Velice originálně pojala příspěvek k dnešnímu tématu čtenářka SStream. Neposlala klasický příběh či úvahu, udělala rozhovor s mužem. Nebo spíše dialog...

Nejsem si zcela jistý, jestli následující rozhovor, který zaslala k dnešnímu tématu čtenářka SStream, skutečně takto probíhal, či zda jde o čtenářčinu imaginaci, každopádně je velice zajímavý a rozhodně stojí za přečtení!


Pobavme se o roli muže a partnerů vůbec, v dnešní financemi a konzumem zmítané době!

Cítíš se se mnou mužně? Myslím tím, jestli se cítíš jako ten, kdo rozhoduje, kdo je hlava rodiny, má pod palcem organizaci?

Hele ani ne. A jsem za to rád. Rád to nechám na tobě, nemusím na to myslet a můžu se věnovat své práci.

Nevadí ti, že jako muž tuto pozici nezastáváš?

Nevím, zda jsem vůbec kdy měl takové tendence. Vím, že jsem jednoho času hodně protestoval proti tomu, co děláš a dalas mi tehdy měsíc pozice vladaře. Hele už bych to nechtěl a protestovat fakt nebudu.

Co ti na té pozici vadilo?

Asi nejvíc finance, ten tvůj systém mi přijde takový... zbytečný ovšem konec měsíce se projevil trochu blbě, takže už nic nenamítám. Mimoto neustále myslet na to, jestli je doma toaleťák, mlíko, brambory nebo jestli máme prášek na praní, zubní pastu a kdy musej kočky k veterináři... Je to strašná spousta bezvýznamných prkotin, kterých pravý význam jsem pocítil spíše v okamžiku, kdy nebyly jaksi dostupné. U toho toaleťáku to tedy legrační nebylo. Pozici kultura jsem nedal vůbec :-)) A trochu mě to mrzelo. Nebo spíš takhle - mrzelo mě, že to mrzelo tebe, sama víš, že mě tohle moc nebere. Bude to asi totéž, jako ty pamatuješ na to koupit mi pivo :-)

Taky pracuji a proto nejsem schopná pokrýt veškeré aktivity týkající se především péče o domácnost, údržby. Dohodli jsme se na tom, že tě budu s prominutím úkolovat, jak vnímáš tohle?

Sám jsem řekl, že nejsem telepat a nevím, co bys jakože chtěla abych udělal. Řekni mi co mám udělat, já to udělám a hotovo. Vím, že se pak můžu uklidit ke kompu a nebudu ti nic dlužen. Nemůžu říct, že by mě to nějak extra bavilo. Makáme sice oba ale nikoho na pomoc s domácností si dovolit nemůžem, takže těch možností moc nezbývá. Byl bych rád, kdybych dokázal vydělat víc a něco takového si dovolit. Anebo se vrátit k původní formě - tedy že bys byla doma a já se věnoval zajištování financí. Jak bys cítila tohle?

Nevím. Možná by mě to prvních pár týdnů, měsíců i bavilo. Ale ve finále bych se asi cítila podhodnocená. Pracuju, jsem respektovaná spoustou lidí. Mám možnost se učit novým věcem, zvyšovat svou kvalifikaci a tímto i cenu, snad i osobní hodnotu. Spíš bych raději věnovala část toho, co vydělám někomu, kdo by tu údržbu a péči zvládal za mě. Chci se věnovat tomu, co mě baví. Proto taky pracuju a ty finance se snažím dávat dohromady. Ty taky pracuješ proto, aby činnosti, které děláš nerad nebo se ti příčí místo tebe odváděl někdo jiný, není tomu tak?

Dalo by se říci, že ano. Primárně tedy oba pracujeme proto, abychom měli kde bydlet a z čeho žít. Následně si pořizujeme věci, které máme rádi, taky utrácíme za služby, které nám život zpříjemňují. Toto by mohla být jedna z nich. Údržbu domácnosti ale provádíme v rámci svého volného času, tudíž by se dalo říct tak nějak „zadarmo“ pokud nestanovíme skutečnou hodnotu těch několika hodin, kdy nemyslíme na práci. Kdežto paní na úklid tuším zadarmo nebude. Ušetří nám ale čas a zvýší nám řekněme životní komfort. Co s tím časem budeme dělat? Pokud ho využijeme jinak, zpravidla to bývá spojené ještě s dalšími náklady - ať už by se jednalo o sport, nějaké vzdělávací kurzy nebo nějaké lenošení. (jeden by řekl, že by lenošení mělo být zadarmo, ovšem když v čase našeho lenošení bude paní za prašule uklízet, tak to trochu ztrácí na poetičnosti)

Hele tak to shrnem. Velení domácnosti zůstává na mě. Pomoc s úklidem přichází v úvahu pouze v případě, že ten čas, který tímto získáme budeme umět kvalitně využít. Tzn. buď investicí do sebe sama s výhledem schopnosti v budoucnu vydělávat více. Odpočívat tak, aby to mělo skutečně smysl a odrazilo se to na naší jak psychické tak fyzické stránce. Taky bychom mohli tento čas věnovat nějakému projektu, který nás oba baví a má měřitelné výsledky. Posledně jsme se bavili o té možnosti poskytování konzultací, třeba by zrovna tohle nebylo špatné?

No. Plány jsou to hezké. Ovšem dle tvých finančních rozborů si budeme moct dovolit pomoc v domácnosti v roce 2014. A to nepočítám s tím, že bys mohla být třeba těhotná. Hm. Jak to tak vidím, záchod zůstane asi nadále v mé kompetenci?

Jo jo :-)

SStream

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 3. února 2012: Krize mužství

Zasílání příspěvků na toto téma již skončilo. Přesně v 16.05 hodin se dnes dozvíte, která z přispěvatelek obdrží slíbený dárek: sladkosti od firem Orion a Haribo a knižní příručky Penis - rádce nejen pro muže od nakladatelství GRADA.

penis

Reklama