Miluše Bittnerová je česká herečka, která se narodila v Jičíně. Vystudovala DAMU obor herectví na katedře alternativního divadla. Hraje dobře na klavír, kytaru a flétnu. Prošla několika seriály, mezi ty nejúspěšnější patří Život na zámku, Vyprávěj nebo Ordinace v růžové zahradě 2. Její srdeční záležitostí je divadlo. Na prknech, co znamenají svět stála už v roce 1992 v divadle Jesličky, dnes ji můžeme vidět v divadle Palace, AHA! či v divadle U Hasičů. Společně s Janem Krausem moderuje na Frekvenci 1 pořad Kraus a blondýna. Má i svou vlastní talk show Na Kafeečko na televizi Seznam.

Kdybyste si měla vybrat, jestli do konce života budete stát buď před kamerou, nebo v divadle, pro co byste se rozhodla?
Já bych si určitě vybrala divadlo, protože těch filmových rolí jsem zase tolik neměla. Možná ale nebudu hrát celý život, až teď jsem zjistila, že život není jen o divadle.

Díky pandemii?
Je to možná i pandemií, ale také mateřstvím. Já jsem se tak trochu celý život mateřství vysmívala, dlouho jsem na něj nebyla připravená. Teď teprve vím, že o dětech život opravdu je.
bit2.jpg
Foto: Profimedia

Jak se taková změna projevuje?
Především tím, že mi najednou záleží na všech dětech. Je jedno odkud jsou, ale mám pocit, že je musím chránit. Říkejte si tomu klidně rozbouřené hormony, je to jedno.

Přece jen se vás musí ale často lidé ptát, jestli to není těžké, mít první dítě ve 40 letech…
Díky lockdownu jsem měla na dceru čas, teď jsem byla i tak trochu překvapená, že budeme znovu hrát. Čekala jsem, že se na prkna vrátíme až v září. Když mi bylo třicet, vydržela jsem pařit dva večery po sobě a neměla jsem kocovinu,  v té době to byl můj život. Myslím, že by pro mě bylo asi těžší mít dítě před deseti lety než teď. Teď už jsem klidná a mateřství si užívám. Nevím, jestli bych si ho užila před deseti lety.

Nelitujete toho, že jste si to mateřstvím neuvědomila dřív?
Já nelituji ničeho, ale vlastně mě trochu mrzí, že mi nedošlo, o čem život je o trochu dříve. Mohlo být těch dětí víc, byla bych ráda.

Vadí vám, když vám ostatní matky radí, co dělat a jak? Říká se jim matky radilky.
Víte co, já jak jsem říkala, dřív jsem se mateřství trochu vysmívala, teď už vlastně chápu i ty matky radilky, jak vy říkáte. Ten strach o to, že někdo dělá nějakému dítěti něco špatně, je silný. Navíc, teď když bych to asi občas potřebovala, mi nikdo najednou neradí.

Já jsem spíš myslela takové ty rady ohledně kojení na veřejnosti nebo ekologických plen…
Neříkám, že jsou ekologické pleny špatné, ale časově je to o hodně náročnější než používání těch klasických. Rozhodně se nestydím za to, že je používám.
bit.jpg
Foto: Profimedia

Nebojíte se, že teď budete diskriminovaná kvůli tomu, že máte dítě?
Tohle mě vůbec nenapadlo. Myslím, že ne. Já jsem nikdy nezažila ani diskriminaci v divadle jakožto žena. Momentálně se taková témata hodně řeší, ale já s tím v hereckém prostředí ani v jiném problém nemám.

Možná si umíte zjednat respekt…
Tím to nebude. Asi nejsem tak přecitlivělá. Chci, aby mi muž podržel dveře, když budu vcházet a choval se ke mně jako k ženě. Já jsem totiž ráda ženou.

Ale některé vaše kolegyně si stěžovaly, že na hodinu herectví musely nosit podpatky a sukni…
No ano, musely. Jenže co si myslíte, že dnes hrají? Ženy, které chodí na podpatcích. Jen málokdo zažije zvlášť v Čechách transgendr roli. A jestli, tak jednou za život. Musíme být uplatnitelní na trhu práce, stejně jako je to u jakéhokoliv jiného povolání. Vím, že mě třeba trochu štvalo, že jim vadila ofina. Prý kvůli tomu, že je herečkám hůř vidět do obličeje. Jenže mají pravdu, herec by měl být flexibilní, souvisí s tím třeba i to, že by neměl mít příliš viditelné tetování a podobně.

Takže vy jste nikdy žádné ponižování ze strany mužů nezažila?
Opravdu ne. Možná jsem si občas někde na něco postěžovala, ale jsou to věci, které jsou vytržené z kontextu. Moji herečtí kolegové jsou skvělí.

Co plánujete do budoucna?
Plánů je najednou docela dost, jak jsem říkala, netušila jsem, že se ještě před prázdninami vrátím do práce. Teď například hrajeme takovou hezkou hořkosladkou tragikomedii Když se zhasne, komedii Vzpoura nevěst a stále moderuji pořad na Kafeečko, kam si zvu zajímavé ženy. To mě strašně baví.

Reklama