6295f100a65c8obrazek.png

Kláro, jak jste na tom při běžném týdnu, jak vypadá váš denní rozvrh?

Můj denní zápřah začíná ráno kolem sedmé, když jdou děti do školy a končí až večer, po představení, kdy jedu domů a jdu rovnou spát. V posledních dvou měsících jsem měla velkou zátěž a byla jsem vyčerpaná a unavená. Byl to opravdu velký pracovní zápřah.  Zkoušela jsem novou hru v divadle, točila jsem v rádiu, do toho jsem měla představení, jezdím zájezdy. Jak jsem kvůli kovidu nemohla nic dělat, tak najednou to bylo z nuly na 200 % a to tělo na to nebylo vůbec zvyklé.  Nové představení, které jsem zkoušela je hra, kde se tančí. Já jsem takhle intenzivně, čtyři hodiny denně netančila nikdy v životě, což je strašný „záhul“.  Nebyla jsem na to připravená, takže jsem po týdnu takto intenzivních zkoušek měla pocit, že už se nemůžu hýbat, svaly, šlachy, všechno jsem měla namožené a cítila jsem bolest.  Také mám od dětství problémy se zády, takže se to takto všechno sešlo. O svém zdravotním problému se zády vím a musím si je udržovat v kondici pravidelnou fyzioterapií a cvičením, nicméně při velké fyzické a psychické zátěži a cítím, jak je tělo oproti zdravé páteři na tom hůř s odolností. Takže musím víc relaxovat, víc chodit na masáže, a samozřejmě v momentě, kdy mám takovéto období musím zásobovat tělo vitamíny a dalšími potřebnými látkami, dodávat mu vzpruhu a odolnost. Musím si také hlídat kondici hlasivek, aby mi neodcházel hlas, který je pro mě důležitý.

Jak jste toto náročné období zvládla?
Hledala jsem něco, co by mi pomohlo podpořit moji odolnost. Stává se, že se toho sejde víc a já pak „jedu na doraz“, tak musím vědět, že moje tělo tuto zátěž vydrží. Mám výbornou zkušenost s PRAGOMED ProfiFyto+Enzymem. Díky tomu, že jsem svoje tělo podpořila enzymy v kombinaci s rostlinnými extrakty, tak jsem náročné období zvládla, jak po fyzické, tak i psychické stránce. Doporučuji ho tedy dál, třeba svým kolegům a známým. Například kolega z divadla, který měl po operaci kolene a potřeboval se rychle vrátit do kondice na něj nedá dopustit. Nejen kvůli rychlosti účinku, ale také proto, že mu nedělá špatně na žaludek. Nemusíte totiž užívat desítky tablet, jak se možná u jiných enzymů traduje. Já beru PRAGOMED ProfiFyto+Enzym dlouhodobě jen 4 tablety denně a cítím se dobře.

6295f0b9ea39cobrazek.png

Jak je pro vás důležité odpočívat a relaxovat?
Je to pro mě velmi důležité a čím jsem starší, tak tím víc. Musím se přiznat, že se to stále učím. Jak se na rodily děti, jsem nastavená, že musím všechno stihnout. Jak jsem starší, tak vím, že si musím umět říci, že se to „nepodělá“. Naštěstí děti už jsou větší a soběstačnější, ale zároveň nastupuje starost a péče o rodiče. Snažím se relaxovat takzvaně do hloubky. Uvedu to na příkladu – moje fyzioterapeutka, když jsem k ní začala chodit, tak mě upozorňovala na to, že se neumím vůbec uvolnit. Že žiju hodně na sílu, ale život není o výkonu. Například jsme při terapii jen ležely a dýchaly, což pro mě bylo zvláštní a byla jsem z toho nervózní. Ona mě ale dokázala zklidnit a naučila vnímat moje tělo, co potřebuje. Navedla mě i na to, že by pro mě byly dobré meditace, což jsem ocenila v době kovidu, v době psychické zátěže, že nemohu nic dělat, pracovat, jako to ostatně mělo hodně lidí. Na jaře přišla válka, což je také velká zátěž na psychiku, takže jsem přišla na to, že relaxační hudba, meditace, uvolnění, je to, co mě nabíjí a odplavuje stres, co mi pomáhá a uklidňuje. A je jedno jestli jen dýchám nebo se spustí hluboký očistný pláč. Relax je pro mě i zahrada, je pro mě důležité „hrabat“ se v hlíně a  naučila jsem se nedělat si stres z toho, že něco nevyroste nebo že zralé ovoce spadne na zem a shnije, když ho nemáme čas zrovna teď sklidit. Chci mít ze zahrady radost, ne další zápřah a povinnost.

