být více?
Alergici často mají alergie kombinované. Nemusí se kombinovat jen druhy pylů, mnohdy jde o alergii zkříženou, tzn. alergii na některé druhy pylů a k tomu např. alergie na určitý druh ovoce nebo zeleniny.

Jaké rostliny patří mezi nejčastější alergeny?
Jde o pyly trav, hlavně  vysoké luční trávy - bojínek luční, srha říznačka, psárka luční, žito seté.

Jsou stejně ohrožení lidé žijící ve městě i na venkově? Dostane se pyl i do míst, kde bychom ho nečekali?
Lidé ve městech jsou ohroženi více, jelikož žijí ve více znečištěném  prostředí. Ve větších městech s výskytem např. zplodin z dieslových motorů mohou mít pyly více alergizující potenciál.. Mějte však na paměti, že alergie má také genetický základ.

Co může zhoršit pylovou situaci? Má vliv na rozptyl pylu počasí?
Ano má, celá sezóna – délka, intenzita, počasí. Ubývající srážky a rostoucí teploty sezónu prodlužují, suché větrné počasí zase napomáhá šíření pylových zrn, při dešti se koncentrace pylových zrn snižuje, pyly jsou těžší, klesají k zemi a hůře se vdechují.

Jsou nějaká prověřená opatření, jak se chránit před pylem a zmírnit tak působení alergenů?
Jsou určitá preventivní opatření- např. pravidelné inhalace – čistí se a posiluje sliznice a zlepšuje se tak její obranná funkce. Sledujte pylové zpravodajství a s inhalací začněte ideálně 10-14 dní před začátkem výskytu vašich alergenů. Vhodné jsou také čističky vzduchu. V průběhu sezóny pak ze sebe častěji smývejte pylová zrna – osprchujte se a umyjte si vlasy po příchodu z venku.

Co je anafylaktický šok a jak souvisí s alergiemi?
Anafylaktický šok je celková reakce organismu, která může způsobit i smrt jedince. Jde o velmi silné reakce, které mohou být způsobené štípnutím hmyzem, konzumací arašídů, řady druhů sladkovodních i mořských ryb, korýšů, měkkýšů, ale také obyčejného celeru. Typickým příznakem anafylaktického šoku je velmi rychlý nástup zdravotních komplikací v řádu několika sekund, či minut. Jedná se především o svědění a pálení pokožky dlaní, obličej, boltce, brnění jazyka a rtů, pocit cizího tělesa v krku, můžou nastat problémy s dýcháním. Někdy je tato reakce doprovázena trávícími obtížemi.

Proč nejde kýchat s otevřenýma očima?
Kýchnutí je reflex vyvolaný podrážděním zakončení trojklaného nervu ( i mechanické). Většinou se jedná o mechanické podráždění v nose. Kýchací reflex zahrnuje kontrakci několika skupin svalů, mimo jiné svalů víček. Aerosol letí z našeho nosu rychlostí vyšší než 150km/h. Když se prý budeme moc snažit, dovedou někteří z nás nechat i při kýchnutí oči otevřené.

Jaká je pomoc pro alergiky?
5e9ef645cd72aobrazek.pngAsi úplně nejúčinnější je pozorovat, co alergii způsobuje, vést si deník, zapisovat si. Také sledování pylového zpravodajství může alergikovi pomoci a  samozřejmě léky, které odstraňují/zmírňují  nepříjemné příznaky alergie a pomáhají vykonávat běžné aktivity.

S jakými přípravky máte dobrou zkušenost?
Každý z nás reaguje na léčbu tzv. antihistamiky jinak, proto si každý hledá právě ten přípravek, který snáší dobře a není po něm moc unavený. Je to opravdu hodně individuální.
V lékárnách jsou k dostání přípravky na předpis i bez předpisu, které mohou posloužit jako 1. pomoc. Alergik by však měl být sledován odborníkem, který mu může pomoci najít vhodný způsob léčby.

Co když potřebujeme pomoc pro malé dítě, které trápí pylové alergie?
Bohužel ani dětem se alergie nevyhýbají, spíše naopak. U dětí doporučuji stav vždy konzultovat s lékařem- pediatrem či alergologem. Pro malé děti existují antihistaminika ve formě sirupů. Má-li lékař dlouhé objednací lhůty, je vhodné se poradit v lékárně.

Co s ucpaným nosem a nekonečnou vodnatou rýmou? To je nejspíše stav, který je nejvíce obtěžující.
Každý drobný diskomfort obtěžuje, natož rýma, sekrece nebo ztížené dýchání – stav, který alergiky trápí někdy více než půl roku. Abychom si to co nejvíce ulehčili, doporučuji preventivní inhalace, včasné zahájení léčby / lokální i celkové/ a její důsledné dodržování do konce sezony. Velká trpělivost tu má také své místo.

Čtenářkám jsme představili mobilní aplikaci o pylovém zpravodajství, myslíte, že je to praktická pomoc pro alergiky, které trápí pyl?

Mobilní aplikace s pylovým zpravodajstvím dává alergikům orientační přehled toho, co je čeká a v jaké míře. Mohou tedy včas začít s preventivními i léčebnými opatřeními. Mohou si také vést deník, sledovat své aktuální obtíže. Je to pomůcka i pro lékaře, kteří, pro volbu správné léčby, potřebují mít o pacientovi a průběhu onemocnění co nejvíce informací.

Na naše dotazy odpovídala MUDr. Miluše Kotalíková. Děkujeme jí za odpovědi.

L.CZ.MKT.CC.03.2019.1617
5e9ef6173d8c6obrazek.png

Reklama