Co je příčinou vzniku bolestivých hemeroidů?

Hemoroidy jako takové jsou fyziologickou součástí konečníku. V případě že jsou narušené a projevují se určitými obtížemi – symptomy, jedná se o hemoroidální nemoc. Symptomatické hemoroidy jsou způsobeny nesprávným vypuzováním stolice, která je ovlivněna potravou chudou na vlákninu, a dále zvýšeným tlakem do malé pánve, ať již při těhotenství nebo zácpě. Jistý podíl má i genetika a věk. S věkem totiž dochází k úbytku elasticity análního kanálu a zhoršenému vypuzování stolice, což vede k vyššímu tlaku na konečník.

Jedná se o dědičné onemocnění?
Ano, onemocnění je z části podloženo genetikou. Ta ale není prioritní příčinou jako je to u jiných civilizačních chorob. Mezi ty dnes již hemoroidální nemoc s rostoucím počtem nemocných patří.

Koho nejčastěji trápí?
Dle výsledků starších studií se vyskytují tyto zdravotní komplikace častěji u žen. V současné době se ale rozdíl mezi muži a ženami stírá a ženy již převažují jenom nepatrně. Alarmující však je, že se snižuje věková hranice. Zatímco dříve se hemoroidální onemocnění týkalo 50 a 60letých, dnes se běžně jedná o 40leté a mladší.  Nejsmutnější přitom je, že do proktologických ambulancí přicházejí bohužel i děti.

Proč jsou často postiženy ženy v těhotenství a po porodu?
Potíže v době těhotenství jsou dány především růstem plodu v malé pánvi. Tím dochází v malé pánvi k dlouhotrvajícímu zvýšenému tlaku, což vede ke změnám na stěně cévky, která vylučuje určité látky zodpovědné za zánět na cévní stěně. Ten potom vede k vzniku symptomů – ať už bolestivosti, otoku – tlaku nebo křehkosti cévní stěny a s tím spojenému krvácení.

Mnoho nemocných vyšetření odkládá. Proč se ho bojí?
I když osvěta se díky médiím podstatně zlepšila, mnoho pacientů se stále stydí a dlouho se k vyšetření odhodlává. To je jistě dáno lokalitou choroby, ale také obavou ze závažnější diagnosy: rakoviny konečníku. Pacienti mají jistě také obavu z bolestivosti při vyšetření, neboť si je nedokáží představit.

Co je varovným signálem, kdy je třeba navštívit lékaře?
Varovným signálem je rozhodně na prvním místě krvácení z konečníku, obezřetnost je zapotřebí také při bolestech při defekaci, při střídání průjmů a zácpy nebo při pocitu tlaků v konečníku. Tyto symptomy jsou přitom příznaky jak pro hemoroidální nemoc, tak i pro zánět střeva, a především pro rakovinu.

K jakému lékaři se objednat, pokud nás trápí hemeroidy?
V případě popisovaných symptomů je vhodné v co nejkratší době navštívit jak praktického lékaře, tak případně také proktologa, gastroenterologa či chirurga.

Proč je třeba s léčbou neotálet?
Včasná diagnosa vede k včasnému zahájení léčby, která se může ubírat podle stupně choroby několika směry. Počáteční stadia lze léčit konservativně především režimovými opatřeními. Co tím mám na mysli? Například potravu bohatou na vlákninu a dostatek tekutin.

Jaké jsou další možnosti léčby?
Zároveň je důležitá lokální terapie s pomocí čípků a mastí. Léčbu zastřešuje podávání medikamentů na předpis – venofarmak, kde je zlatým a dlouhodobým standartem Detralex. Jeho základní složka, purifikovaná složka diosminu, pomáhá zabraňovat výše zmiňovanému zánětu na stěnách cév.

Hemoroidální onemocnění má různá stadia. Jaká léčba je vhodná pro jednotlivá stadia?
Léčbu počátečních stadií jsem již popsala. Vyšší stadia je potom možné řešit ambulantním ošetřením – principem ošetření je parciální odstranění nadměrného množství hemoroidální tkáně, a to různými metodami. Tam, kde ambulantní ošetření není účinné, potom nastupuje léčba operační.

Lze hemoroidální onemocnění zcela vyřešit samoléčbou?
Samoléčba hemoroidální nemoci není na místě, neboť jak jsem již zmiňovala, prvním krokem k úspěchu je správně diagnostikovat jak chorobu, tak její stadium. K tomu je vhodné navštívit odborníka.

Jak vzniku onemocnění předcházet?
Prevence choroby spočívá ve správné životosprávě (dostatek vlákniny, tekutin) , správném průběhu defekace (na toaletě strávit pouze nejnutnější čas) a také v pravidelných kontrolách konečníku a střeva v odborných ambulancích. Zlepšení stavu mohou pomoci již zmiňovaná venofarmaka posilující žilní stěnu.

Více o tématu se dozvíte např. na www.zilniporadna.cz nebo v bezplatné mobilní aplikaci „Hemoroidy“.

MUDr. Soňa Hořínková je chirurg a proktolog z nemocnice Tomáše Garrigua Masaryka v Hodoníně, která se věnuje převážně diagnostice a konzervativní i operační léčbě konečníkových trhlin, hemoroidálnímu onemocnění či  zánětům konečníku.

Reklama