Je pro vás jako pro herečku léto obdobím, kdy čerpáte sílu a odpočíváte?
Ano, to rozhodně je. Nemusím pracovat, i když můžu, ale chtěla jsem mít vždy volný čas kvůli dětem a užít si s nimi prázdniny, odjet na dovolenou, abychom mohli být spolu, protože během roku k tomu není moc příležitostí. Je to jedinečný čas odpočívat, dělat něco jiného než po celý zbytek roku. Letos jsem si vymezila dva týdny, kdy pojedu sama do lázní a moc se těším.

6295f0cf77e5aobrazek.png

Jaká je nová hra, ve které nyní hrajete a tančíte?
Přijďte se na ní podívat do divadla Na Fidlovačce, jmenuje se Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách. Je to zábavná revue na motivy stejnojmenné knihy, o soužití a rozdílnosti světa mužů a žen. Je to pojaté zábavnou formou, ale zároveň je to poučné. Někdy si potřebujeme uvědomit, že náš partner nevnímá svět jako my, že má jiné vidění a od přírody jinak nastavené uvažování. Jak nás ovládají naše hormony i pudy a nic s tím neuděláme, protože obě pohlaví jsou opravdu rozdílná. Nejen anatomicky, ale i myšlenkově. Je to vlastně taková přednáška na základě napsané příručky o této rozdílnosti a do toho jsou vložené scénky a písničky.  Mile mě překvapilo, jak je to zábavné pro diváky. Bavili se, i když to chvílema vypadá, že je to takový zápas mezi muži a ženami. Jsou tam pasáže, které nadržují ženám, ale samozřejmě i části, kdy jsou vylíčeni muži a jejich svět, protože mají od přírody jiné vlastnosti, které my ženy nemáme. Je to téma, které se týká každého z nás, proto se s tím diváci dobře ztotožní a reagují.  Například mě překvapilo, jak ženy na rozdíl od mužů dokážou v menší míře vnímat svět ve 3D rozměru, na rozdíl od mužů, kteří to vidí hned. Rekonstruujeme dům a můj muž má naprosto jasnou představu a vidí ty prostory a změny, které je třeba udělat, mě to trvá a některé věci musím vidět na papíře, abych si to dokázala správně představit. Ta revue je zábavná a nadčasová, navíc je dost cítit jak dnes lidé chtějí uniknout od reality, vypnout a jen tak se pobavit, zasmát.

Na co byste chtěla pozvat naše čtenářky? Jaké představení jim můžeme doporučit?
Určitě na již zmíněnou hru Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách nebo do Švandova divadla na představení CRY BABY CRY nebo Pankrác 45, kterou také nyní budeme hrát v Chicagu česky. Určitě je také krásná hra, ve které hraji ve Viole, o Winstonu Churchilovi a Gretě Garbo, odehrává se to na lodi, jmenuje se to Scorpios na obzoru.

6295f169d777fobrazek.png

Děkujeme Kláře Cibulkové za rozhovor
Foto: klaracibulkova.cz
 
Náš redakční tip – Více o nové hře Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách najdete ZDE.


 

Reklama