65b8cf9e59f5eblobid0.jpg
Foto: www.euc.cz

Pane doktore, můžete nám přiblížit, co si představit pod pojmem Centrum hojení chronických ran?

Centrum hojení chronických ran je specializované pracoviště, zabývá se problematikou hojení ran, které zpravidla vyžadují léčbu a péči delší než 6 týdnů, nebo u kterých již na počátku prokazatelně předpokládáme léčbu delší jak 6 týdnů. V rámci EUC se jedná o pracoviště poskytující komplexní mezioborovou spolupráci s ostatními kolegy, zejména z řad chirurgů, diabetologů, všeobecných praktických lékařů, internistů a dalších specialistů pod jednou střechou. Nedílnou výhodou našeho Centra je dostatečný čas na pacienta. Personál si tím pádem může dovolit individuální přístup, včetně plánování efektivní léčby. V léčbě chronické rány je mezioborová spolupráce základem úspěchu péče o pacienta.

Pokud byste zhodnotil spektrum pacientů za dosavadní rok, o jaké nehojící se rány jde nejčastěji?

Spektrum ran je velmi široké. Jsou to bércové vředy, dekubity, rány po operacích u pacientů s přidruženými civilizačními onemocněními, defekty v souvislosti s onemocněním cukrovkou, nedostatečným prokrvením dolních končetin, defekty s tzv. papírovou kůží a řada dalších.

Týkají se nehojící se rány či špatně se hojící rány více žen nebo mužů? O jakou věkovou skupinu jde nejčastěji?

Nelze jasně říci, že defekty postihují více ženy či muže. Řekl bych, že to je vyrovnané. Samozřejmě, když budeme třídit defekty dle příčiny, tak obecně lze říci, že defekty na podkladě žilní nedostatečnosti, neboli venózní bércové vředy, postihují více ženy, a naopak defekty na podkladě ischemickém, tedy z nedostatečného krevního zásobení, se vyskytují častěji u mužů a dlouhodobých kuřáků. Věková kategorie našich pacientů je, řekněme, nejčastěji nad 50 let. Ale léčíme bohužel i pacienty výrazně mladší, což jsou většinou dlouhodobí diabetici s neurologicko-cévními komplikacemi této choroby.

Pokud Vás pacient vyhledá, jak vypadá první návštěva? Jak se při léčbě postupuje?

Při první návštěvě v Centru provedeme pacientovi komplexní vyšetření, které zahrnuje popis rány, laboratorní vyšetření, u některých případů i vyšetření pomocí zobrazovacích metod. U ran na dolních končetinách vyšetřujeme také kvalitu cévního zásobení končetiny. Naším cílem je, aby léčba byla bezbolestná nebo minimálně bolestivá. Komfort pacienta a bezbolestnost našeho přístupu velmi podporuje úspěšnost samotného hojení.

Hradí léčbu zdravotní pojišťovna?

Ano, léčba je hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Od kdy je tato služba v rámci EUC Kliniky Přelouč zájemcům dostupná a kde ji najdou?

Tato služba je v rámci EUC Kliniky Přelouč dostupná asi rok při kožní ambulanci. Nyní od 1. listopadu jsme Centrum hojení chronických ran rozšířili a otevřeli novou ambulanci ve 2. patře centrální budovy kliniky při chirurgické ambulanci.

Jak se k Vám mohou pacienti objednat?

Nejjednodušší a nejpohodlnější možnou cestou je to přes naše webové stránky Center hojení chronických ran, kde pacient vyplní formulář a recepce nebo sestra ambulance ho poté sama kontaktuje s nabídkou možných termínů. Další možností je objednání telefonicky na čísle +420 467 002 801 nebo osobně na recepci kliniky. Případně mohou zájemci také poslat e-mail na adresu recepce.prelouc@euc.cz.

Zdroj www.euc.cz

65b8cf3f446beobrazek.jpg