Rádi byste se zbavili brýlí nebo kontaktních čoček, ale pořád ještě váháte nad způsobem. Poznáváte se? Právě pro vás jsme vyzpovídali oční lékařku Evu Jerhotovou z kliniky DuoVize. Jaké máte možnosti a který laserový zákrok bude vhodný pro vaše oči?

Existuje nespočet druhů laserových zákroků pro odstranění dioptrií, každá klinika nabízí jiný. Je mezi nimi velký rozdíl?
Je to spíše tak, že existuje spousta názvů pro totožné výkony. Jsou to, stejně jako například u léků, jen rozdílné firemní názvy. Ty také obsahují stejné účinné látky, ale jmenují se desetkrát jinak. Rozdělila bych tyto operace očí do dvou hlavních skupin. Povrchové a hloubkové laserové zákroky.

Začněme tedy těmi povrchovými. V čem spočívají?
Zákrok je započat odstraněním epitelu rohovky, to je její vrchní vrstva. Jaký způsobem je odstraněna, to už záleží na typu operace. Může jít o alkoholový roztok, nebo mechanické odstranění. Někdo k tomu používá i excimerový laser, což je v této fázi velmi nepřesná metoda, před kterou pacienty důrazně varujeme. Může totiž odstranit více dioptrií, než je třeba. Po odstranění epitelu následuje druhá fáze, a to samotná laserová operace. Rohovka je z vrchu tvarována tepelnou energií laseru. Zbaví se tak určitého množství tkáně, které odpovídá konkrétní oční vadě. A tím zákrok končí.

Jak dlouho pak trvá rekonvalescence?
Jedná se o poměrně velké trauma rohovky. V podstatě jako byste si ji poškrábala. Proto hned po zákroku nasazujeme kontaktní čočku, která na oku zůstává čtyři dny. Aby ho částečně chránila před podrážděním a bolestí. Ale i tak je třeba počítat se zhruba čtyřdenní rekonvalescencí. Pacienti první dva dny proleží pod clonou léků na bolest. Poslední dva dny se už lepší. Vidění se srovnává jeden až tři měsíce. Ale výsledky jsou pak pěkné.

Pro koho je zákrok vhodný?
My jej využíváme jen pro pacienty s tenkou rohovkou, kteří se chtějí zbavit maximálně tří a půl dioptrií. U více dioptrií takový zákrok neprovádíme, protože jej považujeme za příliš hrubý.

Jako druhou metodu jste zmínila hloubkové zákroky. Ty jsou šetrnější?
Ano. U hloubkových metod necháváme povrch rohovky být a dioptrie odstraňujeme z hlubších vrstev rohovky. To je příjemné pro hojení a rekonvalescence zabere daleko kratší dobu. Rozdíly mezi jednotlivými hloubkovými zákroky jsou jen ve způsobu, jímž je rohovka odkryta, aby ji mohl uvnitř upravit laser.

A ty jsou?
U metody LASIK seřízneme (laserem či mechanicky) vrchní plátek rohovky, ale jen do její pětiny až čtvrtiny. Tuto lamelu odklopíme a teprve pak hlubší vrstvu rohovky upravujeme laserem. Tím, jak ji vytvarujeme, odstraníme dioptrie. Lamelu následně přiklopíme nazpět. U lamely seříznuté femtosekundovým laserem je tato po přiklopení zajištěna speciálním „zámkem“, aby se pooperačně nemohla posunout. Druhou metodou je takzvaná Smile, která je nejnovější. Její výhoda spočívá v tom, že řez na vrchním plátku rohovky je pouze o velikosti tří milimetrů – v podstatě jen naznačíme takový úsměv, což i odpovídá zkratce Smile (small incision lenticula extraction). Obrovskou výhodou oproti předchozím zákrokům je, že není třeba vrchní lamelu odklápět. Laser působící v hloubce i bez odklopení, kde jakoby vykrojí profil odstraňovaných dioptrií (velikost odpovídá silnější či tenčí čočce). Tuto „čočku“ pak jen oním mikrořezem vyjmeme a plochy rohovky se k sobě okamžitě samy přiloží.

U této metody trvá rekonvalescence asi kratší dobu, že?
Určitě. Oči se hojí zdaleka nejrychleji a operace pro pacienta představuje nejméně limitací. Nemusí se bát, že by si hnul s plátkem rohovky, například promnutím oka. Den po operaci je možné se líčit, po týdnu už se můžete koupat v bazénu. Případná bolestivost či nepříjemný pocit v očích ustává do desítek minut. Vidění je výborné do 24 hodin od zákroku, ale ještě se mnohdy zlepší až do měsíce od operace.

Pro koho je vhodný?
Pro krátkozraké pacienty zhruba od tří dioptrií výš. Mohou ji podstoupit i pacienti s tenčí rohovkou a nižším stupněm astigmatismu. Je vhodná i pro děti od 10 let.

Existuje nějaká horní věková hranice pro laserové operace očí odstraňující dioptrie?
Věkové omezení není. Nemáme špatné zkušenosti ani se staršími pacienty. Trošičku tu platí jen to, že se mladší tkáň lépe hojí, ale není to rozhodně žádná tragédie. Podmínkou však je, aby pacient prošel vstupním vyšetřením.

jerhotovaMUDr. Eva Jerhotová, Ph.D.

V Oční klinice DuoVize působí od roku 2010 a věnuje se především léčbě chorob sítnice a glaukomu, vyšetřování pomocí OCT, léčbě refrakčních vad, dětské oftalmologii, léčbě šilhání a všeobecné oční problematice. V roce 2007 podstoupila laserovou operaci krátkozrakosti.

Je spoluautorkou více odborných přednášek a článků. Je členkou České oftalmologické společnosti a České lékařské komory. Pravidelně se účastní odborných oftalmologických kongresů a seminářů.

Čtěte také:

Reklama