180413-0705.jpgFoto: Archiv MALÉhRY (zleva Nikola Zbytovská, Bára Seidlová, Daniela Zbytovská)

Jak prožíváte situaci, ve které se všichni nacházíme?
Bára: Koronavirovou epidemii vnímáme jako logické vyústění stavu naší společnosti. S úctou ke všem trpícím musím říci, že je to dar a obrovská naděje spatřit nesmyslnost v tom, o čem byli lidé přesvědčení, že je smyslem života. Tedy moc, sláva, peníze, povrchní vztahy, manipulace a závislost na nesmyslech. Čas trávím v lese, na louce, v zahradě a na živých vysíláních z divadla. Bez televize, rádia a zbytečných informací. Ty, které jsou pro nás podstatné, se vždy včas stejně dozvíme.

Daniela: Covid zpochybnil téměř všechno. Najednou jsme ze dne na den ztratili ve jménu strachu o životy veškerou svobodu vlastního rozhodování a hodnotili jsme, co je to vlastně demokracie a jak moc jsme pouhými figurkami na šachovnici těch, kterým jsme dali moc. Ale je výzva uvědomit si vlastní sílu. Sílu sebeléčení, návratu k opravdovým hodnotám, sdílení a lásce. Čím méně budeme závislí na domnělých jistotách z venku, tím větší bude naše svoboda.

Nikola: Takže tohle poznáním nás naprosto zabavuje, ladíme svoji mysl na radost a vděk, protože to jsou emoce, které drží každého z nás na “území” kam vir, tedy entita s nízkou energetickou hodnotou, nemůže. Strach snižuje naši imunitu a stáváme se tak snadnou kořistí jak virů, tak mocných.

Jakým způsobem se vás to dotklo po pracovní stránce?
Bára: Nehraje se divadlo, netočí filmy ani seriály, odpadla nám spousta představení, ale vždycky je možnost něco udělat! Zabavily jsme se živým vysíláním v Divadle Bolka Polívky. Když nemohou diváci za námi, půjdeme my za nimi. Máme středy pod názvem Čtení ke kafi, aneb sami doma s Kofidem. Povídáme si na různá témata, zveme hudební hosty a snažíme se dát divákům radost a trochu pohody a oni nám to vrací tím, že nás sledují.
 
Nikola: Nikdy bychom tenhle způsob komunikace nepoznaly... a on taky funguje. Lidé nám píší, jsou otevření, milí, vytvořilo se mezi námi a diváky něco, co nás hluboce spojuje. A účelem divadla je spojovat, sdílet a být spolu.

Daniela: V březnu se nám pozastavilo natáčení našich autorských pohádek (Malé hry se šotky) v České televizi. Jedná se o deset dílů pohádek v rámci Čtení do ouška. Vzhledem k tomu, že tam účinkujeme jen my tři, mohlo by se natáčení za určitých zvýšených hygienických opatření v brzké době rozjet.

bara-DMH-01.jpgFoto: Archiv MALÉhRY

Budete muset řešit existenční problémy?
Bára: Co bude, bude, ale každá situace má řešení.

Už plánujte náhradní termíny divadla?
Nikola: S našimi představeními hostujeme po divadlech v celé naší vlasti. Máme na repertoáru krom komedií i představení pro děti a literární salóny s našimi knihami, které jsme vydaly, je toho poměrně dost, ale všechna zrušená představení už mají náhradní termíny na podzim.

Dovedete si představit, jak po uvolnění opatření všechno skloubíte dohromady?
Daniela: No jasně, vždyť nejde o život! Jsme všichni na jedné lodi a v lidech se probudily nádherné vlastnosti. Mají chuť si pomáhat. Takže věříme, že to všichni dohromady zvládneme.

Myslíte, že jak Divadlo Bolka Polívky (poskytuje divadlu MALÉhRY prostory), tak MALÉhRY budou muset případně fungovat i v létě a zruší se tedy takzvané divadelní prázdniny?
Nikola: Divadlo Bolka Polívky mělo naplánovaná představení na letních scénách. Zatím není vývoj situace úplně jasný, takže se necháme překvapit.

Bára: No a my, MALÉhRY, taky uvidíme.... je předčasné něco plánovat.

Co uděláte jako první, až pominou omezení?
Bára: Asi nic zvláštního. V našich životech se toto moc nezměnilo. Chodíme do přírody, čteme, hodiny diskutujeme, vaříme, připravujeme vydání knihy a dáváme dohromady texty, vymýšlíme nové představení, posloucháme hudbu.

Daniela: S radostí půjdu hrát představení a opět se setkám s diváky, zajdeme na kafe do kavárny a na nějaký hezký artový film do kina Art.

Nikola: Spálím všechny roušky.

Chcete říct něco na závěr?
Bara: Že svět bude trochu jiný a že díky covidu jsme prověřily své blízké, kamarády, spolupracovníky.

Daniela: A pochopily jsme, že kolem sebe máme spoustu úžasných lidí, na které jsme hrdé a se kterými se naše vztahy jen prohloubily. Děkujeme za ně!

Odkaz na dnešní online vysílání https://www.facebook.com/events/227718665268800/

Reklama